Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Jak pokazac fotografie? Albumy, Passe partout, podklejanie zdjęc, prezentacje i strony www

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

KrzysztofM
-#
Posty: 48
Rejestracja: 17 wrz 2021, 18:21
Lokalizacja: Kraków

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: KrzysztofM »

Imperitus pisze: 21 wrz 2023, 07:11 KrzysztofM, murek kościoła prześliczny, ranek czy wieczór?
Dziękuję bardzo :)
Zdjęcie wykonywałem około godzinę przed zachodem słońca. Bardzo się spieszyłem bo cienie i światła bardzo szybko słabły bo słońce już prawie stykało się ze wzniesieniem za moimi plecami.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: mrek »

KrzysztofM pisze: 21 wrz 2023, 09:03
Imperitus pisze: 21 wrz 2023, 07:11 KrzysztofM, murek kościoła prześliczny, ranek czy wieczór?
Dziękuję bardzo :)
Zdjęcie wykonywałem około godzinę przed zachodem słońca. Bardzo się spieszyłem bo cienie i światła bardzo szybko słabły bo słońce już prawie stykało się ze wzniesieniem za moimi plecami.
Cała ta cudowna slow photography często kłóci się z szybkimi zmianami światła o zachodzie słońca. Szczególnie w mieście gdzie cieni co niemiara.
Ale nie ustawajmy.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
KrzysztofM
-#
Posty: 48
Rejestracja: 17 wrz 2021, 18:21
Lokalizacja: Kraków

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: KrzysztofM »

mrek pisze: 21 wrz 2023, 09:46
KrzysztofM pisze: 21 wrz 2023, 09:03
Imperitus pisze: 21 wrz 2023, 07:11 KrzysztofM, murek kościoła prześliczny, ranek czy wieczór?
Dziękuję bardzo :)
Zdjęcie wykonywałem około godzinę przed zachodem słońca. Bardzo się spieszyłem bo cienie i światła bardzo szybko słabły bo słońce już prawie stykało się ze wzniesieniem za moimi plecami.
Cała ta cudowna slow photography często kłóci się z szybkimi zmianami światła o zachodzie słońca. Szczególnie w mieście gdzie cieni co niemiara.
Ale nie ustawajmy.
Tak jest :) Walczymy dalej :-)
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: Bokeh »

miki11 pisze: 16 wrz 2023, 13:38 Nocne ujęcie z gdańskiej Starówki. Kentmere Pan 400@1600, ID-68 (1+0, 12', 20°C).
Te okna na gdańskiej starówce kojarzą mi się z takim motywem nadmorskich kamieni i piasku podczas silnego wiatru.
Od razu mi się tak skojarzyło. ;-)
Załączniki
IMG_4714.jpeg
E4435A73-082E-4C71-B7FA-593A7086E9E4.png
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: miki11 »

oKuba pisze: 20 wrz 2023, 21:01 oKuba - Bardzo ladnie ta Ferrania wspolpracuje z D-23!
Też się zdziwiłem :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: miki11 »

Bokeh pisze: 21 wrz 2023, 13:31 Te okna na gdańskiej starówce kojarzą mi się z takim motywem nadmorskich kamieni i piasku podczas silnego wiatru.
Od razu mi się tak skojarzyło.
No coś w tym jest. Z tym, że najpierw trzeba na to wpaść. Połączyć dość odległe kropki.
_________________
Łatwe nie cieszy
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: miki11 »

Canon EF, Canon FD 35-105/3.5, Ferrania P30 80@25ASA, Kodak D23 (1+1, 20°C, 11'30")
Taką galerię znalazłem pod gołym niebem.
Załączniki
DSCF7633.jpg
_________________
Łatwe nie cieszy
KrzysztofM
-#
Posty: 48
Rejestracja: 17 wrz 2021, 18:21
Lokalizacja: Kraków

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: KrzysztofM »

Bokeh pisze: 21 wrz 2023, 13:31
miki11 pisze: 16 wrz 2023, 13:38 Nocne ujęcie z gdańskiej Starówki. Kentmere Pan 400@1600, ID-68 (1+0, 12', 20°C).
Te okna na gdańskiej starówce kojarzą mi się z takim motywem nadmorskich kamieni i piasku podczas silnego wiatru.
Od razu mi się tak skojarzyło. ;-)
Motyw z kamieniami i piaskiem... Ekstraklasa :-)
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: Bokeh »

KrzysztofM pisze: 23 wrz 2023, 16:52
Bokeh pisze: 21 wrz 2023, 13:31
miki11 pisze: 16 wrz 2023, 13:38 Nocne ujęcie z gdańskiej Starówki. Kentmere Pan 400@1600, ID-68 (1+0, 12', 20°C).
Te okna na gdańskiej starówce kojarzą mi się z takim motywem nadmorskich kamieni i piasku podczas silnego wiatru.
Od razu mi się tak skojarzyło. ;-)
Motyw z kamieniami i piaskiem... Ekstraklasa :-)
Niestety to smartfonem :-( . Podałem tylko jako przykład do ciekawego zdjęcia z gdańskiej starówki.
KrzysztofM
-#
Posty: 48
Rejestracja: 17 wrz 2021, 18:21
Lokalizacja: Kraków

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: KrzysztofM »

Piaskowiec Isdebiański w Szczyrzycu.
Tutaj zabawa z ustawianiem ostrości się udała. pochyliłem przedni standard i nie ryzykując ustawiłem F45 :mrgreen:
Dyfrakcja wydaje się być niezauważalna i chyba w tym formacie nie jest problemem.
Prześwietliłem 2 stopy.
Shen Hao TZ 45 IIA
Schneider Symmar MC 210mm
F45
Ektar 100


