Płukanie koloru po kąpieli stabilizującej?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Płukanie koloru po kąpieli stabilizującej?

Post autor: aka »

Trafiają mi się zacieki po kąpieli stabilizujące E-6, C-41 i mimo wirowania. Można "dopłukać" w demi lub w demi ze zmiękczaczem?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Płukanie koloru po kąpieli stabilizującej?

Post autor: J.A. »

Moim zdaniem nie. Stan to nie tylko zmiękczacz, to też związki stabilizujące kolor. Chyba, że zanurzysz na sekundę i dasz do wirowania.
W jakiej wodzie robisz chemię? Bo jako żywo nigdy nie widziałem zacieków nawet bez wirowania po STABie tetenala, tym od E-6. W starych zestawach 5 litrów były różne STABy dla C-41 i E-6. Ten z C-41 nadawał się tylko by nim za psem rzucić. Używałem tego od E-6. W obecnych zestawach jest taki jak był w E-6, więc problem już zniknął. Dlatego pytam o wodę.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Płukanie koloru po kąpieli stabilizującej?

Post autor: aka »

J.A. pisze: 03 maja 2023, 13:08 W jakiej wodzie robisz chemię?
W demi, po osmozie podobno. Podejrzewam, że za bardzo się pieni po moich fikołkach. Może trzeba wlewać stabilizator do otwartego koreksu i delikatnie poruszać? Te zacieki nie są jakieś tragiczne, ale potrafi taki wyskoczyć tam gdzie w oczy kłuje.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Płukanie koloru po kąpieli stabilizującej?

Post autor: J.A. »

aka pisze: 03 maja 2023, 13:32 Podejrzewam, że za bardzo się pieni po moich fikołkach.
A po co robisz fikołki? Zalej i zostaw żeby STAB wsiąkł w emulsję i tyle.
aka pisze: 03 maja 2023, 13:32 Może trzeba wlewać stabilizator do otwartego koreksu i delikatnie poruszać?
Dokładnie, a najlepiej w ogóle nie ruszać.
Nie pamiętam w której instrukcji, ale kiedyś czytałem, że stabilizację przeprowadza sią poza urządzeniem. Ja to nawet robię w osobnym naczyniu, nie w koreksie. Po prostu przekładam szpulkę(i) z filmem do zlewki w której stoi STAB i czekam minutę, dwie, przed wirowaniem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Płukanie koloru po kąpieli stabilizującej?

Post autor: aka »

J.A. pisze: 03 maja 2023, 13:49 najlepiej w ogóle nie ruszać.
No i wszystko jasne, dzięki.
ODPOWIEDZ