W czym pierzecie rękawy ciemniowe?

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

W czym pierzecie rękawy ciemniowe?

Post autor: Imperitus »

aka pisze: 27 sty 2024, 19:18 Zdziwiłbyś się w ilu miejscach i celach stosuje się ozonowanie w zastosowaniach konsumenckich, nie specjalistycznych.
O, wątpię. Wiem że jest świetny w dezynfekcji wody pitnej. Nie twierdzę że nie ma zalet. Po prostu po co ozonować coś, co da się zwyczajnie wyprać? Jak pisałem, ozonowanie usuwa zapachy i zabija mikroorganizmy. Ale brudu nie usunie.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

W czym pierzecie rękawy ciemniowe?

Post autor: Imperitus »

aka pisze: 27 sty 2024, 19:18
Imperitus pisze: 27 sty 2024, 18:33 Do dezynfekcji obiektów zabytkowych już od kilku dekad nie stosuje się ozonu.
Toż przecież nie o zabytkach tu mówimy, nie o muzealnych. Co bardziej zaszkodzi zatęchłemu i zagrzybiałemu mieszkowcowi - czas czy ozonowanie w odpowiednich dawkach.
Obawiam się że jednak ozon będzie gorszy, są lepsze sposoby na pozbycie się przykrych zapachów z drobnych przedmiotów.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

W czym pierzecie rękawy ciemniowe?

Post autor: oKuba »

Ja bym to po prostu w czyms lagodnym wypral i po sprawie. W koncu nie mowimy o sprzecie wartym tysiace a o worku tanim w wymianie.

Jesli chodzi o ozonowanie, to musze przyznac, ze w przypadku futeralow na aparaty (ale nie tylko) cuchnacych piwnica lub spalonym tytoniem to nie mam zadnych oporow. Moj sprzet nie ma wartosci muzealnej i co sie z nim stanie za kilkadziesiąt lat specjalnie mnie nie interesuje. Kabury, ktore czyscilem do tej pory w ten sposob nie byly brudne, a tylko przesiąknięte jakimiś odorem. Jak na razie nie zauważyłem ubocznych skutków
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

W czym pierzecie rękawy ciemniowe?

Post autor: Imperitus »

oKuba pisze: 27 sty 2024, 20:23 Jak na razie nie zauważyłem ubocznych skutków
I pewnie nie zauważysz. Może jest to pewną przesadą z mojej strony, skrzywienie zawodowe, ale zmiany po jednorazowym ozonowaniu będą niedostrzegalne gołym okiem. Są jednak mierzalne, jak skracanie włókien czy depolimeryzacja kolagenu w skórze. Dla zwykłego człowieka jest to pewnie bez znaczenia, często o tym zapominam ;-)
Niemniej w tym przypadku uważam że wypranie będzie zwyczajnie prostsze i lepsze.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Fredrixxon
-#
Posty: 186
Rejestracja: 17 kwie 2022, 15:43
Lokalizacja: Gdańsk

W czym pierzecie rękawy ciemniowe?

Post autor: Fredrixxon »

Nie spodziewałem się, że zapach mojego rękawa może być zalążkiem żywiołowej dyskusji. Z całego serca dziękuję za zaangażowanie.
Przypomnę tylko, że pytałem o środek do PRANIA, a moja wątpliwość (przesadna jak zwykle) dotyczyła kwestii ewentualnego pylenia w przypadku niedokładnego wypłukania proszku po praniu :mrgreen: .
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

W czym pierzecie rękawy ciemniowe?

Post autor: Imperitus »

Fredrixxon, jeśli martwi Cię pylenie to użyj płynu zamiast proszku, proste. Mogę polecić jakiś delikatny, z rodzaju tych dedykowanych dla dzieci.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

W czym pierzecie rękawy ciemniowe?

Post autor: oKuba »

Fredrixxon pisze: 27 sty 2024, 23:38 Przypomnę tylko, że pytałem o środek do PRANIA, a moja wątpliwość (przesadna jak zwykle) dotyczyła kwestii ewentualnego pylenia w przypadku niedokładnego wypłukania proszku po praniu .
Juz sie wystraszylem, ze proszek do prania bierzesz calkiem doslownie i chcesz go uzywac bez wody. Ale piszesz jednak o plukaniu wiec jestem spokojny ;-) Wez np. taki, wyplucz po wypraniu kilka razy i bedzie na pewno ok:

https://premiumzakupy.pl/zele-do-prania ... 9a4c60c36a

U mnie w kazdej drogerii dm, wiec w Polsce pewnie tez
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

W czym pierzecie rękawy ciemniowe?

Post autor: aka »

aka pisze: 20 sty 2024, 10:31
Fredrixxon pisze: 19 sty 2024, 13:56 bukiet zbliżony do skarpety
Jeszcze ozonowanie wchodzi w grę. Usuwa wszelkie niepożądane zapachy.
Pytałeś o pranie wspominając jak wyżej, to wtrąciłem uwagę o skutecznym sposobie na smrodek.
Imperitus pisze: 27 sty 2024, 19:24
aka pisze: 27 sty 2024, 19:18 Zdziwiłbyś się w ilu miejscach i celach stosuje się ozonowanie w zastosowaniach konsumenckich, nie specjalistycznych.
O, wątpię. Wiem że jest świetny w dezynfekcji wody pitnej. Nie twierdzę że nie ma zalet. Po prostu po co ozonować coś, co da się zwyczajnie wyprać? Jak pisałem, ozonowanie usuwa zapachy i zabija mikroorganizmy. Ale brudu nie usunie.
Wątpisz bo nie masz wiedzy. Nie pisałem o usuwaniu brudu ozonem, a wyłącznie niepożądanych zapachów. Ozonuje się dla usunięcia zapachu, grzybów, bakterii w pomieszczeniach, lodówkach/chłodniach, samochodach itp. Nie tylko wodę się ozonuje ale także żywność.
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

W czym pierzecie rękawy ciemniowe?

Post autor: miki11 »

Chyba wyozonuję swoje skarpetki :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

W czym pierzecie rękawy ciemniowe?

Post autor: Imperitus »

aka pisze: 28 sty 2024, 08:45 Nie tylko wodę się ozonuje ale także żywność.
Wątpię w możliwość zdziwienia mnie, nie w mnogość zastosowań ozonu ;-)
Poczytaj o próbach z zastosowaniem ciekłego ozonu jako utleniacza w silnikach rakietowych. Kiedyś to się umieli bawić...
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

W czym pierzecie rękawy ciemniowe?

Post autor: rbit9n »

miki11 pisze:Chyba wyozonuję swoje skarpetki :-)
jeśli chodzi o skarpetki, to najlepsze jest promieniowanie gamma, tylko przed napromieniowaniem nie zapomnij stóp wyjąć ze skarpetek.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

W czym pierzecie rękawy ciemniowe?

Post autor: miki11 »

rbit9n pisze: 01 lut 2024, 21:43 nie zapomnij stóp wyjąć ze skarpetek
I pewnie skafanderek z ołowianymi wkładkami :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

W czym pierzecie rękawy ciemniowe?

Post autor: J.A. »

Urban legend
Takie skafandry istnieją tylko w filmach.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

W czym pierzecie rękawy ciemniowe?

Post autor: rbit9n »

ale fartuchy ołowiowe to już na sto procent istnieją, nawet taki nosiłem, jak mieliśmy na fizyce zajęcia z promieniowaniem jonizującym.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

W czym pierzecie rękawy ciemniowe?

Post autor: J.A. »

O którym zakresie promieniowania mowa? Bo to kluczowe.
Wątpię by chodziło o gamma.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