Pomiar światła zimą i w nocy

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Pomiar światła zimą i w nocy

Post autor: miki11 »

aka pisze: 14 paź 2023, 20:42 Ciekawi mnie cóż to za nocne zdjęcia? Może trochę jaśniej?
Aka, nocne ulice miejskie, trochę bruku, trochę kamienic, latarnie i takie tam...
_________________
Łatwe nie cieszy
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Pomiar światła zimą i w nocy

Post autor: miki11 »

PPaweł pisze: 14 paź 2023, 21:46 Musiałaby to być bardzo specyficzna scena, żeby pomiar z setki miejsc nie dał się sensownie przypasować do wzorców. Tak, aparat może w ten sposób prawidłowo ocenić ekspozycję.
Opierając się na opiniach użytkowników F100 nie mam powodu nie wierzyć. Wszyscy mówią, że ten aparat wybitnie dobrze naświetla scenę korzystając z takiego systemu. Minolta Dynax 7 nie ma tej bazy scen (przynajmniej nic o tym nie wiem), ale ma owe 14 stref pomiaru światła. Podobne rozwiązanie ma Minolta Dynax 800si, którą zdążyłem już trochę poznać. Obydwa te aparaty świetnie naświetlały kadry. Nie mówię o scenach nocnych, bo tych analogie zrobiłem jeszcze zbyt mało.
_________________
Łatwe nie cieszy
darekdp1
-#
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2020, 00:41

Pomiar światła zimą i w nocy

Post autor: darekdp1 »

Pomijając wszelkie dyskusje o metodach pomiaru, jeżeli naświetlisz 30 sekund lub 1 minutę, to tylko 1EV. Negatyw sobie poradzi. Chyba, że jest Foma w aparacie. Tam, "ten Niemiec" baaardzo wydłuża czasy. Poza tym, większość tzw. zdjęć nocnych robiona jest o zachodzie, gdy jeszcze widać ciemnoniebieskie niebo. Wtedy to co innego. Przy zdjęciach ulicznych rzeczywiście w nocy, trzeba metodą prób ustalić naświetalnie, i można (na negatywach) robić bez mierzenia.
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Pomiar światła zimą i w nocy

Post autor: miki11 »

darekdp1 pisze: 14 paź 2023, 23:31 Przy zdjęciach ulicznych rzeczywiście w nocy, trzeba metodą prób ustalić naświetalnie, i można (na negatywach) robić bez mierzenia.
Tak, zgadzam się, że podczas takiej kalibracji nie jest wcale potrzebny światłomierz. Tym bardziej, że to jest Fomapan 100 :-) Ten stosunkowo tani film, pomimo swoich licznych wad, odpowiednio potraktowany odwdzięcza się ciekawym obrazkiem.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pomiar światła zimą i w nocy

Post autor: J.A. »

PPaweł pisze: 14 paź 2023, 21:46 Musiałaby to być bardzo specyficzna scena, żeby pomiar z setki miejsc nie dał się sensownie przypasować do wzorców. Tak, aparat może w ten sposób prawidłowo ocenić ekspozycję.
I dla tego ciągle nowe aparaty cyfrowe mają potężne wsparcie w oprogramowaniu by użyszkodnik widział już dobry obraz, bo jak się weźmie surowe dane to już tak wspaniale nie jest.
Aparat nie wie, czy ma film cz-b i jak ten film będzie obrabiany, nie wie czy ma slajd, czy negatyw barwny. Nie wie czy czułość odczytana z DX jest realną czułością zgodną z jego wzorcami. Zbyt wielu rzeczy nie wie, by przyjąć bezkrytycznie jego dopasowanie do wzorca.
Napisałem to wcześniej, o ile w typowych warunkach te pomiary się sprawdzają, to już te mniej typowe, to jest loteria.
Na marginesie. Sprawdziłem, w N F100 matryca jest 10-cio polowa.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Pomiar światła zimą i w nocy

Post autor: miki11 »

J.A. pisze: 15 paź 2023, 09:21 Nie wie czy czułość odczytana z DX jest realną czułością zgodną z jego wzorcami.
To akurat wie, kieruje się albo kodem DX, albo - w przypadku ręcznego wprowadzenia czułości filmu - nastawą ręczną. W każdym razie ten parametr jest używany w trakcie naświetlania filmu, więc można przyjąć, że aparat zna czułość filmu. Co do rodzaju filmu, w przypadku używania monochromatycznego filmu negatywowego mamy nieco większą tolerancję.

Z całą resztą trudno się nie zgodzić.

Aparaty cyfrowe trudno porównywać, szczególnie bezlusterkowce, w których pomiar światła jest realizowany w oparciu o odczyty w pikseli matrycy. W pewnych ekstremalnych okolicznościach można założyć, że ten pomiar jest realizowany przez bardzo wiele takich pikseli, co czyni go bardziej szczegółowym. Dodatkowo równolegle pracuje firmware aparatu, o którym wspomniałeś. Możliwe jest zatem np. przypisywanie rozkładu naświetlenia wykonywanego kadru do bazy standardowych, wzorcowych kadrów stworzonej przez producenta. I nie mam tu na myśli JPG, tylko surowy RAW. Jednym słowem, nie możemy tutaj w żaden sposób porównywać systemu pomiaru światła do systemów wykorzystywanych w konstrukcjach analogowych.
_________________
Łatwe nie cieszy
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Pomiar światła zimą i w nocy

Post autor: oKuba »

Bez urazy, ale caly ten watek to tylko jedno wielkie bicie piany na oczywiste tematy..
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Pomiar światła zimą i w nocy

Post autor: PPaweł »

