Nieostrość w powiększalniku Opemus 6

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Nieostrość w powiększalniku Opemus 6

Post autor: J.A. »

oKuba pisze: 10 wrz 2023, 20:51 Oprocz tych, ktorzy byli wtedy starzy
I oni młodych w pałacu młodzieży prosili o ustawienie ostrości :-P
Poważnie.
W Ełku w MDK, gdzie kilka razy byłem na kołku foto, stałym bywalcem była pani bibliotekarka. Naprawdę ustawialiśmy jej ostrość na desce maskownicy.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Nieostrość w powiększalniku Opemus 6

Post autor: oKuba »

J.A. Moglo i tak byc, nie przecze ;-)

Faktem jest, ze lupy do ustawiania ziarna nie byly wtedy znane. Nawet chyba w podrecznikach o ciemni, nie bylo o nich mowy. Przynajmniej ja nie pamietam
Wlodek
-#
Posty: 59
Rejestracja: 11 lut 2023, 11:37
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Nieostrość w powiększalniku Opemus 6

Post autor: Wlodek »

Do J.A.
Wcześniej napisałeś oraz przeliczyłeś, że przy czasie 0,8 sekundy, naświetlania odbitki, wychodzi, że robię zdjęcie do paszportu, a tak nie było, a była pocztówka.
Ale nie o tym, czy możesz podać w punktach poprawność w wykonywaniu odbitek (przyjmując negatyw poprawny cz-b i pocztówka):
1.jaki obiektyw (czy 50) jaka przysłona
2.jaka wysokość obiektywu od zdjęcia
3.kadr nie wiele większy jak pocztówka
4.czas naświetlania (jaki jest najbardziej poprawny)
Przyjmuję wywołanie w Fenal (W14), temp. 20 stopni
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Nieostrość w powiększalniku Opemus 6

Post autor: aka »

Ciekawie wątek się rozwija...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Nieostrość w powiększalniku Opemus 6

Post autor: J.A. »

Wlodek pisze: 13 wrz 2023, 06:04 Do J.A.
Wcześniej napisałeś oraz przeliczyłeś, że przy czasie 0,8 sekundy, naświetlania odbitki, wychodzi, że robię zdjęcie do paszportu, a tak nie było, a była pocztówka.
Przy jakiej przesłonie i jakiej mocy żarówce?
Wlodek pisze: 13 wrz 2023, 06:04 Ale nie o tym, czy możesz podać w punktach poprawność w wykonywaniu odbitek (przyjmując negatyw poprawny cz-b i pocztówka):
1.jaki obiektyw (czy 50) jaka przysłona
2.jaka wysokość obiektywu od zdjęcia
3.kadr nie wiele większy jak pocztówka
4.czas naświetlania (jaki jest najbardziej poprawny)
Przyjmuję wywołanie w Fenal (W14), temp. 20 stopni
Przecież to tak nie działa. Nie da się tego tak po prostu ujjąć w punkty. Gdyby tak było nie byłoby wielu książek na ten temat.
1. Obiektyw taki jaki się ma (albo kupić lepszy jeżeli nie odpowiada jego jakość). Przesłona sprawdzona jaka w naszym obiektywie daje najlepszy obraz, w moim jest to 5,6-8
2. Żeby było ostro
3. To co nas interesuje z klatki, czasem jest to cała, czasem jej połowa, a czasem jeszcze mniej
4. Czas naświetlania ustala się próbkami.
Jedyne co jest w miarę stałe i można podać do ogólnej wiadomości, to czas wywoływania. Zgodny z tym co podaje producent wywoływacza, dla danego typu papieru.
A czas naświetlania ustala się tak, by w czasie wywoływania podanym w p. 5 cały obraz się wywołał. Przetrzymanie papieru w wywoływaczu nie powinno powodować wzrostu zaczernienia.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Wlodek
-#
Posty: 59
Rejestracja: 11 lut 2023, 11:37
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Nieostrość w powiększalniku Opemus 6

Post autor: Wlodek »

J.A. nie zrozumiałeś mojej intencji - nie chodziło mnie o liczby i centymetry, bardziej o Twoje doświadczenia. Te 0.8 sekundy to na Krokusie 67, żarówka opalowa 75W (z 80 lat), obiektyw to El-nikor 50/2.8,przysłona 5.6. Dzisiaj zrobiłem ponownie testy obu powiększalników Krokus i Opemus 6, do obu założyłem Mikar 55/4.5 przesłony na 11. Tak nawiasem jedni kończą szkoły związane z fotografią lub kończą kursy inni czytają książki, jeszcze inni traktują fotografię zawodowo lub po amatorsku, ale na pewno każdy z nich ma inne doświadczenia
i to miałem na myśli zadając pytanie, pod kontem robionych błędów, nawet o tym nie wiedząc.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Nieostrość w powiększalniku Opemus 6

Post autor: J.A. »

