Domowej roboty procesor rotacyjny (było szczelny koreks z zakręcanym dekielkiem)

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 444
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Domowej roboty procesor rotacyjny (było szczelny koreks z zakręcanym dekielkiem)

Post autor: EE2 »

Silnik wyprodukował Siemens, podgrzewacz nie ma nabitej cechy producenta ale świece żarowe w nim siedzą Beru :mrgreen:
Do tego elektryczna pompka obiegowa z Audi 80 1.6 Turbo D (występowała też w BMW i Mercedesach z tego co mi wiadomo).
A i przekaźniki od załączania tych świec żarowych to Hella :mrgreen:
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Domowej roboty procesor rotacyjny (było szczelny koreks z zakręcanym dekielkiem)

Post autor: miki11 »

PPaweł pisze: 17 maja 2023, 21:30 Pewnie miesza Valeo z Valeo
Procesor fotograficzny Valeo :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Domowej roboty procesor rotacyjny (było szczelny koreks z zakręcanym dekielkiem)

Post autor: J.A. »

aka pisze: 16 maja 2023, 21:14
J.A. pisze: 16 maja 2023, 21:01Nie ma to sensu,
Ciekawość. Jak patrzę na kręcący się w procesorze koreks to brakuje mi wyobraźni - jak osiągnąć stabilizację temperatury podczas całego procesu? Z mojego doświadczenia - koreks w temperaturze pokojowej, zalany wodą o temperaturze 38.5C, umieszczony w kąpieli wodnej 38C i po 3 minutach temperatura wody wewnątrz koreksu <37C. Zadziwiająco duży spadek jak na ogrzanie puszki, szpuli i filmu.
Specjalnie dla Ciebie. Przy okazji EE2, chciałeś widzieć jaki jest poziom wody w płaszczu.
Zaprojektowałem i wydrukowałem specjalne dno do przedłużki Jobo 1530. Dzięki temu w dławiku mogłem zainstalować czujnik temperatury i mierzyć ją w czasie rzeczywistym. Niestety nie mam rejestratora temperatury z odpowiednią dokładnością pomiaru, więc musisz mi uwierzyć na słowo, choć poparte kilkoma fotografiami i filmami.
Założenia testu.
Przeprowadzić pełny proces wysokotemperaturowy i obserwować zmiany temperatury w czasie jego trwania. Na tapet poszedł C-41 bo krótszy. Oczywiście bez filmów i prawdziwej chemii (aż tak rozrzutny nie jestem), ale ze szpulami i pełną symulacją kolejnych kąpieli i płukań między nimi. Real time bez żadnych modyfikacji czasu. Także realna objętość płynów, żeby zachować realną bezwładność cieplną. Jeżeli rotacyjnie w puszce 1520 potrzeba 240 ml, a na przedłużce piszą, że należy dla niej uwzględnić 330 ml, to przyjąłem, że 110 jest na film, a 20 jako stała objętość lejka. Wlewałem 350 ml. Patent wygląda jak na załączonych zdjęciach.
Praca urządzenia
https://youtu.be/V7RJa0C9aJg
Szybkość przyrostu temperatury po założeniu koreksu do procesora
https://youtu.be/B9NlXOE7CK8
Wnioski są jednoznaczne. Procesor bardzo szybko dogrzewa koreks do zadanej temperatury, 5 min wystarcza z okładem na ogrzanie koreksu i jego zawartości. Sam się zdziwiłem jak zobaczyłem w jakim tempie rośnie temperatura wewnątrz koreksu.
A teraz najważniejsze.
Przez cały proces temperatura na tym termometrze nie zmieniła się więcej niż o 0,2 °C.

Jakby ktoś miał dobrej klasy rejestrator temperatury, najlepiej z dwiema czujkami, to chętnie pożyczę, by zrobić prawdziwy test. Wtedy każdy będzie sobie mógł zobaczyć na wykresie jak to ładnie działa.
Załączniki
Temperatura tuż po merdaniu z osadzeniem czujki.
Temperatura tuż po merdaniu z osadzeniem czujki.
Wnętrze koreksu zalane wodą.
Wnętrze koreksu zalane wodą.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 444
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Domowej roboty procesor rotacyjny (było szczelny koreks z zakręcanym dekielkiem)

Post autor: EE2 »

J.A., Dzięki :-)
Wygląda na to, że to, co wymyśliłem sprawdzi się w praktyce :-)
Póki co przy pierwszym użyciu jeszcze bez płaszcza wodnego na zimno wyszło na to, że silnik podnośnika szyb nawet po mocnym ograniczeniu napięcia nie nadaje się do ciągłej pracy i grzeje się zbyt mocno.
Mam już silnik od wycieraczek - ten powinien sprawdzić się o wiele lepiej :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Domowej roboty procesor rotacyjny (było szczelny koreks z zakręcanym dekielkiem)

Post autor: aka »

J.A. pisze: 28 maja 2023, 18:06 Specjalnie dla Ciebie.
Jest mi niezmiernie miło :-) Dzisiaj właśnie wywołałem film w C-41 i mierzyłem temperaturę w punktach kontrolnych i powiem, że opracowałem procedurę grzania i stabilizacji gwarantującą zachowanie parametrów właśnie +/-0.2C mimo wyjmowania koreksu z kąpieli co 15 lub 30 sekund. Nie jestem zdziwiony wynikami Twojego testu, naocznie można się przekonać co i jak, a właściwie to w końcu miliony wywołanych w procesorach Jobo filmów nie mogą "się mylić" ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Domowej roboty procesor rotacyjny (było szczelny koreks z zakręcanym dekielkiem)

Post autor: J.A. »

Dla jasności, nie +/- 0,2, tylko zakres 0,2. Ale to już szczegół.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Domowej roboty procesor rotacyjny (było szczelny koreks z zakręcanym dekielkiem)

Post autor: aka »

J.A. pisze: 28 maja 2023, 18:57 Dla jasności, nie +/- 0,2, tylko zakres 0,2. Ale to już szczegół.
Ano tak, uprościłem bo mi temperatura trzymała 37.8C przy temperaturze kąpieli wodnej wg cyrkulatora 38.5C. Pewnie przy temperaturze w pomieszczeniu 18C a nie 26C te parametry się nie powtórzą i tu jest wyższość procesora w kwestii stabilnej temperatury.
ODPOWIEDZ