[K] Filtry połówkowe Cokin P - do nieba w BW

Szukam, Kupię, Sprzedam, Zamienię ...
UWAGA! Przeczytaj regulamin bazaru zanim dodasz post!

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

[K] Filtry połówkowe Cokin P - do nieba w BW

Post autor: miki11 »

Najlepiej komplet, czyli uchwyt, redukcja na gwint 55mm, na 49mm i na 72mm i jakieś "połówki" do uwydatnienia nieba na filmie BW (może być połówkowy szary, albo połówkowy żółty). Tak naprawdę nie muszą mieć logo Cokin, jednak wolałbym żeby były lepszej jakości, niż np. filtry Massa, które (w okrągłej wersji z gwintem) już mnie kiedyś zdążyły rozczarować. Co do mocy, czytałem że szary ND4 przyciemnia o ok. 1,3EV - nie wiem, czy to nie będzie zbyt mało do wyrównania jasnej górnej części obrazka (niebo) z dolną - nie mam doświadczeń.
_________________
Łatwe nie cieszy
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

[K] Filtry połówkowe Cokin P - do nieba w BW

Post autor: Z_photo »

miki11 pisze: 07 sty 2024, 20:29 Tak naprawdę nie muszą mieć logo Cokin, jednak wolałbym żeby były lepszej jakości, niż np. filtry Massa,
Kiedyś poleciłbym Ci zamienniki sprzedawane przez Kood International (https://www.koodinternational.com/p-ser ... -120-c.asp), ale te produkty nie dość że zdrożały, to przez wyjście GB z UE obciążone są jeszcze naszym podatkiem VAT.
pisze: ... czytałem że szary ND4 przyciemnia o ok. 1,3EV - nie wiem, czy to nie będzie zbyt mało do wyrównania jasnej górnej części obrazka (niebo) z dolną - nie mam doświadczeń.
ND4 przyciemnia o 2EV - oczywiście w tej części kadru, która filtrowana jest przez najciemniejszą część filtra. Taka gęstość jest dla mnie najlepsza - zauważalnie przyciemnia niebo ale gradient zmiany jasności jest na tyle delikatny, że nie ma problemu jeśli granica podziału kadru (obszar jaśniejszy contra ciemniejszy) nie jest prostoliniowa.
Filtr ND8 (przyciemnia o 3EV) pod tym względem wymaga trochę więcej uwagi i w niektórych przypadkach jego użycie może powodować nieco sztuczny efekt.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

[K] Filtry połówkowe Cokin P - do nieba w BW

Post autor: miki11 »

Z_photo pisze: 07 sty 2024, 21:17 ND4 przyciemnia o 2EV - oczywiście w tej części kadru, która filtrowana jest przez najciemniejszą część filtra. Taka gęstość jest dla mnie najlepsza - zauważalnie przyciemnia niebo ale gradient zmiany jasności jest na tyle delikatny, że nie ma problemu jeśli granica podziału kadru (obszar jaśniejszy contra ciemniejszy) nie jest prostoliniowa.
Filtr ND8 (przyciemnia o 3EV) pod tym względem wymaga trochę więcej uwagi i w niektórych przypadkach jego użycie może powodować nieco sztuczny efekt.
Dziękuję za te cenne informacje. Tak zupełnie intuicyjnie celowałem w zakres ND4-ND8 ze wskazaniem na ten pierwszy. Jednak pomiędzy moją intuicją, a wiedzą empiryczną jest cała przepaść :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

[K] Filtry połówkowe Cokin P - do nieba w BW

Post autor: miki11 »

W tej chwili brakuje mi jedynie uchwytów do systemu Cokin P na gwint 49, 55 i 72mm. Ze wskazaniem na 55mm. Może ktoś z Kolegów chce pożegnać swój oryginał?
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

[K] Filtry połówkowe Cokin P - do nieba w BW

Post autor: Jerzy »

miki11 pisze: 09 sty 2024, 16:05 W tej chwili brakuje mi jedynie uchwytów do systemu Cokin P na gwint 49, 55 i 72mm. Ze wskazaniem na 55mm. Może ktoś z Kolegów chce pożegnać swój oryginał?
Mam, ale w komplecie. Pierścienie 55 i 72mm
Załączniki
DSC00309.JPG
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

[K] Filtry połówkowe Cokin P - do nieba w BW

Post autor: aka »

miki11 pisze: 09 sty 2024, 16:05oryginał
Za jedne 4.90 zł zamiennik idealnie działa.
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

[K] Filtry połówkowe Cokin P - do nieba w BW

Post autor: miki11 »

Jerzy pisze: 10 sty 2024, 17:09 Mam, ale w komplecie. Pierścienie 55 i 72mm
Jerzy, dziękuję za ofertę. Całą resztę osprzętu udało mi się już zdobyć, a filtry kolorowe mam w okrągłej formie. Chodzi mi jedynie o pierścienie, więc nie będę Ci rozwalał takiego ładnego zestawu.
Ostatnio zmieniony 10 sty 2024, 22:30 przez miki11, łącznie zmieniany 1 raz.
_________________
Łatwe nie cieszy
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

[K] Filtry połówkowe Cokin P - do nieba w BW

Post autor: miki11 »

aka pisze: 10 sty 2024, 17:42 Za jedne 4.90 zł zamiennik idealnie działa.
Aka, dziękuję za wiadomość, nie piszesz jakie to średnice (ani jaki chińczyk). Dla jednej sztuki szkoda dutków na wysyłkę. W Eltec'u namierzyłem wszystkie potrzebne mi średnice (chińska Massa), ale też nie markowe. Zastanawiam się nad precyzją spasowania, wolałbym żeby mi np. nie wypadały przy obrocie aparatu. No i podczas odwiedzin stolicy mogę tam wpaść i sprawdzić to dopasowanie do oryginalnego uchwytu. Dlatego pisałem o oryginale.
_________________
Łatwe nie cieszy
ODPOWIEDZ