Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

krzychu128
-#
Posty: 259
Rejestracja: 31 gru 2010, 02:54
Lokalizacja: Rzeszów

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: krzychu128 »

Witam
Temat powiększalnika LPL7700 w moim wypadku zakończył się tym że dzięki Koledze z forum nabyłem głowicę kondensorową a głowica mieszalnikowa z wbudowanymi filtrami do koloru odeszła w odstawkę. Zakręciłem żarówkę LED i jestem zadowolony z rezultatów.

Między czasie rozmawiałem z Anitą Andrzejewską (pozdrawiam) i okazało się że też posiada ten powiększalnik 7700 z głowią mieszalnikową i również ma na niej mizerny kontrast. Zabrałem więc swoje kondensory i zameldowałem się u niej w pracowni.
Zrobiliśmy próby i wnioski są następujące:
1. Na filtrach wbudowanych w głowicę mieszalnikową nie ma sensu robić odbitek BW, nawet przy maksymalnej magencie kontrast jest zbyt słaby
2. Przy stosowaniu filtrów podobiektywowych Ilforda kontrast na głowicy kondensorowej jest o jeden stopień wyższy w stosunku do mieszalnikowej

Temat dla mnie zamknięty.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 29 lut 2024, 09:19 przez krzychu128, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: jac123 »

Hm, no rzecz to oczywista w tym powiększalniku. Tam masz 3 rodzaje głowicy do wyboru, w zależności którą wybierzesz efekt będzie nieco inny.

With a choice of three different light sources, you can choose the model best suited for the type of printing you do.
1) The Dichroic colour lamphouse is perfect for all colour printing requirements and can be used for black & white as well.
2) The VCCE lamphouse is the ideal choice for printing B&W on variable contrast paper.
3) And the 7700 Condenser is the choice of those who prefer the extra "snap" of a condenser enlarger.
skpt
-#
Posty: 664
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: skpt »

krzychu128, Twoje odkrycia poznawczo kłócą się z moimi :-) Jakbyś był gdzieś koło Katowic, to daj znać jeśli masz ochotę, to może się uda na jakąś kawę/herbatę u mnie umówić. Większość fotek robię na tym powiększalniku. Nigdy na kontrast nie narzekałem. Rzuciłbyś okiem i wydał werdykt - jest szansa, że wszystkie są do dupy :-) A może ja miałbym wtedy okazję, do nienapastliwego rewanżu :-)
krzychu128
-#
Posty: 259
Rejestracja: 31 gru 2010, 02:54
Lokalizacja: Rzeszów

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: krzychu128 »

skpt pisze: 03 mar 2024, 10:17 krzychu128, Twoje odkrycia poznawczo kłócą się z moimi :-) Jakbyś był gdzieś koło Katowic, to daj znać jeśli masz ochotę, to może się uda na jakąś kawę/herbatę u mnie umówić. Większość fotek robię na tym powiększalniku. Nigdy na kontrast nie narzekałem. Rzuciłbyś okiem i wydał werdykt - jest szansa, że wszystkie są do dupy :-) A może ja miałbym wtedy okazję, do nienapastliwego rewanżu :-)
Chętnie zaglądnę :-)
Polecam odsłuchać rozmowę Jerzego Łapińskiego z Andrzejem Grudniem, dlaczego jest na stanowisku że nie warto pracować na głowicach mieszalnikowych:
https://www.youtube.com/watch?v=jaMsydGXDio
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: rbit9n »

ja w Durście zamiennie używam głowicy kolorowej i kondensorowej. gdyby nie zapiski, sam bym nie wiedział, co było czym świecone. więc problemy z kontrastem mogły być u Ciebie albo spowodowane nieadekwatnym oświetleniem, albo filtry zmieniły specyfikację.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
krzychu128
-#
Posty: 259
Rejestracja: 31 gru 2010, 02:54
Lokalizacja: Rzeszów

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: krzychu128 »

rbit9n pisze: 04 mar 2024, 13:02 w Durście zamiennie używam głowicy kolorowej i kondensorowej
Skoro tak piszesz zapewne na Durście tak jest. Być może na LPLach filtry się wypalają bardziej, a może po prostu takie głowice.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: rbit9n »

ciekawa rozmowa, ale o tych głowicach to trochę pan Jerzy głupoty opowiada. przecież jeśli za każdym razem mimo ustawienia tej samej wartości filtra mielibyśmy inną faktyczną gęstość, to te głowice nie nadawałyby się do niczego, a już w zupełności do powiększeń barwnych. z tym rozproszeniem (a nie absorpcją) światła w światłach, to chyba też nie do końca tak. zresztą z tego co podaje literatura, to wpływ rozproszenia podczas używania głowic dyfuzorowych jest bardziej widoczny w czerniach. sprawdziłbym to i zacytował z WBM2, ale akurat kot na mnie leży.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
krzychu128
-#
Posty: 259
Rejestracja: 31 gru 2010, 02:54
Lokalizacja: Rzeszów