Obrazek
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: Z_photo »

KrzysztofM pisze: 23 wrz 2023, 17:09 Piaskowiec Isdebiański w Szczyrzycu.
Czym skanujesz wielkoformatowe diapozytywy?
Pytam, bo coś w tych skanach jest nie tak - obraz jest spłaszczony, z mocno przygaszoną dynamiką, szczególnie gdy chodzi o pozbawioną detali zieleń liści czy trawy.
Podobny efekt uzyskuje się przy cyfrowej obróbce, kiedy krzywej tonalnej nadaje się kształt odwróconego "S", czyli kiedy przyciemnione zostają światła, a rozjaśnione cienie.

Mam nadzieję, że nie masz mi za złe, że sformułowałem powyższe uwagi.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
KrzysztofM
-#
Posty: 48
Rejestracja: 17 wrz 2021, 18:21
Lokalizacja: Kraków

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: KrzysztofM »

Z_photo pisze: 23 wrz 2023, 22:11
KrzysztofM pisze: 23 wrz 2023, 17:09 Piaskowiec Isdebiański w Szczyrzycu.
Czym skanujesz wielkoformatowe diapozytywy?
Pytam, bo coś w tych skanach jest nie tak - obraz jest spłaszczony, z mocno przygaszoną dynamiką, szczególnie gdy chodzi o pozbawioną detali zieleń liści czy trawy.
Podobny efekt uzyskuje się przy cyfrowej obróbce, kiedy krzywej tonalnej nadaje się kształt odwróconego "S", czyli kiedy przyciemnione zostają światła, a rozjaśnione cienie.

Mam nadzieję, że nie masz mi za złe, że sformułowałem powyższe uwagi.
Wręcz przeciwnie. Jestem Ci bardzo wdzięczny że zechciałeś napisać swoje uwagi. Tylko w ten sposób możemy się uczyć a tym samym lepiej wykorzystać i tak już za drogi film. :-) Dziękuję

Skanuję za pomocą aparatu fotograficznego A7rII i obiektywu makro na podświetlarce do negatywów. To jedyny dla mnie sposób skanowania.
Zrobiłem kiedyś porównanie jakości skanowania na filmie 135 między fotolabem a moim aparatem i okazało się że o wiele lepsze wyniki uzyskuję w domu.
Zeskanowaną błonę importuję do Lightrooma tam zdjęcie prostuję kadruję i ustalam balans bieli. Następnie zaciągam go do Photoshopa gdzie odwracam obraz (ctrl+I), dostrajam krzywe RGB. Reszta to już kosmetyka np balans kolorów dzięki któremu jestem w stanie dojść dość skutecznie warunków zastanych na miejscu.
Dla mnie to nowy świat bo film 135 czy cyfra były płaskie. 4x5 odrazu wydało mi się bardziej …przestrzenne ale to może być tylko moje złudzenie.

Jeśli mogę zrobić coś lepiej to bezcenne będą dla mnie Wasze wskazówki.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: aka »

KrzysztofM pisze: 24 wrz 2023, 10:19 Dla mnie to nowy świat bo film 135 czy cyfra były płaskie.
Akurat na flickr.com masz zdjęcia z cyfry które nie są "płaskie", wręcz przeciwnie. Jeśli przefotografowanie negatywów cyfrą to jedyny, dostępny Ci sposób to nie ma wyjścia, trzeba nad tym popracować. Nie wiem czy można tym sposobem uzyskać obraz zbliżony do skanu liniowego, ale może?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: technik219 »

KrzysztofM pisze: 24 wrz 2023, 10:19 Zeskanowaną błonę importuję do Lightrooma tam zdjęcie prostuję kadruję i ustalam balans bieli. Następnie zaciągam go do Photoshopa gdzie odwracam obraz (ctrl+I), dostrajam krzywe RGB. Reszta to już kosmetyka np balans kolorów dzięki któremu jestem w stanie dojść dość skutecznie warunków zastanych na miejscu.
Matkobosko Rozmaita! :shock: Ale kombinacja alpejska!
Lux mea lex
KrzysztofM
-#
Posty: 48
Rejestracja: 17 wrz 2021, 18:21
Lokalizacja: Kraków

Galeria - na kazdy temat i dla kazdego

Post autor: KrzysztofM »

technik219 pisze: 24 wrz 2023, 13:10
KrzysztofM pisze: 24 wrz 2023, 10:19 Zeskanowaną błonę importuję do Lightrooma tam zdjęcie prostuję kadruję i ustalam balans bieli. Następnie zaciągam go do Photoshopa gdzie odwracam obraz (ctrl+I), dostrajam krzywe RGB. Reszta to już kosmetyka np balans kolorów dzięki któremu jestem w stanie dojść dość skutecznie warunków zastanych na miejscu.
Matkobosko Rozmaita! :shock: Ale kombinacja alpejska!
E tam odrazu kombinacja 😀 zajmuje mi to max 15 minut. Naprawdę 😀 Dla mnie jest to najskuteczniejszy i najszybszy sposób. Znalazłem go na Youtubie gdzie Alex Burke pokazuje jak się to robi.
O wiele więcej kombinacji mam przy skanowaniu przy ustawianiu domowego zestawu a poziomowanie go doprowadza mnie do rozpaczy😅
ODPOWIEDZ