Ujmę to tak: czy pomiar jest z matrycy, czy z jakichś czujników porozkładanych za obiektywem, nie ma to większego znaczenia, jeżeli tych pól pomiaru jest wystarczająco dużo. A "wystarczająco dużo", to jest tak naprawdę zaskakująco niewiele. Mamy właśnie wybory i robimy zdjęcia analogowe, więc teraz analogia do wyborów: sondaże robione na tysiącu ludzi całkiem dobrze pasują do tego, co paręnaście milionów wrzuca do urny. Statystyka tak ma. Trzeba tylko dobrze wybrać próbki, czyli przed wyborami - ludzi, a przed zrobieniem zdjęcia - punkty, z których bierze się pomiar. A resztę załatwia matematyka i, tak właśnie, firmware. To są zresztą całkiem proste matematycznie zależności, w obu przypadkach. I to, najzwyczajniej na świecie, po prostu działa. Owszem, jeżeli nikt nie projektował algorytmu na pracę na śniegu, albo w nocy, albo w dyskotece, to te przypadki mogą się nie sprawdzać. Ale najprawdopodobniej owszem, projektował, bo nawet Japończycy w Nikonie znają zjawisko nocy, albo zimy.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pomiar światła zimą i w nocy

Post autor: aka »

oKuba pisze: 15 paź 2023, 11:39 Bez urazy, ale caly ten watek to tylko jedno wielkie bicie piany na oczywiste tematy..
Znaczy w normie ;-)
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Pomiar światła zimą i w nocy

Post autor: oKuba »

PPaweł pisze: 15 paź 2023, 12:37 Ale najprawdopodobniej owszem, projektował, bo nawet Japończycy w Nikonie znają zjawisko nocy, albo zimy.
Aha. Oczywiscie i efekt Schwarzschilda do kazdego negatywu, zwlaszcza tak standardowego dla nich jak Foma rowniez zaprogramowali. Dziwne tylko, ze jakos w ustawieniach ciezko ten punkt znalezc.

Nie rozumiem sensu tych pytan. Czyzby az tak trudno bylo poswiecic klatke Fomy w nocy aby stwierdzic, ze ta teza to nieporozumienie? Do zimy raczej rowniez nie trzeba czekac aby symulowac sytuacje podobna jak ze sniegiem.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pomiar światła zimą i w nocy

Post autor: aka »

PPaweł pisze: 15 paź 2023, 12:37 sondaże robione na tysiącu ludzi całkiem dobrze pasują do tego, co paręnaście milionów wrzuca do urny
Na przykład na Słowacji ;-)
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Pomiar światła zimą i w nocy

Post autor: miki11 »

aka pisze: 15 paź 2023, 14:16Znaczy w normie
Aka - Niepotrzebne złośliwość, Kolega nie buduje dobrej atmosfery. Merytorycznie zero.
oKuba pisze: 15 paź 2023, 15:12 Oczywiscie i efekt Schwarzschilda do kazdego negatywu...
oKuba, przecież napisałem, że o zdjęciach nocnych zapominamy, bo jest ten efekt - to dość oczywiste. Zostają jednak sceny klasyczne z potrzebą wprowadzania korekty (śnieg, węgiel, itp.) - i w tych sytuacjach nie mam powodu, żeby skreślać automatyczny pomiar wielostrefowy. Pytanie było dość prosto sformułowane, chodziło mi o to, czy ktoś z Was próbował z tego skorzystać i jakie otrzymał wyniki. Jeśli będę chciał pracować klasycznie, nie będę o to pytał.
PPaweł pisze: 15 paź 2023, 12:37 Owszem, jeżeli nikt nie projektował algorytmu na pracę na śniegu, albo w nocy, albo w dyskotece, to te przypadki mogą się nie sprawdzać. Ale najprawdopodobniej owszem, projektował, bo nawet Japończycy w Nikonie znają zjawisko nocy, albo zimy.
PPaweł - Dokładnie o to chodzi. Trafione w punkt.
_________________
Łatwe nie cieszy
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pomiar światła zimą i w nocy

Post autor: aka »

miki11, rozkręcasz bicie piany w obu ostatnich Twoich wątkach dodatkowo robiąc woltę co do przedmiotu - pełna merytoryka...
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Pomiar światła zimą i w nocy

Post autor: miki11 »

aka pisze: 15 paź 2023, 16:42 rozkręcasz bicie piany w obu ostatnich Twoich wątkach dodatkowo robiąc woltę co do przedmiotu - pełna merytoryka...
aka - Merytorycznie to w ostatnim zdaniu pierwszego postu spytałem, czy macie jakieś własne doświadczenia. Nie masz? To się w tym wątku nie wypowiadaj. Co ma do tematu stwierdzenie "jak zwykle", albo "na Słowacji"? Nie marnuj czasu.
_________________
Łatwe nie cieszy
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Pomiar światła zimą i w nocy

Post autor: PPaweł »

oKuba pisze: 15 paź 2023, 15:12 Oczywiscie i efekt Schwarzschilda do kazdego negatywu, zwlaszcza tak standardowego dla nich jak Foma rowniez zaprogramowali. Dziwne tylko, ze jakos w ustawieniach ciezko ten punkt znalezc.
Szukaj pod "korekcja ekspozycji".
aka pisze: 15 paź 2023, 15:48 PPaweł pisze: ↑15 paź 2023, 12:37
sondaże robione na tysiącu ludzi całkiem dobrze pasują do tego, co paręnaście milionów wrzuca do urny

Na przykład na Słowacji ;-)
Nie wiem, co na Słowacji, ale z reguły badania statystyczne z przyzwoitą dokładnością pokazują rzeczywistość. Owszem, czasem coś nie wyjdzie - jak wszędzie. I, oczywiście, podobnie, jak algorytmy do oceny ekspozycji w aparacie muszą to robić fachowcy.
ODPOWIEDZ