Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Jak pokazac fotografie? Albumy, Passe partout, podklejanie zdjęc, prezentacje i strony www

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: J.A. »

Wobec tego, też sobie poskładam.
W końcu będzie jakaś magia w mojej ciemni.
Nie wiem tylko jak z obróbką rotacyjną, bo we wspomnianym wyżej wątku piszą, że się da.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: oKuba »

aka pisze: Jeśli oKuba nie wpuszcza nas w maliny to mamy dowód to, że są na świecie rzeczy które się fizjologom nie śniły
Złożyłem sobie wg receptury "substytutu" stosując zamienniki dla wodorosiarczynu (pirosiarczyn) i metaboranu (boraks). Zobaczymy jakie będą efekty.
Zabrzmiało, jakbym to ja był pierwszym użytkownikiem. A Maliniaka to sobie wypraszam ;-)

Mam kolege, analogowego fotografa i emerytowanego doktora chemii, więc zagadam
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: PPaweł »

Niezużywalność odczynnika jest o tyle niemożliwa, że nawet, gdyby się nie wiązał z niczym tyko katalizował, czy coś, to po prostu z kąpieli byłby mililitrami usuwany razem z wyjmowanym papierem. Można dolewać, może on pracować w coraz większych rozcieńczeniach, ale w końcu cały wyjdzie i zostanie woda.

A może to wywoływacz homeopatyczny? Ciekawe, czy można też wywołać film akupunkturą.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: aka »

J.A. pisze: 31 sty 2024, 12:39 Nie wiem tylko jak z obróbką rotacyjną
Nie możesz na próbę najpierw poprzewracać "ręcznie"? 2X4 minuty bez specjalnej troski o stabilność temperatury.
oKuba pisze: 31 sty 2024, 12:53 A Maliniaka to sobie wypraszam
Na taki zaszczytny pseudonim to trzeba sobie zasłużyć ;-)
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: aka »

PPaweł pisze: 31 sty 2024, 13:12 A może to wywoływacz homeopatyczny?
Raczej magiczny ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: J.A. »

aka pisze: 31 sty 2024, 12:27 stosując zamienniki dla wodorosiarczynu (pirosiarczyn) i metaboranu (boraks).
Teraz to sobie uzmysłowiłem. Sam boraks nie zastępuje metaboranu sodu. Powinieneś dodać jeszcze wodorotlenek sodu.
Wg mojej wiedzy proporcje są takie.
1 g metaboran sodu = 4,54 g boraksu + 0,95 wodorotlenku sodu
Tak używam.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: oKuba »

PPaweł pisze: 31 sty 2024, 13:13 Niezużywalność odczynnika jest o tyle niemożliwa, że nawet, gdyby się nie wiązał z niczym tyko katalizował, czy coś, to po prostu z kąpieli byłby mililitrami usuwany razem z wyjmowanym papierem. Można dolewać, może on pracować w coraz większych rozcieńczeniach, ale w końcu cały wyjdzie i zostanie woda.
Ee.. nie.. nie zrozumiales dzialania systemu. Roztworu A ubywa z defincji, gdyz zuzywa sie on na namaczanie negatywu i puszki. Tak wiec tego ubywa wiecej niz B. Po pewnym czasie, gdy A jest juz na tyle malo, ze nie pokrylby filmu w puszce, nalezy go uzupelnic. Roztworu B jest oczywiście wiecej. Tak wiec nalezy z B odlac tyle samo, aby A i B zostaly uzupelninone tak samo. I tak w kólko..
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: J.A. »

Tak czy owak, zużycie reduktora będzie większe niż ubytek objętości. Nigdy nie sprawdzałem ile ubywa / film, ale ilości reduktora w przepisie są normalne, wobec czego wydajność tego wywoływacza można porównywać do innych o podobnej ilości substancji wywołującej. 20 filmów / litr. Nie sądzę by po każdym wywoływaniu ubyło 50 ml roztworu.
Ergo wywoływacz będzie słabł.
Jestem bardzo ciekawy opinii / wyjaśnień pana doktora.

Czy któryś admin mógłby przenieść te rozważania do odpowiedniego wątku?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: aka »

J.A. pisze: 31 sty 2024, 13:15 Sam boraks nie zastępuje metaboranu sodu
Możliwe. Mam metaboran, ale nie chciało mi się szperać za nieotwieraną butelką, z lenistwa.
Skorzystałem z receptury w wątku: https://www.photrio.com/forum/threads/d ... mula.6395/
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: aka »

oKuba pisze: 31 sty 2024, 13:27 zuzywa sie on na namaczanie negatywu i puszki
A jak jest z innymi wywoływaczami? Też ich ubywa?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: J.A. »

Oczywiście. Na samą emulsję ca 5-10 ml.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 227
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: Tomasz. »

oKuba pisze: 31 sty 2024, 13:27 Ee.. nie.. nie zrozumiales dzialania systemu. Roztworu A ubywa z defincji, gdyz zuzywa sie on na namaczanie negatywu i puszki. Tak wiec tego ubywa wiecej niz B. Po pewnym czasie, gdy A jest juz na tyle malo, ze nie pokrylby filmu w puszce, nalezy go uzupelnic. Roztworu B jest oczywiście wiecej. Tak wiec nalezy z B odlac tyle samo, aby A i B zostaly uzupelninone tak samo. I tak w kólko..
To nie lepiej wtedy zrobić po prostu nowy wywoływacz?

Zresztą w ogóle trochę nie rozumiem tego cudowania z wywoływaczami i sposobami wywołania. Najwyższy punkt rozwoju fotografii tradycyjnej mamy już za sobą i zamiast wyważać otwarte drzwi możemy korzystać z dorobku poprzedników i korzystać ze sprawdzonych i bardzo dobrze działających metod... Gdyby takie wywoływanie w standzie było aż tak doskonałe jak twierdzą niektórzy, to wszyscy od wielu, wielu lat tak by robili, ale powiem Wam, że wywoływałem filmy tak kilka razy i metoda ta jak dla mnie nie daje nic specjalnego. Podobnie z wywoływaczami, gdyby dany wywoływacz był jedyny wyjątkowy, niezużywający się i najlepszy, to nadal byłby w produkcji, a jakimś trafem w produkcji pozostały takie a nie inne klasyki, ale może źle myślę... ;-)
Ostatnio zmieniony 31 sty 2024, 13:56 przez Tomasz., łącznie zmieniany 1 raz.
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: oKuba »

Tomasz. pisze: 31 sty 2024, 13:52 To nie lepiej wtedy zrobić po prostu nowy wywoływacz?
Nikt nie zabroni. Ale po kiego, skoro np. polowa jeszcze jest ok?
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: aka »

Tomasz. pisze: 31 sty 2024, 13:52 nalezy go uzupelnic
Czym uzupełnić?
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 227
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: Tomasz. »

oKuba pisze: 31 sty 2024, 13:53 Nikt nie zabroni. Ale po kiego, skoro np. polowa jeszcze jest ok?

zakładając, że reduktor nie zużywa się, ale jeśli założymy, że się zużywa, to ta połowa jak na moje oko nie może trzymać dokładnie takich samych parametrów jak świeży roztwór...
aka pisze: 31 sty 2024, 13:54Czym uzupełnić?

ooo kolega widzę pisze z komórki lub tabletu :mrgreen: nie wiem czym, domyślam się że odpowiednią ilością tego wywoływacza. Czyli jeśli zostaje nam 400 ml roztworu A, to uzupełniamy go do litra tym samym, nowo złożonym roztworem. Dobrze rozumiem oKuba?
ODPOWIEDZ