co właśnie wywołałeś?

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

co właśnie wywołałeś?

Post autor: miki11 »

Podoba mi się to ostatnie zdjęcie, zaskakująco dobrze (przynajmniej dla mnie) wypada ten Fomapan 100 w FX-39 II.
_________________
Łatwe nie cieszy
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

co właśnie wywołałeś?

Post autor: Z_photo »

Rzeczywiście jest dobrze - szczególnie, że to chyba najtańszy oferowany w detalu materiał i jeden z najtańszych wywoływaczy.

Przy czym parametry obróbki nieco różnią się od tych najczęściej sugerowanych: ze względu na spory kontrast Fomapana wywołałem go w większym niż normalnie rozcieńczeniu (1+19 zamiast typowego 1+9) i skróciłem czas wywoływania z 14 do 13 minut.
O ile pamiętam w taki sam sposób obrabia ten film nasz kolega oKuba, więc to musiało wyjść dobrze.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

co właśnie wywołałeś?

Post autor: oKuba »

Z_photo pisze: 05 mar 2024, 18:16 więc to musiało wyjść dobrze.
Musiec to chyba nie musialo, ale cieszę sie, ze dobrze wyszło. Ostatnie zdjecie też najbardziej przypadło mi do gustu
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

co właśnie wywołałeś?

Post autor: Z_photo »

oKuba pisze: 05 mar 2024, 19:49 Ostatnie zdjecie też najbardziej przypadło mi do gustu
Bo jedynie to ma jakiś walor wizualny. Dwa wcześniejsze posłużyły tylko do oceny ostrości jaką oferuje testowany obiektyw - na bliskim i dalekim dystansie.
Baaaardzo pozytywnie mnie ten obiektyw zaskoczył. Paradoksalnie, mimo otworu względnego 1:5 można go uznać za jaśniejszy niż Zuiko 200 mm/f4. A to przez fakt, że model f4 należy przymknąć do f5,6 lub f8 aby uzyskać oczekiwaną jakość obrazu*, kiedy to maleństwo już w pełni otwarte daje obrazy o dobrej jakości.

* tak czytałem, bo sam nie miałem okazji sprawdzić.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: dejnekas »

A to sprzed kilku dni z Westminster Abbey (2019)...
Obrazek
Pozdrawiam,
dejnekas
www.slawekdejneka.com
rodinalu
-#
Posty: 17
Rejestracja: 03 wrz 2023, 13:31

co właśnie wywołałeś?

Post autor: rodinalu »

Dziś zaliczyłem nietypową wpadkę. Pierwszy film z Mamiyi Universal Press, którą kupiłem kilka miesięcy temu. Obrazek 6x9, już nie mogłem się doczekać rezultatów. Jednak postanowiłem trochę zaryzykować. Z czasów poprzedniej fascynacji analogiem mam prawie pełną butelkę Fomadon R09 (data ważności do 11-2008). Mądrzy ludzie w internetach twierdzą że tylko oryginalny Rodinal jest (długo)wieczny, a jego klony nie i taki Fomadon nadaje się tylko do utylizacji. Zrobiłem test. Kawałek zaświetlonego filmu kolorowego (bo taki miałem pod ręką) zanużyłem częściowo w roztworze R09 1+50 na jakieś 6 minut, potem do utrwalacza, no i w miejscu które było zanurzone w wywoływaczu film wyszedł zaczerniony, a w miejscu niewywołanym tylko pomarańczowa maska. Więc R09 16 lat po terminie chyba działa :-). No to film z Mamiyi do koreksu i jadę z tematem. Po utrwaleniu i wypłukaniu wyciągam film i... masakra... nic nie widać. To znaczy, film wywołał się doskonale, zdjęcia są! Ale gołym okiem widać że zupełnie nic nie jest na nich ostre. Pierwsza myśl - rozkalibrowany dalmierz. Ale wtedy chyba coś powinno być jednak ostre, może kilka metrów przed lub za obiektem na który ostrzyłem, ale gdzieś ta ostrość powinna być. Kto nie miał Mamiyi Universal, ten nie zgadnie! W końcu wygooglałem. Tam jest taki myk, że niektóre obiektywy (np. mój Sekor 100/3.5) da się skrócić (collapse). Było to przydatne dla starszego modelu Mamiya Super 23, w Universal jest niepotrzebne, a jak się zapomni taki skrócony obiektyw wyciągnąc, to nie da się ustawić ostrości. Na szczęście tą rolkę Fomy dostałem gratis z aparatem, to prawie poszła na naukę :-).

