Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

skpt
-#
Posty: 664
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: skpt »

Chyba niepotrzebnie rozpętałem sztorm. Przepraszam. Ale rzeczywiście może byłoby lepiej, gdyby ludzie wychodząc ze szkoły umieli choć zrobić prosty proszek do prania.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: powalos »

skpt pisze: 21 cze 2023, 14:55 gdyby ludzie wychodząc ze szkoły umieli choć zrobić prosty proszek do prania.
Może rzeczywiście. Ale byłoby dobrze gdyby wiedzieli chociaż, że nie należy wlewać wody do stężonego kwasu.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: J.A. »

skpt, nie ironizuj. Mówimy o przepisie z dwóch składników, a ktoś kto sią zabiera za "fotograficzną kuchnię", jakieś pojęcie o tym powinien mieć.
BTW nigdy nie robiłem proszku do prania, ale mogę się założyć o każde pieniądze, że nie miałbym z tym problemu (pod warunkiem dostępności składników).
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: technik219 »

skpt pisze: 21 cze 2023, 14:55 rzeczywiście może byłoby lepiej, gdyby ludzie wychodząc ze szkoły umieli choć zrobić prosty proszek do prania.
Aleś wyskoczył z tym proszkiem do prania :mrgreen: Za bardziej przydatną uważam umiejętność przeprowadzenia fermentacji alkoholowej i destylację jej produktu ;-)
Lux mea lex
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: miki11 »

technik219 pisze: 21 cze 2023, 16:32 Za bardziej przydatną uważam umiejętność przeprowadzenia fermentacji alkoholowej
A ja doceniam np. domową metodę trawienia płytek elektronicznych z laminatu miedziowego. Człowiek może sobie zrobić sporo naprawdę przydatnych zabawek.
_________________
Łatwe nie cieszy
skpt
-#
Posty: 664
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: skpt »

J.A. pisze: 21 cze 2023, 16:12 skpt, nie ironizuj.
Nie było ironii. Po przeczytaniu przedpiśców oraz absorpcji Twojego oburzenia była za to smutna refleksja na temat jakości edukacji jaką sam otrzymałem. Najpierw w PRLowej podstawówce (nędza), a potem w dobrym liceum (nauczyciel nastawiony na pracę z olimpijczykami). U moich dzieci nie wygląda to lepiej. A przecież dałoby się z części laboratoryjnej chemii czy fizyki zrobić wieloletnią dobrą zabawę.
technik219 pisze: 21 cze 2023, 16:32 Za bardziej przydatną uważam umiejętność przeprowadzenia fermentacji alkoholowej
To na etapie liceum (-:
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: PPaweł »

Otwieramy kiedyś klasę od chemii, a tam coś strasznie śmierdzi. Kolega stwierdził, że bimber spłonął. Chemik był wcześniej jakoby dyrektorem w jakimś polmosie. Za to potem był burmistrzem Rawicza.
To wszystko przede wszystkim zależy od nauczyciela, a selekcja jest, niestety, negatywna.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: technik219 »

miki11 pisze: 21 cze 2023, 16:42 A ja doceniam np. domową metodę trawienia płytek elektronicznych z laminatu miedziowego
Z kim ja się zadaję... Ech... :lol:
Lux mea lex
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: aka »

technik219 pisze: 21 cze 2023, 16:32 Za bardziej przydatną uważam umiejętność przeprowadzenia fermentacji alkoholowej i destylację jej produktu ;-)
Z ojca na syna ta wiedza przechodzi ;-)
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: EE2 »

Ja jestem z rocznika 1989 i miałem w gimnazjum na chemii pokazane trochę paskudztw takich jak np. wodorotlenek sodu i co on potrafi, trochę kwasów m.in. H2SO4. Nauczyciel pokazał nam też kilka pierwiastków i związków chemicznych a także sporo doświadczeń z czego co najmniej jedno zakończyło się eksplozją :mrgreen: Niewielką ale jednak. O tym, żeby nie wlewać wody do kwasu tylko na odwrót też było i dobrze to zapamiętałem choć jak dotąd nie używałem do niczego żadnego kwasu. W liceum dla odmiany była już tylko sucha teoria :-(
Nauczyciel, który uczył mnie w gimnazjum chemii obecnie jest burmistrzem mojego rodzinnego miasta :-)
Dodam jako ciekawostkę, że jak potrzebowałem upewnić się jaki wzór ma kwaśny siarczan sodu krystaliczny wysłałem do niego zapytanie i na drugi dzień otrzymałem odpowiedź :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: miki11 »

EE2 pisze: 21 cze 2023, 21:36 Dodam jako ciekawostkę, że jak potrzebowałem upewnić się jaki wzór ma kwaśny siarczan sodu krystaliczny wysłałem do niego zapytanie i na drugi dzień otrzymałem odpowiedź :-)
Szybciej, niż na Korex'ie :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: J.A. »

EE2 pisze: 21 cze 2023, 21:36 choć jak dotąd nie używałem do niczego żadnego kwasu.
A wybielacz w cz-b odwrotce? Tam jest kwas siarkowy.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: EE2 »

J.A. pisze: 21 cze 2023, 21:50
EE2 pisze: 21 cze 2023, 21:36 choć jak dotąd nie używałem do niczego żadnego kwasu.
A wybielacz w cz-b odwrotce? Tam jest kwas siarkowy.
Zamiast kwasu siarkowego użyłem kwaśny siarczan sodu krystaliczny :-)
Fakt, po zmieszaniu z wodą powstał z tego kwas siarkowy i wodorotlenek sodu (chyba nic nie pokręciłem?) ale podczas przygotowywania tegoż wybielacza kwasu nie używałem. Powstał dopiero w trakcie mieszania wybielacza ;-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: aka »

EE2 pisze: 21 cze 2023, 21:36 Nauczyciel, który uczył mnie w gimnazjum chemii obecnie jest burmistrzem mojego rodzinnego miasta
Za komuny zostałby sekretarzem lokalnego komitetu wiadomej partii, taka była ścieżka kariery nauczycielskich aktywistów ;-)
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Tiosiarczan sodu wonieje siarą

Post autor: PPaweł »

Taka po prostu jest ścieżka kariery aktywistów :-)
ODPOWIEDZ