Dobór wywoływacza ?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Dobór wywoływacza ?

Post autor: aka »

Wlodek pisze: 01 gru 2023, 08:01 gdzie dzisiaj są sklepy z chemią fotograficzną
https://allegro.pl/
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Dobór wywoływacza ?

Post autor: Z_photo »

Wlodek pisze: 01 gru 2023, 08:01 ... kiedyś odczynniki kupowałem w Gliwicach. I pytanie - gdzie dzisiaj są sklepy z chemią fotograficzną, ...
To był fabryczny sklep POCH, czyli producenta odczynników. Nie był to sklep stricte z chemią fotograficzną.
... na jakie najlepiej składać odczynniki jeśli chodzi o wywoływacze do filmów cz-b 135 i papierów multi gradacyjnych RC ?
Sprecyzuj o co konkretnie Ci chodzi.
Co znaczy "... jakie najlepiej składać odczynniki..." ?
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Dobór wywoływacza ?

Post autor: miki11 »

Jest taka "biblia" odczynnikowa, niestety po angielsku, nazywa się "The Darkroom Cookbook". Tam znajdziesz setki receptur fotograficznych.
_________________
Łatwe nie cieszy
Wlodek
-#
Posty: 59
Rejestracja: 11 lut 2023, 11:37
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Dobór wywoływacza ?

Post autor: Wlodek »

chodzi mnie o najlepszy sklep i dobrze zaopatrzony w odczynniki, aby np. ID 11 "złożyć" oraz np. U1, a do papierów np. Foton P, ja receptury to mam w wielu książkach (w dziesiątkach mogę liczyć)
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Dobór wywoływacza ?

Post autor: Z_photo »

Wlodek pisze: 02 gru 2023, 10:19 chodzi mnie o najlepszy sklep i dobrze zaopatrzony w odczynniki, ...
Sklepu stacjonarnego, który byłby podobny do wspomnianego przez Ciebie gliwickiego sklepu POCH już chyba nie ma co szukać.
Potrzebne do składania roztworów odczynniki znajdziesz w sklepach internetowych, np. https://warchem.pl/pl/searchquery/siarc ... rczyn,sodu
Nie wiem czy jest to "najlepszy" sklep, ale z perspektywy fotoamatora jest on dobrze zaopatrzony.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Dobór wywoływacza ?

Post autor: aka »

Wlodek pisze: 02 gru 2023, 10:19 chodzi mnie o najlepszy sklep
Wszystkie odczynniki do składania popularnych wywoływaczy dostaniesz na allegro. Przykład: https://allegro.pl/oferta/hydrochinon-i ... 9644436987 albo: https://allegro.pl/oferta/hydrochinon-c ... 0206102012 albo: https://allegro.pl/oferta/hydrochinon-c ... 9003525013 Do wyboru, do koloru. Ten pierwszy sprzedawca wg mnie jest najlepszy. Unikaj sklepów z chemią do celów spożywczych itp.
Wlodek
-#
Posty: 59
Rejestracja: 11 lut 2023, 11:37
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Dobór wywoływacza ?

Post autor: Wlodek »

dzięki za podpowiedzi, pytałem o najlepszy sklep, mając na myśli dużą liczbę odczynników z których można dokonać kompletnego zakupu, ale jak piszecie chyba sobie odpuszczę.
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Dobór wywoływacza ?

Post autor: miki11 »

Osobiście też kupuję od sprzedawcy podanego w poście Kolegi aka, nigdy dotąd nie miałem powodu do narzekań.
_________________
Łatwe nie cieszy
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Dobór wywoływacza ?

Post autor: aka »

Wlodek pisze: 02 gru 2023, 15:14 ale jak piszecie chyba sobie odpuszczę
Co jak piszecie? Co sobie odpuścisz? Nie wiem o co Ci chodzi...
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Dobór wywoływacza ?

Post autor: Z_photo »

aka pisze: 02 gru 2023, 15:52 Nie wiem o co Ci chodzi...
Fakt - Włodek mógłby się trochę bardziej postarać i formułować wypowiedzi w taki sposób, by nie było wątpliwości jak je interpretować.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Dobór wywoływacza ?

Post autor: szable »

Składam D23 D76 U1 i Foton P, odczynniki biorę wprost z allegro, nie zastanawiając się czy są z lepszej czy gorszej firmy. Nawet nie rozumiem tego kryterium. Zakupy kosztują mnie około 100zl na rok przy mojej intensywności korzystania z tak wykonanej chemii.
Wlodek
-#
Posty: 59
Rejestracja: 11 lut 2023, 11:37
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Dobór wywoływacza ?

Post autor: Wlodek »

Panowie.... chyba należy się Wam wyjaśnienie, wspominając Gliwice i zakupy odczynników - a były tam wszystkie potrzebne - do fotografii cz-b w filmach i papierach, filmach i papierach kolorowych oraz odwracalne kolorowe i cz-b filmy super 8, kilka półek było zajętych, waga labolatoryjna z kompletem odważników, to było wszystko do kupienia w polskich sklepach, dzisiaj (dlatego takie pytanie zadałem) jak czytam, takich sklepów nie ma, czyli demokracja zniszczyła polskie zakłady produkcyjne i odczynniki są sprowadzane z zagranicy, chociaż znalazłem dwa sklepy jeden "Warchen" w Zakręt, drugi "Aktyn" w Suchy Las, dodatkowo kupno wagi z kompletem odważników na Allegro to koszt 150 + 50 zł. Dlatego chciałem się zorientować jak temat wygląda, ale widzę, iż są jeszcze osoby, które samodzielnie tworzą "własną" chemię do fotografii, ja to muszę sobie przemyśleć. Natomiast podane adresy do sprzedawców odczynników na Allego - ja niczego nie kwestionuję, ani sprzedawców, ani odczynników które sprzedają.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Dobór wywoływacza ?

Post autor: powalos »

Wlodek, wagę laboratoryjną z kompletem odważników mam do dzisiaj. Obecnie raczej używa się wag elektronicznych, które kosztują mniej niż ta laboratoryjna a są dokładniejsze i na dodatek same się "tarują" i można je schować do kieszeni. W Poznaniu też był kiedyś duży sklep chemiczny i w pobliżu ze szkłem laboratoryjnym gdzie wszystko kupowałem. Teraz też kupuję w internecie. Cóż takie czasy.
Fan Pentax'a.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Dobór wywoływacza ?

Post autor: aka »

Wlodek pisze: 02 gru 2023, 19:00 znalazłem dwa sklepy jeden "Warchen" w Zakręt, drugi "Aktyn" w Suchy Las
Zawracasz d... , nie czytasz co Ci piszemy. Oba te sklepy działają na allegro i podałem Ci namiary w linkach.
Waga z małe pieniądze: https://allegro.pl/oferta/waga-precyzyj ... 4437420720 wystarczająca.
Handel dawno przeniósł się do sieci i chyba pora to zauważyć? Najwyraźniej nie masz ochoty składać wywoływaczy i zwyczajnie zabawiasz się w trolla.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Dobór wywoływacza ?

Post autor: J.A. »

Wlodek pisze: 02 gru 2023, 19:00 czyli demokracja zniszczyła
Wolny rynek zniszczył ten rodzaj sprzedaży.
A to zasadnicza różnica.
Fotografia chemiczny, to nisza najmniejszej niszy. Nie utrzyma się żaden stacjonarny sklep sprzedający odczynniki fotograficzne.
To tak jakbyś wymagał specjalnego sklepu z hufnalami.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