Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Jak pokazac fotografie? Albumy, Passe partout, podklejanie zdjęc, prezentacje i strony www

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

jerezano
-#
Posty: 495
Rejestracja: 02 mar 2012, 22:26
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: jerezano »

miki11 pisze: 29 sty 2024, 13:23 jerezano, znakomite wyniki. Zdumiewające są te obrazy z ponad 150-letniego szkła. Moje gratulacje!
Dziękuję. Przyznam, że bardzo mile mnie ten Petzval zaskoczył. Widziałem efekty na zdjęciach robionych petzvalami, ale samemu zrobić, to jednak inne doznanie :lol: :lol: :lol:
Ta wirówka jest naprawdę urocza!
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: miki11 »

jerezano pisze: 29 sty 2024, 19:47 Ta wirówka jest naprawdę urocza!
Ciekawie wygląda z tym wpadającym z boku światłem.
_________________
Łatwe nie cieszy
jerezano
-#
Posty: 495
Rejestracja: 02 mar 2012, 22:26
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: jerezano »

Teraz dam stykówkę z formatu 5x7, który kiedyś sobie zrobiłem. Negatyw Foma 100. Papier fotochlorobrom FCB3-225KR. Rok produkcji: 1984.
Dał fajny oliwkowy odcień, tu jak widzę nie jest taki wyraźny.
skan153.jpg
skan152.jpg
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: oKuba »

jerezano Wirowkowe portrety bardzo sympatyczne!
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: oKuba »

Dzisiaj kilka pocztówek z Ingolstadt. 135, Foma 100, Diafine

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: miki11 »

Bardzo ładnie wycisnąłeś potencjał tej setki od Fomy. No i zazdroszczę słonka...
_________________
Łatwe nie cieszy
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: oKuba »

miki11 Dzieki. Dobre swiatlo to podstawa. Przyznaje, ze lubie slonecznie
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: Z_photo »

oKuba, oprócz oczu bystrych w poszukiwaniu wartych sfotografowania motywów, to widać po Twoich zdjęciach że dysponujesz także mistrzowskim opanowaniem warsztatu. Uzyskać na Fomie taką tonalność i tak małe ziarno to chyba niewiele osób potrafi.
Ostatnio zmieniony 31 sty 2024, 00:28 przez Z_photo, łącznie zmieniany 1 raz.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: Z_photo »

jerezano pisze: 30 sty 2024, 20:09 Papier fotochlorobrom FCB3-225KR. Rok produkcji: 1984.
Dał fajny oliwkowy odcień, tu jak widzę nie jest taki wyraźny.
Pamiętam ten papier z okresu, kiedy był sprzedawany jako świeży.
A w zasadzie, kiedy się go w sklepie upolowało - to znaczy stało wśród uczestników tej części kolejki, którzy mieli szczęście, że dotarli do lady zanim towaru zabrakło. :lol:
Kilka razy to nawet przywagarowałem, wiedząc że w sklepie "FOTO-OPTYKI" dzień wcześniej było "przyjęcie towaru" i zajmując miejsce w czole kolejki, kilka godzin przed otwarciem sklepu.
Lubiłem ten papier właśnie ze względu na charakterystystyczny, ciepły odcień obrazu. Nie mogąc upolować Fotonbromu z konieczności używałem go do sporządzania powiększeń pod powiększalnikiem. Obraz w formacie 13x18 naświetłało się ok. 2 minut.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: oKuba »

Z_photo Dzięki Zbyszek, cieszę się, że sie podobaja.

Drobrnoziarnistosc Fomy 100 to nie moja zasluga a kombinacji negatywu z Diafine. Przyznaje, ze jestem wywolywaczem pozytywnie zaskoczony, tym bardziej, ze prawie o nim zapolnialem. Co ciekawe to jedyny mi znany wywolywacz, nie zuzywajacy sie pod wzgledem chemicznym a jedynie objętościowym. Oczywiście upraszczam, gdyż chemikiem nie jestem, ale faktem jest, ze uzupelnia sie tylko ubytki roztworów, gdy zaczyna ich brakowac na pokrycie materialu w puszce.

Tak małe ziarno też trzeba lubiec; czasami ziarno to „podstawa“ udanego zdjecia. Ciekaw jestem efektów z negatywami o wiekszej czulosci. Wkrótce będę wiedzieć więcej
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: mrek »

oKuba pisze: 31 sty 2024, 07:05 Oczywiście upraszczam, gdyż chemikiem nie jestem, ale faktem jest, ze uzupelnia sie tylko ubytki roztworów, gdy zaczyna ich brakowac na pokrycie materialu w puszce.
Czyli mogę- moje galonowe, 10 letnie butle Diafine nadal używać. W roztworze A ubyło mi najwyżej 20%
Dobrze, że się powstrzymałem przed wylaniem aby odzyskać 2 litrowe ciemne butle typu krachla.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: oKuba »

mrek pisze: 31 sty 2024, 08:29 Czyli mogę- moje galonowe, 10 letnie butle Diafine nadal używać.
Jak najbardziej.

Ciekawostką tego wywolywacza jest fakt, ze sterowanie kontrastem uzyskuje sie wylacznie naswietlaniem materialu a nie czasem wywolania. Mozna tez (niemal) dowolnie mieszac negatywy, ktore wywolujemy. Waznym jest tylko aby pamietac, ze te z t-kryształkami potrzebuja 1 minuty wiecej.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: J.A. »

Mam poważny problem ze zrozumieniem tego wywoływacza. A ja lubię rozumieć.
Tu jest dość stary i krótki wątek na jego temat post65492.html#p65492
Na końcu zladygin, podaje rzekomy jego skład.
A teraz czego nie rozumiem
Co w nim jest takiego, że jest trwały (wieczny)?
Moim zdaniem nic. Reduktory w nim zawarte tak samo się utlenią jak w każdym innym wywoływaczu (tym bardziej, że rozpuszczalnikiem jest woda, w której b.dobrze rozpuszcza się też tlen.
Wydajność do wyczerpania objętości.
Tu też mam problem, bo reduktory zużywają się w trakcie redukcji naświetlonych halogenków do srebra metalicznego.


Ktoś, coś?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: oKuba »

J.A. pisze: 31 sty 2024, 11:55Ktoś, coś?
Nie pomoge, ale moj jest z tego samego zrodla co zladygina, z tym ze porcja 1 litrowa, znaczy 2x 1l. Nastawiony w 2017. Zagazowany, gdyz kazdy wywolywacz gazuje. Ale czytalem relacje o niegazowanych, ktore po latach rowniez poprawnie dzialaly. Moze jakis chemik sie wypowie?
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: aka »

J.A. pisze: 31 sty 2024, 11:55 Mam poważny problem ze zrozumieniem
Jeśli oKuba nie wpuszcza nas w maliny to mamy dowód to, że są na świecie rzeczy które się fizjologom nie śniły ;-)
Złożyłem sobie wg receptury "substytutu" stosując zamienniki dla wodorosiarczynu (pirosiarczyn) i metaboranu (boraks). Zobaczymy jakie będą efekty.
ODPOWIEDZ