Dobór wywoływacza ?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Dobór wywoływacza ?

Post autor: oKuba »

Z_photo pisze: 05 gru 2023, 10:18 Alternatywnym i chyba lepszym rozwiązaniem, polecanym w niektórych podręcznikach jest rozpuszczenie szczypty siarczynu, potem metolu, a następnie pozostałej dawki siarczynu.
To nie alternatywny sposob a metoda zapobiegania szybkiej oksydacji metolu, ktorej odrobina siarczynu zapobiega tejże wlasnie.

Wlodek Przepisy byly walkowane, niektore wielokrotnie, w języku ojczystym na korexie lecz nie tylko, wiec wystarczy troche poszperac
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Dobór wywoływacza ?

Post autor: miki11 »

Wlodek pisze: 05 gru 2023, 10:56 podejrzewam, iż jesteś dużo młodszy ode mnie, chodziłeś do szkoły, kiedy język angielski był obowiązkowy, ale ja chodziłem do szkoły, kiedy obowiązkowy był język rosyjski
Ja też miałem obowiązkowy rosyjski, zamiast angielskiego w szkołach :-) Co do nazwa związków chemicznych, poza ich podobieństwem, można spokojnie je wpisać w translate.google.pl - poza tym - jak już kolega napisał - te dylematy były wielokrotnie opisane na forum i poza nim. To są naprawdę dostępne informacje. Wpisz hasło (np.): "Kodak D76 receptura" w Google i powinieneś mieć odpowiedź. Bez konieczności oczekiwania na odpowiedzi z forum. Zaoszczędzisz sporo czasu. Chyba, że chodzi o przyjemność pogawędki, wtedy to co innego :-) Pozdrawiam.
_________________
Łatwe nie cieszy
Z_photo
-#
Posty: 1024
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Dobór wywoływacza ?

Post autor: Z_photo »

Wlodek pisze: 05 gru 2023, 08:50 Znalazłem takie receptury czy w książkach czy w necie:
ID 11: metol 2g, siarczyn sodu bezw. 100g, hydrochinon 5g, boraks krystaliczny 2g.
D76: metol 2g, siarczyn sodu bezw. 100g, hydrochinon 5g, bromek potasu o,5g, boraks 2g.
Składy fabrycznie konfekcjonowanych ID11 czy D76 chyba nigdy nie zostały oficjalnie ujawnione - receptury które przywołałeś zapewne delikatnie się od nich różnią. Podejrzewam, że w zestawach fabrycznych jest np. niewielka ilość heksametafosforanu sodu (środka zmiękczającego wodę).
Niemniej podejrzliwie patrzę na podaną przez Ciebie recepturę ID11, a to przez brak bromku potasowego.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Dobór wywoływacza ?

Post autor: aka »

Piąta strona bicia piany :shock:
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Dobór wywoływacza ?

Post autor: J.A. »

A fenidon rozpuszcza się w glikolu, a potem bierze odpowiednią ilość w ml i nie potrzebna waga do jednej setnej grama.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Wlodek
-#
Posty: 59
Rejestracja: 11 lut 2023, 11:37
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Dobór wywoływacza ?

Post autor: Wlodek »

Skoro tak nie których drażni temat, dziękuję i kończę.
Z_photo
-#
Posty: 1024
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Dobór wywoływacza ?

Post autor: Z_photo »

Mniemam, że forumowiczów nie drażni temat jako taki, tylko to, że pytasz o rzeczy po wielokroć i od dziesiątek lat opisywane - także w książkach które jak pisałeś posiadasz.
Zastanów się: ile razy można wymyślać koło? :-D
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Dobór wywoływacza ?

