Sprężarka?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Krzy
-#
Posty: 20
Rejestracja: 23 lis 2022, 20:49

Sprężarka?

Post autor: Krzy »

Znowu mam trochę negatywów do zeskanowania i jak zwykle walczę z kurzem.

Czy ktoś z Was korzysta może z jakiejś mini-sprężarki czy innego elektrycznego/mechanicznego urządzenia do przedmuchiwania negatywów i akcesoriów przy skanowaniu i drukowaniu negatywów.

Dodatkowo, może ktoś z Was korzysta z jakiegoś stacjonarnego oczyszczacza powietrza w pomieszczeniu?


z góry dziękuje za komentarze.
Ostatnio zmieniony 03 mar 2024, 10:16 przez Krzy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
skrystos
-#
Posty: 117
Rejestracja: 15 cze 2010, 14:52
Lokalizacja: Warszawa

Sprężarka?

Post autor: skrystos »

Z kompresorem trzeba uważać jakim bo
olejowy nawet w instrukcji ma napisane że może pluć olejem :) Ja po suszeniu (krótkim) wkładam w koszulki od razu i jest w miarę ok w temacie kurzu. Nie ma jakoś bardzo dużo roboty z tym później
Krzy
-#
Posty: 20
Rejestracja: 23 lis 2022, 20:49

Sprężarka?

Post autor: Krzy »

no właśnie ja tez wszystko mam odrazu w koszulkach, ale zawsze się coś przyplącze jak tylko wyciągnę negatywy..
Awatar użytkownika
skrystos
-#
Posty: 117
Rejestracja: 15 cze 2010, 14:52
Lokalizacja: Warszawa

Sprężarka?

Post autor: skrystos »

Polecam zadbać o wilgotnosc w powietrzu i odkurzyć np dzień wcześniej jak masz dużo skanowania
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Sprężarka?

Post autor: powalos »

Ja po wyjęciu negatywu z koszulki, przecieram go delikatnie suchą ściereczką antystatyczną (np. taką do okularów) i do skanera. Oczywiście kurz się zdarza ale bez wielkich problemów drobne paproszki usuwam w LR.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Sprężarka?

Post autor: Imperitus »

Papierowe koperty zmniejszają problemy z elektryzowaniem, ale zdaję sobie sprawę że koszulki są o wiele wygodniejsze ze względu na to że nie trzeba ich otwierać żeby oglądać negatywy. W większości wypadków jeśli gruszka nie daje rady zdmuchnąć jakiegoś paproszka to biorę miękki pędzel żeby go zdjąć. Jestem bardzo ciekaw tych starych amerykańskich pędzli z wkładką zawierającą odrobinkę polonu, podobno świetnie usuwały ładunki statyczne.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Sprężarka?

Post autor: J.A. »

Pergaminy hama łączą obie zalety, są papierowe, przez co nie generują napięcia statycznego i są na tyle przejrzyste, że można oglądać negatywy bez ich wyjmowania.
Najstarsze jakie mam mają ponad 30 lat i nie stwierdziłem z nimi żadnych problemów.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Sprężarka?

Post autor: Z_photo »

Imperitus pisze: 04 mar 2024, 08:22 Jestem bardzo ciekaw tych starych amerykańskich pędzli z wkładką zawierającą odrobinkę polonu, podobno świetnie usuwały ładunki statyczne.
Nie wiem czy ta szczotka ma polonową wkładkę ale opisywana jest jako antystatyczna: https://kamerastore.com/products/duster
Cały system Valoi jest świetnie pomyślany ale niestety dość drogi.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Sprężarka?

Post autor: Imperitus »

J.A. pisze: 04 mar 2024, 09:50 Pergaminy hama łączą obie zalety, są papierowe, przez co nie generują napięcia statycznego i są na tyle przejrzyste, że można oglądać negatywy bez ich wyjmowania.
Najstarsze jakie mam mają ponad 30 lat i nie stwierdziłem z nimi żadnych problemów.
No ja miałem właśnie je na myśli. Nie wiem w jakim procesie robią ten papier, ale w sumie mógłbym spróbować to zbadać. Podstawową wadą koszulek jest ocieranie podczas wyjmowania negatywów, generują mikrozarysowania. Ja negatywy trzymam w harmonijkach z papieru bawełnianego.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 227
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sprężarka?

Post autor: Tomasz. »

Imperitus pisze: 04 mar 2024, 13:04 Ja negatywy trzymam w harmonijkach z papieru bawełnianego
zawodowo ;-)
Awatar użytkownika
skrystos
-#
Posty: 117
Rejestracja: 15 cze 2010, 14:52
Lokalizacja: Warszawa

Sprężarka?

Post autor: skrystos »

Ja używam koszulek Hama właśnie i nie zauważyłem by jakoś mi negatyw porysowały w widoczny sposób. Pewnie kwestia ilości powtórzeń operacji wkładania i wyjmowania
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 227
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sprężarka?

Post autor: Tomasz. »

skrystos, zdecydowanie tak. W archiwach zasadniczo przechowuje się w ten sposób jak Imperitus.
Nawet można dostać gotowce https://beskidplus.com/pl/product/obwol ... negatywy/2 i pudełka https://beskidplus.com/pl/product/pudlo ... wy-agema/2
Tylko to dość droga metoda ;-)
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Sprężarka?

Post autor: wosk »

Odnośnie zasadniczego pytania z tytułu wątku - używam elektrycznej dmuchawy ładowanej przez USB. Dobrze zastępuje „sprężone powietrze” - ma regulowany trzystopniowo ciąg. Dmucha nieźle - zdarzyło się, że strumień wyrwał mi negatyw z ramki ;)Obrazek

Aha - dostępna na Allegro i Aliexpress
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Sprężarka?

Post autor: Imperitus »

Tomasz. pisze: 04 mar 2024, 13:18 zawodowo ;-)
No ba :-D
Raz się człowiek przekona jakiego syfu potrafią narobić pergaminowe koszulki jeśli skleją się z negatywem, to woli ich unikać mimo wszystko.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Sprężarka?

Post autor: mrek »

wosk pisze: 04 mar 2024, 15:35 używam elektrycznej dmuchawy ładowanej przez USB
Założyłeś na nią jakiś filtr na wlocie?
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
ODPOWIEDZ