Fomapan 100@100 (120)
Foma R09 1+50, 20°C, 9:00, mieszanie standardowe (Ilford industry standard agitation)
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

co właśnie wywołałeś?

Post autor: oKuba »

rodinalu pisze: 12 mar 2024, 00:33 Było to przydatne dla starszego modelu Mamiya Super 23, w Universal jest niepotrzebne
rodinalu

Nic sie nie przejmuj, tez tak mialem z moja Super 23. Moj obiektyw rowniez byl schowany a ja nie wiedziałem, ze mozna go wyciągać. A jako ze dalmierz był rozkalibrowany to przy okazji dowiedziałem sie o możliwości wyciągania obiektywu.

Funkcja ta jest jednak i w tym modelu przydatna w zależności od tego czy uzywasz dedykowanej matowki pasujacej do tylnej kasety, czy tez nie. Pomimo jej posiadania nie udalo mi sie jej jeszcze ani razu użyć.

Uważaj też na wielokrotnie naswietlanie klatki. To dosyć częsty błąd po stronie użytkownika
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

co właśnie wywołałeś?

Post autor: J.A. »

rodinalu, Ok. A co ma do tego historia o przeterminowanym fomadonie i wywoływaniu w nim próbek z kolorowego filmu?
Dla dramaturgii przekazu?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
rodinalu
-#
Posty: 17
Rejestracja: 03 wrz 2023, 13:31

co właśnie wywołałeś?

Post autor: rodinalu »

J.A. pisze: 12 mar 2024, 11:57 rodinalu, Ok. A co ma do tego historia o przeterminowanym fomadonie i wywoływaniu w nim próbek z kolorowego filmu?
Dla dramaturgii przekazu?
Dla dramaturgii to wspomniałem o nieostrych zdjęciach i szukanu ich przyczyny. A przede wszystkim chciałem się podzielić wynikiem, zaprzeczającym wielu opiniom, że fomowski R09 nie jest tak trwały jak Rodinal. Okazuje się, że w szczelnie zamkniętej butelce wytrzymał kilkanaście lat, mimo że wytrąciły się jakieś kryształy. Mam jeszcze do przetestowania 40 lub więcej letni Neofin Blue. Na zachodnich stronach piszą że spokojnie działa, więc zrobię eksperyment i także podzielę się wynikami :-)
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

co właśnie wywołałeś?

Post autor: oKuba »

28/24
HP5
Diafine
22C, 2x3 min., 10/60x3
Fredrixxon
-#
Posty: 186
Rejestracja: 17 kwie 2022, 15:43
Lokalizacja: Gdańsk

co właśnie wywołałeś?

Post autor: Fredrixxon »

NP7 @200
HC-110 400+6,5 , TF-2
23C, 14 min
przepalone! nie upilnowałem temperatury :(

standardowo do chemii demineralka, na koniec mirasol


FP4 @125
HC-110 400+6,5 , TF-2
22C, 12 min
dziwnie : pół naświetlone w canonie prześwietlone, drugie naświetlone nikonem - trochę blade.
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

co właśnie wywołałeś?

Post autor: miki11 »

#99
Canon A-1, Canon FD 35-105/3.5 + orange filter (x2)
Fomapan 100@100ASA (135)
Typ Diafine, (23°C), 4'+4', 5/60x3
Ostatnio zmieniony 17 mar 2024, 23:41 przez miki11, łącznie zmieniany 1 raz.
_________________
Łatwe nie cieszy
PhiLiXer
-#
Posty: 97
Rejestracja: 16 kwie 2021, 11:23
Lokalizacja: Myślenice/Skomielna Czarna

co właśnie wywołałeś?

Post autor: PhiLiXer »

Nikon F70
2x Fomapan 100@100,
Fomadon LQN
21°C, 9 min.
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

co właśnie wywołałeś?

Post autor: oKuba »

29-31/24
Foma 100
Diafine
22C, 2x4 min., 10/60x3
skpt
-#
Posty: 664
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: skpt »

Doroczne wietrzenie otworka przypadło w ubiegły weekend. Rzeczka Drama w Reptach. Przeterminowany film, ładowany jakoś zeszłym majem, przeterminowany i dymiący papier, stykówka 6x12. Spokój. Zakładka.
Obrazek
ODPOWIEDZ