Wlodek pisze: 13 wrz 2023, 18:10 J.A. nie zrozumiałeś mojej intencji - nie chodziło mnie o liczby i centymetry, bardziej o Twoje doświadczenia.
W takim razie tym bardziej nie rozumiem, bo nie potrafię sobie wyobrazić by moje doświadczenia ww punktach miało jakieś znaczenie dla innych.
Wlodek pisze: 13 wrz 2023, 18:10 Te 0.8 sekundy to na Krokusie 67, żarówka opalowa 75W (z 80 lat), obiektyw to El-nikor 50/2.8,przysłona 5.6.
To oznacza, że albo negatyw jest bardzo nisko kryty (to nie przygana, czasami tak jest), albo używasz jakiegoś wyjątkowo czułego papieru.
Istnieje też możliwość, że zegar przekłamuje, ale zakładam, że potrafisz odróżnić 1 sekundę od 2-3
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Wlodek
-#
Posty: 59
Rejestracja: 11 lut 2023, 11:37
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Nieostrość w powiększalniku Opemus 6

Post autor: Wlodek »

Dziękuję za podpowiedzi i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nieostrość w powiększalniku Opemus 6

Post autor: Jerzy »

Wlodek, robienie "małych" odbitek jest czasem trudne właśnie ze względu na bardzo krótki czas, bo różnica pół sekundy może już wyraźnie wpłynąć na zdjęcie. Żarówka 75W nie jest bardzo mocna, ale można zmniejszyć jej siłę wkładająć jakiś filtr w tor optyczny - nie wiem, czy czegoś używasz. Kiedyś pomagałem sobie przyciętą kalką. Można też użyć obiektywu 80mm zamiast 50mm, podniesienie kolumny pomoże wydłużyć trochę czas naświetlenia...
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
krzychu128
-#
Posty: 259
Rejestracja: 31 gru 2010, 02:54
Lokalizacja: Rzeszów

Nieostrość w powiększalniku Opemus 6

Post autor: krzychu128 »

Albo wkręć żarówkę Ledową niewielkiej mocy rzędu 3W. Tylko normalnych rozmiarów, nie kulkę. Barwę proponuję neutralną, choć możesz na tym forum znaleźć wątek apropo tego tematu. Dodatkowo przymknij obiektyw do 8-11.

Ten zegar może mieć czasy loteryjne. Sam taki mam i nie używam. Poniżej 1s nigdy mu nie wierzyłem, natomiast pow 20 sekund potrafił przedłużać i kontrolowałem zawsze stoperem. Dramat. A ponieważ jestem elektronikiem próbowałem go naprawić, jednak wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Przełączniki to zwykłe blaszki które ślizgają się po płytce drukowanej. A jest to konstrukcja analogowa wiec rezystancja styków wpływa na czas naświetlania. Płytka wygina się ku dołowi ponieważ jest podparta tylko w kilku punktach. Płytka nie jest spasowana z osiami przełączników. Plastiki się kruszą. Pewnie nowy działał dobrze, teraz dodatkowo kondensatory z pewnością powysychały. Finalnie zbudowałem zegar na procesorze.

Wydłuż czas naświetlania do całych sekund i sprawdź stoperem czy zegar trzyma czasy. Pamiętając że czas reakcji człowieka - niepewność pomiarowa - to około 0,3sek.
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2023, 14:33 przez krzychu128, łącznie zmieniany 1 raz.
Wlodek
-#
Posty: 59
Rejestracja: 11 lut 2023, 11:37
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Nieostrość w powiększalniku Opemus 6

Post autor: Wlodek »

Witam. Bardzo dziękuję - doczekałem się konkretnych i rzeczowych wypowiedzi - dzięki "Krzychu" , "Jerzy" oraz J.A. - moje pytania wcześniej zadane były pod względem praktyki - nie teorii, ja szkoły i kursów fotograficznych nie kończyłem - moja zabawa z fotografią to amatorskie i rodzinne fotografie oraz filmy, a wiadomo człowiek całe życie popełnia błędy.
Ja prawdopodobnie sobie już poradziłem - wczoraj, jak pisałem wcześniej, robiłem test ponownie obu powiększalników, tym razem na obiektywach w obu Mikar 55/4,5, przysłona 11, czasy to od 7 do 9 sekund, zdjęć z obu powiększalników nie da się odróżnić, ale mam podpisane, więc wiem na którym robione, na 99 procent winna jest lupa PZO - przy obu jak ustawiałem najpierw lupą PZO, następnie lupą na ziarno - wychodziły różnice, bardziej wierzyłem lupie na ziarno, dzisiaj po wyschnięciu zdjęć i oglądaniu przy dziennym świetle
nie widzę różnicy, zarówno kontrastu jak i ostrości. Jeszcze raz dziękuję.
Wlodek
-#
Posty: 59
Rejestracja: 11 lut 2023, 11:37
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Nieostrość w powiększalniku Opemus 6

Post autor: Wlodek »

Witam. Długo to trwało - ale efekt jest pozytywny, diagnoza poprawna, lupa PZO mierząc "odległościowo" miała różnicę w wysokości położenia 0,45 mm w stosunku do lupy na ziarno, podkleiłem pod spodem paski gumy o grubości 1,89 mm, (nóżki mają 1,43 mm) i idealnie się ostrość pokryła z lupą PZO. Tak jak pisałem wcześniej, człowiek cały czas się uczy, jedyna różnica to taka, że w latach `70 takich możliwości zdobycia informacji nie było.
ODPOWIEDZ