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: krzychu128 »

krzychu128 pisze: 04 mar 2024, 19:10 ciekawa rozmowa, ale o tych głowicach to trochę pan Jerzy głupoty opowiada. przecież jeśli za każdym razem mimo ustawienia tej samej wartości filtra mielibyśmy inną faktyczną gęstość, to te głowice nie nadawałyby się do niczego
W tym LPL faktycznie tak jest, widać to na kontraście i jak kręcisz gałkami przy zdjętej obudowie głowicy.
Bezwładność polega na tym że gdy kręcisz gałką koloru od zera to widać jak filtr podnosi się i przysłania żarówkę. Ale gdy np zatrzymasz się na pozycji 80M i zaczynasz kręcić z powrotem to jest moment że filtr nie wykonuje żadnego ruchu. I tak jeśli ustawisz 80M kręcąc od pozycji 0 będziesz miał inną filtrację niż wracając z pozycji 180M i zatrzymując się na 80M. U mnie to było wyraźnie zauważalne.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: rbit9n »

no to w moim Durście M670 filtr rusza od razu z pokrętłem, a mam dwie głowice starszą, z wartościami do 130 i nowszą, do 170. ta starsza ma mniejsze opory na pokrętłach, ale żadnego luzu, żadnej bezwładności.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: J.A. »

krzychu128 pisze: 04 mar 2024, 22:21 Bezwładność polega na tym że gdy kręcisz gałką koloru od zera to widać jak filtr podnosi się i przysłania żarówkę. Ale gdy np zatrzymasz się na pozycji 80M i zaczynasz kręcić z powrotem to jest moment że filtr nie wykonuje żadnego ruchu.
To oznacza, że głowica jest rozklekotana. A na rozklekotane mechanizmy jest jedna prosta rada. Zawsze kręcić w tą samą stronę.
Czyli zawsze od "0" do potrzebnej wartości. Jak chcesz zmniejszyć z 80, na 50, to zwyczajnie cofasz do 0 i potem idziesz od 50.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 227
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: Tomasz. »

Przy czym chyba nie z każdą głowicą kolorową da się uzyskać wszystkie gradacje. O ile dobrze pamiętam ilford w swoich materiałach twierdził, że z głowicami kolorowymi meopty nie dało się uzyskać gradacji 5 - że wartość 200 odpowiadała gradacji 4.5, czy coś mylę?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: rbit9n »


J.A. pisze:To oznacza, że głowica jest rozklekotana.
no ba! jeszcze jak!
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: rbit9n »

Tomasz. pisze:Przy czym chyba nie z każdą głowicą kolorową da się uzyskać wszystkie gradacje. O ile dobrze pamiętam ilford w swoich materiałach twierdził, że z głowicami kolorowymi meopty nie dało się uzyskać gradacji 5 - że wartość 200 odpowiadała gradacji 4.5, czy coś mylę?
ale to jest związane z własnościami fizycznymi światła przechodzącego przez dyfuzor. na przykład Opemus 5 z głowicą kolorową nadal był powiększalnikiem kondensorowym i kontrast był jak należy, mimo używania głowicy kolorowej.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 227
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: Tomasz. »

Właśnie chodzi mi o to, że tu mogą wystąpić różnice ze względu na użyte filtry, a nie na budowę głowicy - głowice mg to też głowice z mieszlanikiem, a oferują pełen zakres gradacji.
Już to wyszukałem "USE OF COLOUR HEADS
By adjusting the yellow and magenta filtration on colour heads, it is possible to obtain a wide contrast range with MULTIGRADE papers. However, the maximum contrast will be slightly lower as the filters used in colour heads are optimised for use with colour paper and not with variable contrast paper. The suggested filtration in the following tables can only be a guide, because
individual enlargers vary. The actual filtration for a particular enlarger must be determined by trial." I w tabeli pokazującej odpowiedniki gradacji przy użyciu pojedynczego filtra, dla głowic meopty wartość 200 miałaby odpowiadać gradacji 4.5 ;-) dla łączonych filtrów meopta się już nie załapała.
No ale nie wiem na ile oni to badali a na ile podali po prostu w przybliżeniu
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: rbit9n »

a ja Ci mówię, że to raczej ma związek z efektem Calliera. oczywiście, jeśli filtry w głowicy nie wypalone. jeśli użyjesz filtra pod obiektywem i zrobisz dwa powiększenia, jedno kondensorem, drugie mieszaczem, to pierwsze będzie bardziej kontrastowe.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