Post autor: miki11 »

Dawno, dawno temu, w epoce, kiedy obowiązywały jakiekolwiek zasady (za ich złamanie można było dostać bana od administratora), przyjmowało się, że człowiek poszukujący odpowiedzi na temat mieszczący się w zakresie jakiegoś forum najpierw próbował wyszukiwać odpowiedzi za pomocą wyszukiwarki należącej do tegoż forum. Dopiero kiedy nie znalazł odpowiedzi, zadawał pytanie. To taki minimalny kodeks dobrych obyczajów. Właśnie dlatego jest przechowywana cała baza archiwalnych pytań i odpowiedzi (oraz towarzyszących temu dyskusji). Niestety, epoka minimalnych zasad wydaje się minioną, obecnie w zadziwiający sposób rośnie (czasem podświadoma) roszczeniowość osób pytających. Te zmiany dotykają całego spektrum forów dyskusyjnych. Przykładowo na forum elektronicznym średnio co 2 miesiące pada szczere pytanie: "Jaki multimetr kupić?". A przecież po kilku latach jest tyle dyskusji na ten temat, że wpisując pytanie w pole wyszukiwarki otrzymujemy gotową, bogatą listę szczegółowych dyskusji na ten temat. Wydaje się, że temat wywoływaczy jest na tym forum w czubie zapytań :-) Ludzie chcą osiągać cele bez wkładania jakiegokolwiek wysiłku. Ja na swoje fotochemiczne potrzeby przetłumaczyłem, wydrukowałem i oprawiłem sobie 2/3 tej księgi, o której wyżej wspominałem. Mam też jej oryginalny, ręcznie oprawiony wydruk. A w szkole uczyli mnie rosyjskiego. Kiedy prowadzi Cię pasja (jak nasze szlachetne hobby), nie ma żadnych przeszkód, których nie można rozwiązać. Gdybym chciał ponarzekać, że muszę nieudolnie przetłumaczyć ten kawałek anglosaskiej literatury, pewnie dzisiaj nie miałbym tej cennej wiedzy na półce. Jest pasja, albo są wymówki. Taki - moim zdaniem - mamy wybór.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Dobór wywoływacza ?

Post autor: J.A. »

miki11 pisze: 05 gru 2023, 20:21 pewnie dzisiaj nie miałbym tej cennej wiedzy na półce.
I jesteś obowiązany się nią dzielić. W niektórych mniemaniu.

Mało tego, jak podasz od tak bez żadnych dodatkowych opisów, sposób jak sobie poradzić bez czegoś tam, to zostajesz obsobaczony. :-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Z_photo
-#
Posty: 1024
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Dobór wywoływacza ?

Post autor: Z_photo »

J.A. pisze: 05 gru 2023, 20:43 Mało tego, jak podasz od tak bez żadnych dodatkowych opisów, sposób jak sobie poradzić bez czegoś tam, to zostajesz obsobaczony. :-)
To różnie bywa - można być obsobaczonym za to, że ze zwykłej życzliwości chce się komuś pomóc.
Przekonał się o tym mój kolega, prowadzący od blisko 40 lat zakład fotograficzny. Zdarzyło się kilkukrotnie, że po wywołaniu filmu dostarczonego przez klienta/klientkę zasugerował delikatnie co robić albo czego nie robić, by uniknąć błędów, które objawiły się po wywołaniu filmu.
Klent/klienta obruszyli się - stwierdzając, że nie życzą sobie żadnych wskazówek, bo doskonale znają się na technicznych aspektach tradycyjnej fotografii i już któryś film powierzyli do wywołania, a poza tym obejrzeli wiele wideoporadników na yuotube.
Kolega już nie stara się przekazywać wskazówek - chyba, że zostanie o nie poproszony.

Z moich obserwacji i rozmów z początkującymi amatorami wynika też, że mało który (a w zasadzie żaden) nie sięgnął po literaturę w klasycznej formie. Kiedy z pamięci przytaczałem im polecane tytuły i ich autorów, to patrzyli na mnie niemal jak na ufoludka. W poszukiwaniu informacji chyba większość nie sięga dalej niż poza ekran własnego smartfona. Jeśli już tam coś znajdą, to traktują to jak wyrocznię - nie zdając sobie sprawy jakie farmazony nieraz wygadują youtubowi "eksperci".
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Dobór wywoływacza ?

Post autor: oKuba »

Musze przyznać, ze mnie rowniez irytują takie pytania po najprostszej linii oporu. Zero jakiejkolwiek wlasnej inwencji, nawet chociażby prostego ruszenia wyszukiwarka na forum a tylko roszczenia lub wręcz pretensje, ze nie podano informacji na tacy. Dokladnie jak w tym watku.

