Przechowywanie filmu podczas pleneru w wysokich temperaturach

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Jaris
-#
Posty: 278
Rejestracja: 24 sty 2015, 16:43

Przechowywanie filmu podczas pleneru w wysokich temperaturach

Post autor: Jaris »

Jak do tej pory nie miałem nigdy problemu z przechowywaniem filmu podczas pleneru w wysokich temperaturach, bo albo był dostęp do lodówki, albo plener był na tyle krótki że temperatura nie zdążyła w widoczny sposób zaszkodzić. Tym razem jednak planuję długi plener bez dostępu do lodówki przy wysokich temperaturach powietrza (30+). Pytanie jest takie, jaka jest tolerancja filmu na takie warunki powyżej nominalnych ustalonych przez producenta? Chciałbym zabrać ze sobą film cięty do kamery wielkoformatowej co prawdopodobnie jeszcze zwiększa ryzyko, bo nie jest fabrycznie zafoliowany tak jak mały czy średni obrazek. Czy mogę się spodziewać spadku czułości filmu w takich warunkach czy jeszcze innych efektów? Ktoś ma może doświadczenie z takimi plenerami?
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Przechowywanie filmu podczas pleneru w wysokich temperaturach

Post autor: EE2 »

Lodówka samochodowa jeśli będziesz miał samochód pod ręką.
Ja w ten sposób wiozłem w paskudnym upale w długiej trasie samochodem bez klimatyzacji filmy 35mm i kasetę Super 8 :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Przechowywanie filmu podczas pleneru w wysokich temperaturach

Post autor: oKuba »

Jaris pisze: 25 cze 2023, 10:23 Tym razem jednak planuję długi plener bez dostępu do lodówki przy wysokich temperaturach powietrza (30+)
Moglbys okreslic co masz na mysli piszac dlugi? Kilka miesiecy czy lat? Kilka tygodni to zaden problem i chowaniec do lodowki nie jest sensowne a moze nawet implikowac problemy przy sporej wilgotnosci powietrza
PPaweł
-#
Posty: 1362
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Przechowywanie filmu podczas pleneru w wysokich temperaturach

Post autor: PPaweł »

Jaris pisze: 25 cze 2023, 10:23 Tym razem jednak planuję długi plener bez dostępu do lodówki przy wysokich temperaturach powietrza (30+).
Ludzie jakoś przywozili zdjęcia z Afryki, więc ja bym się za bardzo nie bał.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Przechowywanie filmu podczas pleneru w wysokich temperaturach

Post autor: J.A. »

oKuba pisze: 25 cze 2023, 10:49
Jaris pisze: 25 cze 2023, 10:23 Tym razem jednak planuję długi plener bez dostępu do lodówki przy wysokich temperaturach powietrza (30+)
Moglbys okreslic co masz na mysli piszac dlugi? Kilka miesiecy czy lat? Kilka tygodni to zaden problem i chowaniec do lodowki nie jest sensowne a moze nawet implikowac problemy przy sporej wilgotnosci powietrza
Dokładnie. Jeżeli filmy mają być wywołane w ciągu pół roku, a są świeże, to nic im nie będzie
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Jaris
-#
Posty: 278
Rejestracja: 24 sty 2015, 16:43

Przechowywanie filmu podczas pleneru w wysokich temperaturach

Post autor: Jaris »

Dzięki za odpowiedzi. Długi to znaczy powyżej miesiąca. Myślę że może się zejść nawet do dwóch. Lodówki napewno nie będzie, nawet samochodowej, a temperatura minimalna 30C, w porywach myślę że do 40C. Film 4x5 i 8x10 Ilford i Foma. Ze strony Fomy znalazłem, że gwarantują do 25C, ale nie wiem czy to taka ostrożność czy faktyczne maximum.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Przechowywanie filmu podczas pleneru w wysokich temperaturach

Post autor: powalos »

Jaris, a nie możesz ze sobą zabrać jakiegoś dopasowanego opakowania ze styropianu? Po jakimś niewielkim urządzeniu lub sobie posklejaj jakieś. Włożysz to jeszcze w jakąś torbę termiczną (choćby taką z biednejromki) i powinno być ok.
Fan Pentax'a.
Jaris
-#
Posty: 278
Rejestracja: 24 sty 2015, 16:43

Przechowywanie filmu podczas pleneru w wysokich temperaturach

Post autor: Jaris »

powalos pisze: 25 cze 2023, 15:53 Jaris, a nie możesz ze sobą zabrać jakiegoś dopasowanego opakowania ze styropianu? Po jakimś niewielkim urządzeniu lub sobie posklejaj jakieś. Włożysz to jeszcze w jakąś torbę termiczną (choćby taką z biednejromki) i powinno być ok.
No chyba mógłbym, tylko że nie jestem pewien czy to coś da bo styropian będzie raczej trzymał ogólną temperaturę powietrza o ile nie będę miał jakichś wkładów chłodzących czyli 30+. Mogę w ten sposób chronić film przed jakimiś ekstremalnymi temperaturami, ale nie średnią temperaturą powietrza. Także pytanie jest takie jaką faktyczną tolerancję termiczną posiada film cięty.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Przechowywanie filmu podczas pleneru w wysokich temperaturach

Post autor: J.A. »

Jaris, Ludzie w tropikach też fotografowali.
Co do styropianu, to sprawdzi się taki patent jeżeli w nocy temperatura będzie spadała znacznie poniżej tej dziennej.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Jaris
-#
Posty: 278
Rejestracja: 24 sty 2015, 16:43

Przechowywanie filmu podczas pleneru w wysokich temperaturach

Post autor: Jaris »

J.A. pisze: 25 cze 2023, 16:49 Jaris, Ludzie w tropikach też fotografowali.
Zgadza się, też staram się myśleć w tym kierunku, tylko zastanawiam się czy trzeba temperaturę uwzględnić ustalając ekspozycję, czy raczej w ogóle się tym nie przejmować...
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Przechowywanie filmu podczas pleneru w wysokich temperaturach

Post autor: oKuba »

Nie przejmowac sie
Jaris
-#
Posty: 278
Rejestracja: 24 sty 2015, 16:43

Przechowywanie filmu podczas pleneru w wysokich temperaturach

Post autor: Jaris »

OK, ale po naświetleniu film będzie czekał sobie dość długo zanim go wywołam. Pierwsze poczekają nawet 2 miesiące, potem coraz krócej. Też olać?
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Przechowywanie filmu podczas pleneru w wysokich temperaturach

Post autor: oKuba »

Tez. 2 miesiace to zaden problem. Nawet z Pan F‘em Ilforda
Jaris
-#
Posty: 278
Rejestracja: 24 sty 2015, 16:43

Przechowywanie filmu podczas pleneru w wysokich temperaturach

Post autor: Jaris »

OK, dzięki :)
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Przechowywanie filmu podczas pleneru w wysokich temperaturach

Post autor: aka »

Jaris, samolotem z tymi filmami nie będziesz podróżował?
ODPOWIEDZ