Domowej roboty procesor rotacyjny (było szczelny koreks z zakręcanym dekielkiem)

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Szczelny koreks z zakręcanym dekielkiem

Post autor: aka »

EE2 pisze: 02 maja 2023, 13:40 Obroty rewersyjne zrobię bez żadnego problemu i bez programowania. Odpowiednio podłączony przekaźnik czasowy załatwi temat.
Jakiś schemat byś podrzucił. Termostat i grzałka to za mało. Potrzebna cyrkulacja np. pompką akwariową lub cyrkulatorem: https://allegro.pl/oferta/cyrkulator-do ... 3221976412 Używam, co prawda innego typu, ale sprawdza się idealnie. Ustawia się temperaturę co 0.5 C (reklamują się +/- 0.1C, ale to dokładność wyświetlacza), ważna jest minimalna wysokość "słupa" wody potrzebna do poprawnego działania.
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Szczelny koreks z zakręcanym dekielkiem

Post autor: miki11 »

_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Szczelny koreks z zakręcanym dekielkiem

Post autor: EE2 »

Arduino :-(
Nie, dziękuje :-)
Zrobię to bez takich „wynalazków” :-D
Silnik po podaniu 12V zacznie obracać koreksem. Po zmianie polaryzacji zasilania będzie obracać w 2 stronę. Czasówka i zwykły przekaźnik załatwiają temat i takowe sprzęty mam w swoich zasobach (mam chyba nawet elektromechaniczną czasówkę :mrgreen:). Na panelu sterowania znajdzie się zwykły łącznik kołyskowy opisany jako „obroty” lub „agitacja” ;-), następny obok niego będzie załączał grzanie które będzie sterowane precyzyjnym termostatem, następny obok niego będzie załączać pompę obiegową :-)
Króciec ssący zamierzam umieścić w pobliżu koreksu, króciec wylotowy w okolicy grzałki :-)

P.S. Cyrkulator opcjonalnie biorę pod uwagę. Ale w pierwszej kolejności spróbuje zmontować z tego co mam :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Szczelny koreks z zakręcanym dekielkiem

Post autor: J.A. »

A wracając do koreksów jak takich.
do próbki rotacyjnej nadają się tylko jobo.
Zapomniałem o tym napisać bo mi wyleciało z głowy, a przypomniał mi post EE2, o tym by szpula kręciła się razem z koreksem.
Otóż rdzeń na który jest zakładana szpula w jobo ma zabieraki, a w dnie jest taki wypust, który o te zabieraki zahacza. Takie sprzęgło. W żadnym innym koreksie tego nie widziałem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Szczelny koreks z zakręcanym dekielkiem

Post autor: J.A. »

EE2 pisze: 02 maja 2023, 15:21 następny obok niego będzie załączał grzanie które będzie sterowane precyzyjnym termostatem, następny obok niego będzie załączać pompę obiegową
to powinien być jeden. W jobo grzanie nie staranie jeżeli pompa nie jest włączona.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Szczelny koreks z zakręcanym dekielkiem

Post autor: EE2 »

Racja - grzanie i pompa pod jeden klawisz pójdą :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Szczelny koreks z zakręcanym dekielkiem

Post autor: EE2 »

A wracając tak jak kolega J.A. do koreksu nadającego się do obróbki rotacyjnej to przeprowadziłem mały test z moim Patersonem. Wlałem 290mL wody (tak jak jest napisane na dnie koreksu), zamknąłem starannie dekielek i obróciłem koreks na bok. Obracając go (w rękach) dookoła jego własnej osi nie zauważyłem ani kropli wycieku. Przeprowadziłem więc następny test - obrociłem koreks do góry dnem i zacząłem nim energicznie potrząsać we wszystkie strony (profilaktycznie zrobiłem to nad wanną :mrgreen:) - dekiel nie spadł i ponownie nie wyciekła ani kropla. Czyli jednak się da - kwestia starannego założenia dekla. Trzeba poćwiczyć szybkie i szczelne zakładanie oraz zdejmowanie dekla bo przy 38st C kilka sekund może mieć znaczenie :roll:
Co do zaś blokady obrotu szpuli wewnątrz koreksu to Paterson też ma na dnie wypustki w kształcie takim jakby miały one działać jak sprzęgło jednokierunkowe. Wystarczy dorobić element, który wejdzie w środek szpuli i zablokuje jej możliwość obracania się względem koreksu i już możemy prowadzić obróbkę rotacyjną :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Szczelny koreks z zakręcanym dekielkiem