Tak wiec to ja pewnie mam porownywac recepty na wywolywacze, gdyz pytajacemu ewidentnie nie chce sie tego zrobic oczekujac tego od innych uzytkownikow forum. Na konkretne pytania chetnie odpowiem, tak jak zresztą wiekszosc autorow na tym forum, ale nie zamierzam nikogo wyreczac w samodzielnym wyszukiwaniu dostępnych informacji.
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 227
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dobór wywoływacza ?

Post autor: Tomasz. »

Trochę racji macie z tym oczekiwaniem, że otrzyma się odpowiedzi na tacy. Mimo, to czasami jednak nie wynika to ze złej woli, a z tego, że w przypadku wielu początkujących może to być też kwestia tego, że nie bardzo wiedzą czego szukać. Kursów ciemniowych jest coraz mniej, a szczególnie tych dobrych. Sama literatura też nie jest już specjalnie dostępna - w zwykłych bibliotekach publicznych książki z zakresu fototechniki raczej się wycofuje jako niepotrzebne. W miarę nowe pozycje, z obecnym stanem wiedzy w temacie, są jeszcze trudniej dostępne, bo nie ukazują się w naszym kraju w języku polskim i nie ma ich na półkach w księgarniach czy bibliotekach. Stare pozycje na ogół są bardzo dobre, ale znajdują się w nich również rzeczy, które później musiały zostać zrewidowane. Zwyczajnie łatwiej i szybciej jest zapytać na forum czy grupie na fb...
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Dobór wywoływacza ?

Post autor: aka »

Wlodek pisze: 17 lis 2023, 19:49 o taką dyskusję mnie chodziło
Czego nie rozumiecie?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Dobór wywoływacza ?

Post autor: J.A. »

Tomasz. pisze: 06 gru 2023, 08:10 Mimo, to czasami jednak nie wynika to ze złej woli, a z tego, że w przypadku wielu początkujących może to być też kwestia tego, że nie bardzo wiedzą czego szukać.
Przy pierwszym pytaniu. Gdy dostają odpowiedź, że trzeba przeczytać książkę zupełnie ją ignorują i nadal drążą i brną.
Tomasz. pisze: 06 gru 2023, 08:10 Sama literatura też nie jest już specjalnie dostępna - w zwykłych bibliotekach publicznych książki z zakresu fototechniki raczej się wycofuje jako niepotrzebne.
po 5 zł na Allegro, olx, etc.
Tomasz. pisze: 06 gru 2023, 08:10 W miarę nowe pozycje, z obecnym stanem wiedzy w temacie, są jeszcze trudniej dostępne, bo nie ukazują się w naszym kraju w języku polskim i nie ma ich na półkach w księgarniach czy bibliotekach.
Obecny stan wiedzy jest dokładnie taki sam jak w latach 70-tych uw. na poziome podstawowym, czyli na takim na jakim pojawiają się takie pytania. Cały ten wątek jest na tematy bardzo podstawowe.
Tomasz. pisze: 06 gru 2023, 08:10 Stare pozycje na ogół są bardzo dobre, ale znajdują się w nich również rzeczy, które później musiały zostać zrewidowane
Jakiś przykład? Utrzymując poziom jakiego dotyczy ten temat.
Tomasz. pisze: 06 gru 2023, 08:10 Zwyczajnie łatwiej i szybciej jest zapytać na forum czy grupie na fb...
Ścieżka prosta i łatwa na stronę ciemną drogą jest. :-)


Dodam na koniec. Ta pozycja jest relatywnie nowa. Posiadanie jej i czytanie, zwolni każdego na poziomie już nie podstawowym a średnim, z posiadania internetu i znajomości angielskiego
https://allegro.pl/listing?string=Mater ... ne&order=p
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Dobór wywoływacza ?

Post autor: miki11 »

J.A. pisze: 06 gru 2023, 09:17 Ta pozycja jest relatywnie nowa. Posiadanie jej i czytanie, zwolni każdego na poziomie już nie podstawowym a średnim, z posiadania internetu i znajomości angielskiego
https://allegro.pl/listing?string=Mater ... ne&order=p
J.A., a miało być po 5 złotych :-) Ja zawsze na początek polecam "Fotografię w praktyce amatorskiej" Zbigniewa Pękosławskiego. Ta książka ma jedną wadę: trzeba ją przeczytać :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
ODPOWIEDZ