Czym myjecie butelki i pojemniki po chemii?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Czym myjecie butelki i pojemniki po chemii?

Post autor: shovax »

po kiego wy sie tak meczycie? :)

ja od dekady uzywam zwyklech pet butelek po sokach (takie z szeroka szyjka, zeby bylo szybciej. 1l, wiec i wygodnie.
ani przy wywolywaczy, ani utrwalaczu nie zauwzylem nigdy zadnych negatywnych skutkow, a ja sie robi brudna, to wymieniam na kolejna....
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Czym myjecie butelki i pojemniki po chemii?

Post autor: shredderr »

shovax pisze: 20 lip 2023, 19:56 po kiego wy sie tak meczycie? :)

ja od dekady uzywam zwyklech pet butelek po sokach (takie z szeroka szyjka, zeby bylo szybciej. 1l, wiec i wygodnie.
ani przy wywolywaczy, ani utrwalaczu nie zauwzylem nigdy zadnych negatywnych skutkow, a ja sie robi brudna, to wymieniam na kolejna....
Problem w tym, że PET w dość alkalicznym środowisku po prostu kruszeje i któregoś pięknego dnia zobaczysz śliczną plamę z chemii.
(znam z autopsji - rodinal dosłownie zeżarł mi taką butelkę i zostawił piękną plamę)
tylko butelki PE, żaden PET
Awatar użytkownika
Fotografista
-#
Posty: 51
Rejestracja: 30 mar 2015, 21:43
Lokalizacja: Wielkopolska

Czym myjecie butelki i pojemniki po chemii?

Post autor: Fotografista »

Chemię w większości przypadków składam sam. Do przechowywania używam brązowych szklanych butelek. Nie ma problemu z myciem. Wywoływacz Ansco 120 przechowywałem 22 miesiące. Szkło jak nowe. D 76 do połowy butelki, też myje się sam. Szkło jest uciążliwe - szybko można zbić, ale bez przesady. Butelki litrowe kupuję na znanym portalu aukcyjnym za śmieszne pieniądze. Wcześniej przerabiałem różne butelki plastikowe, w tym harmonijki. Wszystkie sprawdzały się, ale po pewnym czasie były nie do umycia.
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Czym myjecie butelki i pojemniki po chemii?

Post autor: shovax »

shredderr pisze: 20 lip 2023, 20:22
shovax pisze: 20 lip 2023, 19:56 po kiego wy sie tak meczycie? :)

ja od dekady uzywam zwyklech pet butelek po sokach (takie z szeroka szyjka, zeby bylo szybciej. 1l, wiec i wygodnie.
ani przy wywolywaczy, ani utrwalaczu nie zauwzylem nigdy zadnych negatywnych skutkow, a ja sie robi brudna, to wymieniam na kolejna....
Problem w tym, że PET w dość alkalicznym środowisku po prostu kruszeje i któregoś pięknego dnia zobaczysz śliczną plamę z chemii.
(znam z autopsji - rodinal dosłownie zeżarł mi taką butelkę i zostawił piękną plamę)
tylko butelki PE, żaden PET
ile czasu musialbys tak trzymac wywolywacz? miesiacami. u mnie butelki wyminiam po miesiacu, dwoch.
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Czym myjecie butelki i pojemniki po chemii?

Post autor: miki11 »

Sam założyłem ten temat, minęło trochę czasu i mam już praktyczne obserwacje. Otóż, sam składam chemię fotograficzną z prostych odczynników. Rozwiązałem problem brudzących się butelek. Trzeba po prostu szybciej zużywać fotochemię, wtedy nie zdąży się utlenić, ani osadzić na ściankach butelek. Cały czas przechowuję fotochemię w plastikowych pojemnikach PET z szerszymi otworami (to jest komfortowe w użytkowaniu). Jeżeli D-76, czy ID-68 "wychodzi u mnie np. po 2-3 miesiącach, zupełnie nie ma problemu. Trzeba robić więcej filmów :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
ODPOWIEDZ