Post autor: aka »

EE2 pisze: 02 maja 2023, 19:12 Co do zaś blokady obrotu szpuli wewnątrz koreksu to Paterson też ma na dnie wypustki w kształcie takim jakby miały one działać jak sprzęgło jednokierunkowe. Wystarczy dorobić element, który wejdzie w środek szpuli i zablokuje jej możliwość obracania się względem koreksu i już możemy prowadzić obróbkę rotacyjną :-)
Może lepiej zrobić cały koreks, taki bez wad Jobo ;-)
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Szczelny koreks z zakręcanym dekielkiem

Post autor: EE2 »

Cały koreks? To już by trzeba mieć sporo sprzętu specjalistycznego :-D
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Szczelny koreks z zakręcanym dekielkiem

Post autor: EE2 »

A tymczasem w dniu wczorajszym zacząłem przymiarki do budowy procesora :-)
Póki co zmontowałem napęd do koreksu. Wybaczcie proszę bałagan na warsztacie i kiepską estetykę (a raczej całkowity brak) tej konstrukcji. Jest to prototyp prototypu :-) Zostało mi zrobienie sterowania do obrotów rewersyjnych, ta biała opaska gumowa zostanie zastąpiona opaską skręcaną ale taką, która ma śrubę z łbem wyposażonym w pokrętło co by nie trzeba było wkrętaka mieć w laboratorium na stałe ;-) Jeśli prototyp przejdzie pomyślnie testy projekt będzie rozwijany dalej. Mam już termostat z możliwością regulacji T do 0.1st C oraz pomysł co wykorzystać do ogrzewania wody w procesorze. Całość zasilana będzie z 12V ze względów bezpieczeństwa.
proto 01.jpg
proto 02.jpg
proto 03.jpg
I jeszcze filmik :-) Obroty OK czy jednak za szybko?
https://www.youtube.com/watch?v=uvWGfhdYTvU
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Szczelny koreks z zakręcanym dekielkiem

Post autor: miki11 »

Ja bym dał zdecydowanie wolniejsze. Konstrukcja prosta i prawdopodobnie skuteczna. Jak zepsujesz obecną estetykę, nie będzie wyglądało na projekt DIY :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Szczelny koreks z zakręcanym dekielkiem

Post autor: EE2 »

Silnik to trochę armata na muchę ale za to niezawodny :-) To silnik podnośnika szyby przód z Audi A8 o ile pamięć mnie nie myli :mrgreen:
Jutro zmierzę tachometrem laserowym jakie ma obroty i podam tutaj wynik. Jeśli ktoś z Was ma fabryczny procesor Jobo i ma możliwość zmierzenia jego prędkości obrotowej to bardzo byłbym wdzięczny za podanie mi takiej informacji :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Szczelny koreks z zakręcanym dekielkiem

Post autor: technik219 »

"Standu" ani "semi standu" w tym nie zrobisz ;-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Szczelny koreks z zakręcanym dekielkiem

Post autor: EE2 »

technik219 pisze: 10 maja 2023, 08:42 "Standu" ani "semi standu" w tym nie zrobisz ;-)
To nie do tego ma służyć :mrgreen:
To będzie do kolorów :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Szczelny koreks z zakręcanym dekielkiem

Post autor: EE2 »

A tymczasem prace i badania powoli idą do przodu :-)
Aby sprawdzić jak będzie ten mój wynalazek mieszać płyn w koreksie zastąpiłem normalny koreks przezroczystym wiaderkiem. Do wiaderka włożyłem szpulkę koreksu z jakimiś zaświetlonymi początkami filmów i unieruchomiłem ją tak aby nie mogła swobodnie się przemieścić i obracać względem koreksu. Wlałem wody tyle aby całkowicie przykryła szpulkę i zamontowałem całość do mojej "wywoływarki".
Tak to wygląda podczas pracy:
agitacja 1.jpg
agitacja 2.jpg
I jeszcze film:
https://youtu.be/gvubmIvpCO4
Czy takie mieszanie będzie dobre do wywoływania rotacyjnego?

Pozdrawiam :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
ODPOWIEDZ