Swiatłomierz Gossen

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Swiatłomierz Gossen

Post autor: powalos »

Ot i przydarzył się mały zonk. Mój Gossen Sixtomat Flash (cyfrowy) przestał działać. Kupiony był "z drugiej ręki" kilka lat wstecz i pięknie się sprawował. Wczoraj go potrzebowałem, włożyłem baterię i nic. Pomyślałem, ze może bateria już słaba, włożyłem nową i nadal brak reakcji. Z całą pewnością nigdzie nie spadł czy coś podobnego. Rozebrałem, pomierzyłem napięcia na płytce i raczej wszystkie dochodzą do głównego procesora. Nie wiem tylko jakie powinno być napięcie zasilające wyświetlacz. Przy zasilanie 1,5 V dochodzi gdzieś w jego okolice 3-3,5 V. Pomęczę się jeszcze z jego uzdatnieniem. Może coś z tego wyjdzie. Jeżeli nie, to będę musiał się rozejrzeć za innym. Zobaczymy. Zawodowo pracowałem jako teleelektronik więc jakieś pojęcie powinienem mieć. :-D :-P
Ostatnio zmieniony 30 paź 2023, 21:36 przez powalos, łącznie zmieniany 1 raz.
Fan Pentax'a.
PPaweł
-#
Posty: 1362
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Swiatłomierz Gossen

Post autor: PPaweł »

powalos pisze: 24 paź 2023, 12:52 pracowałem jako teleelektronik
Czyli lutowałeś przez Zooma i Teamsy?
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Swiatłomierz Gossen

Post autor: powalos »

PPaweł, :-) :-) :-)
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Swiatłomierz Gossen

Post autor: powalos »

Mimo usilnych prób, Gossen nie chce ożyć. Zastanawiałem się czy tak naprawdę jest mi jeszcze potrzebny zewnętrzny miernik albowiem leży jeszcze w "fotogratach" Swierdłowsk 4. Trafiła się jednak super okazja i nabyłem Minoltę Auto Meter III. Jest dużo większy niż Gossen ale cena jest super. Dam znać gdy do mnie dotrze.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Swiatłomierz Gossen

Post autor: EE2 »

Świerdłowsk jak sam mi kiedyś powiedziałeś to bardzo dobry sprzęt :-)
Mam dwa, jeden był sprawdzany z Twoim Gossenem i pokazywał idealnie w punkt to samo.
Gdybyś chciał sprawdzić nowy nabytek i swojego Świerdłowska - daj znać :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Swiatłomierz Gossen

Post autor: powalos »

Tak więc Minolta Auto Meter III dotarła do mnie. Pierwsze wrażenie: jest sporo większa od Gossena Sixtomata Flash. No i będę musiał się na nowo uczyć "odruchowej" obsługi. Minolta ma tylko "priorytet czasu". W Gossenie wybierałem priorytet czasu albo przysłony. Zazwyczaj korzystałem z priorytetu przysłony. Również zmiana sposobu pomiaru ("padające" czy "odbite") odbywała się błyskawicznie poprzez przesunięcie mlecznej kopułki. W Minolcie należy ją zdjąć z elementu pomiarowego. Powtarzalność pomiarów jest bardzo duża. Pierwsze wrażenie jest takie, że Minolta to super światłomierz do studia a Gossen jest bardziej operacyjny w plenerze. Ale nic to. Jak pisałem cena była bardzo okazyjna nawet biorąc pod uwagę wiek Minolty. Może przydałaby mi się nasadka z celownikiem do światła odbitego.
Fan Pentax'a.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Swiatłomierz Gossen

Post autor: aka »

powalos pisze: 03 lis 2023, 16:26 cena była bardzo okazyjna
Nie wiem ile to było, ale widzę na olx jeden za 500 i drugi za 550 co nie jest ceną wygórowaną, A niedawno był Starlite za 750. w DE można jeszcze taniej kupić: https://www.kleinanzeigen.de/s-anzeige/ ... 5-245-1946
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Swiatłomierz Gossen

Post autor: powalos »

No to za cenę niższą niż w DE (250 zł) i jest naprawdę w stanie idealnym. Niemal bez śladów używania.
Fan Pentax'a.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Swiatłomierz Gossen

Post autor: aka »

powalos pisze: 03 lis 2023, 17:06 No to za cenę niższą niż w DE (250 zł) i jest naprawdę w stanie idealnym. Niemal bez śladów używania.
Rzeczywiście tanio.
jerezano
-#
Posty: 495
Rejestracja: 02 mar 2012, 22:26
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Swiatłomierz Gossen

Post autor: jerezano »

powalos jako fan Pentaxa powinieneś używać pentaxowskiego światłomierza :) :) :)
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Swiatłomierz Gossen

Post autor: powalos »

Oni robią bardzo dobrego spota. Niestety poza moim zasięgiem. Nie zarabiam na fotografowaniu tylko raczej inwestuję ;-) . Wiadomo, każde hobby kosztuje a nasze szczególnie. Raczej zaczynam myśleć o pozbywaniu się części fotogratów. Syn tylko cyfrowo a wnukowi się nawet podoba i moim zdaniem "ma oko" (nawet kiedyś prezentowałem tu jego ujęcia) ale nie wiem jak długo wytrwa. Ma dopiero 8 lat.
Ostatnio zmieniony 05 lis 2023, 17:23 przez powalos, łącznie zmieniany 2 razy.
Fan Pentax'a.
jerezano
-#
Posty: 495
Rejestracja: 02 mar 2012, 22:26
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Swiatłomierz Gossen

Post autor: jerezano »

Też się zastanawiam nad celem tego całego zbieractwa... Póki co to przyjemność - na coś trzeba wydawać pieniądze :)
Jakieś 10 lat temu kupiłem Pentaxa Spotmetera i do dzisiaj działa nieskazitelnie na tej samej bateryjce :) Co prawda leżał w szafie ostatnie 4 lata, ale teraz jeździ ze mną znowu - bo ja znowu zacząłem jeździć :)
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Swiatłomierz Gossen

Post autor: mrek »

jerezano pisze: 05 lis 2023, 10:50 Też się zastanawiam nad celem tego całego zbieractwa... Póki co to przyjemność - na coś trzeba wydawać pieniądze :)
A jaka radość jak się coś nagle odnajdzie w szpargałach, o czym się zapomniało.
Ja ostatnio znalazłem nie wiadomo kiedy zakupione plastikowe filtry połówkowe wielkości Cokin P (teraz to M). Ładne etui, a w nim 8 różnych gradacji. Połówkowe i ND (mniej mi potrzebne).
A już, już oglądałem połówkowy filtr znanej firmy za >300
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
ODPOWIEDZ