Skanuje ktoś...

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
skrystos
-#
Posty: 117
Rejestracja: 15 cze 2010, 14:52
Lokalizacja: Warszawa

Skanuje ktoś...

Post autor: skrystos »

Do stojaka to najtaniej kupić stary powiększalnik i domontowac do niego ramię na aparat
Awatar użytkownika
Keek
-#
Posty: 243
Rejestracja: 27 cze 2007, 17:45
Lokalizacja: Warszawa

Skanuje ktoś...

Post autor: Keek »

skrystos pisze: 21 lut 2024, 09:58 Do stojaka to najtaniej kupić stary powiększalnik i domontowac do niego ramię na aparat
Tak. Myśłałem o tym. Tyle, że to przeważnie wielkie kloce :D
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Skanuje ktoś...

Post autor: J.A. »

Szukaj Krokusa 44, albo 35. Wcale nie są wielkie. Poza tym wielki to w nich jest tylko blat. Można go a) obciąć b) dać mniejszy. MOcowanie na jedną śrubę ósemkę. Na OLX widziałem oba, 120 zł, albo 70. Taniej nie zbudujesz. A mocowanie to wystarczy dać tokarzowi by zrobił z sześciokąta (taki pręt o przekroju sześciokątnym), z jednej strony 1/2 cala, z drugiej M8.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Skanuje ktoś...

Post autor: Z_photo »

Keek pisze: 21 lut 2024, 09:29 Części z jakiegoś konkretnego marketu?
Płytę podstawy (20x30 cm) ładnie wykończoną na brzegach zamówiłem w lokalnym warsztacie produkującym meble na wymiar. Kosztowała chyba 20 zł.
Profile systemu v-slot, łączniki do nich oraz zaślepki kupiłem w internecie, chyba tu: https://www.v-slot.pl/profil-konstrukcyjny-40x40-8
Śruby radełkowane (średnice ich główek trzeba było zmniejszyć i wypolerować) tu nabyłem: https://www.ebmia.pl/6128-pokretla-vc19 ... cynkowanej.
Kilka mniejszych elementów wykonałem sam. Nad całością pracowałem w warunkach garażowych, z użyciem prostych narzędzi (wiertarka w uchwycie stołowym, szlifierka z dużą tarczą, miniszlifierka typu "dremel"). Ogólnie każdy to może zrobić jeśli jest obyty z takimi narzędziami.
Obiektyw to 60-ka Olympusa? Dobrze się sprawdza? Nie orientujesz się czy 30-ka by dała radę?
Tak to 60-ka Olympusa. Sprawdza się doskonale. I nie muszę się martwić o ustawianie ostrości, bo świetnie radzi sobie AF.
Obiektyw 30 mm też się sprawdzi - o ile umożliwia osiągnięcie skali odwzorowania ok. 1:2. Nie znam specyfikacji tego obiektywu - musiałbyś to sam ustalić.
PS. Gdybyś kombinował nad nową wersją stojaka to chętnie odkupię poprzednią :D
Rozpocząłem budowę identycznego stolika dla kolegi. Niestety, jemu już nie będzie potrzebny :-( , więc przerwałem tę robotę. Kilka pozyskanych już części leży odłogiem.

Zadzwoń, może znajdziemy powód żeby dokończyć ten projekt: 508-065-548
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Skanuje ktoś...

Post autor: Z_photo »

skrystos pisze: 21 lut 2024, 09:58 Do stojaka to najtaniej kupić stary powiększalnik i domontowac do niego ramię na aparat
Taki był mój pierwotny pomysł. I sprawdza się to dobrze, tyle, że w moim przypadku wymagało wyjmowania powiększalnika z szafy, demontowania głowicy i czynności odwrotnych po skanowaniu. W przypadku Opemusa 6 było to nieco uciążliwe, dlatego wykonałem stolik wg własnego pomysłu - na tyle mały, że mieści się za firanką w rogu pokoju.
Podobny stolik można kupić, nadal jest on jednak trochę za duży. No i z lekka drogawy: https://www.fruugo.pl/br-cst-stojak-na- ... gI8mvD_BwE
Ten wykonany samodzielnie "wyszedł" mnie zauważalnie taniej.

PS.
Jakby kto chciał sam zbudować podobny do mojego stolik albo wykorzystać kolumnę powiększalnika, to mogę tanio odstąpić "strategiczny" element, pozwalający pewnie i stabilnie zamocować aparat obiektywem w dół:
P2110016_sRGB-Resizer-1024M.jpg
P2110015_sRGB-Resizer-1024M.jpg
albo takie cóś:
P2110017_sRGB-Resizer-1024M.jpg
P2110018_sRGB-Resizer-1024M.jpg
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
ODPOWIEDZ