Negatywy po terminie (Delta 400, hp5, kodak farbenwelt)

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
RobsonT
-#
Posty: 39
Rejestracja: 28 gru 2022, 22:32

Negatywy po terminie (Delta 400, hp5, kodak farbenwelt)

Post autor: RobsonT »

Ukłony szanownym fotomaniakom.
Zostałem obdarowany róznymi fantami fotograficznymi. Pośród nich są negatywy. Ilfordy z terminem do 2011 i 2012 roku, Kodaki termin nieznany (brak pudełek). Nie znane są mi warunki przechowywania, ale rozsądek podpowiada że lodówki nie widziały. Zdaję sobie sprawę że czas mógł je uśmiercić lub mocno wpłynąć na ich kondycję, ale mimo to chciałbym spróbować.
I tu pojawia się pytanie, czy wprowadzać "korektę" iso przy naświetlaniu? Czy może spróbować naświetlić/wywołać je standardowo i zobaczyć co się zadzieje? A może ktoś miał do czynienia z takimi staruszkami?
Załączniki
20230424_190934.jpg
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2023, 21:32 przez RobsonT, łącznie zmieniany 1 raz.
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Negatywy po terminie (Delta 400, hp5, kodak farbenwelt)

Post autor: oKuba »

RobsonT, Masz ich troche, wiec przetestuj, kilka klatek wystarczy. Te cztery-setki moga juz miec zadymienie.

Generalna zasada to obnizka czulosci nominalnej o polowe co dekade. Zrob test na tych cz-b np. 50/100/200 ASA przy standardowym wolaniu i bedziesz wiedzial co i jak
Awatar użytkownika
RobsonT
-#
Posty: 39
Rejestracja: 28 gru 2022, 22:32

Negatywy po terminie (Delta 400, hp5, kodak farbenwelt)

Post autor: RobsonT »

oKuba pisze: 24 kwie 2023, 21:21 Masz ich troche, wiec przetestuj,
No i złapałem się na "dziwnym" myśleniu. Nie mam bladego pojęcia dlaczego podszedłem do kwestii naświetlania rolki w sposób całościowy. Przecież to głupie. Głupie teraz i tak samo głupie było w momencie zakładania wątku. Chyba przesilenie fizyczno/umysłowe po całym dniu pracy zrobiło swoje.... :/

Zrobię tak jak napisałeś, po kilka latek z różnymi ustawieniami.

Przy okazji. Pośród wspomnianych przeze mnie fantów był też wywoływacz ilfordowski (id-11). Nie ma na nim żadnej daty, ale należy sądzić, że z tej samej epoki co negatywy. Jakieś sugestie co do ostatecznego przeznaczenia? ;)
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Negatywy po terminie (Delta 400, hp5, kodak farbenwelt)

Post autor: powalos »

RobsonT, w proszku i w aluminiowym opakowaniu to raczej będzie ok. Chyba, że się zbrylił bo złapał gdzieś nieszczelność i dostała się wilgoć.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
RobsonT
-#
Posty: 39
Rejestracja: 28 gru 2022, 22:32

Negatywy po terminie (Delta 400, hp5, kodak farbenwelt)

Post autor: RobsonT »

Wracając do tematu. Poniżej zdjęcie negatywu po wywołaniu (Paranol S; 1+25; 20stopni; 12minut). Prawa część negatywu wogóle nie była naświetlana. Sam dym...

Kilkanaście lat leżakowania (po terminie) go zabiło, niestety. :/
Załączniki
20230611_215944.jpg
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Negatywy po terminie (Delta 400, hp5, kodak farbenwelt)

Post autor: oKuba »

RobsonT Przy przedatowanej 400 zadymienie to nic dziwnego. Taki negatyw trzeba wolac bardzo intensywnie i krotko, wtedy jest jest szansa, ze zadymienie bedzie zredukowane do minimum ale i nawet wtedy to juz jest material nieporownywalny ze swiezym.
Awatar użytkownika
RobsonT
-#
Posty: 39
Rejestracja: 28 gru 2022, 22:32

Negatywy po terminie (Delta 400, hp5, kodak farbenwelt)

Post autor: RobsonT »

oKuba pisze: 11 cze 2023, 21:27 Taki negatyw trzeba wolac bardzo intensywnie i krotko,
No właśnie... kiedyś czytałem (nie pamiętam gdzie, ale wydaje mi się że chyba na korexie) że ktoś wywoływał negatywy sprzed kilkudziesięciu lat. Znajdowane w różnych starych aparatach. Wydawało mi się (choć nie dam sobie nic uciąć) ;) że pisał o bardzo dlugim wywoływaniu w chemii o bardzo małym stężeniu. Ważne jest czy "starość" negatywu nastąpiła przed czy po naświetleniu?

Edit. Czytałem Twoją "przygodę" w wątku dot. negatywów odnalezionych po latach. Faktycznie piszesz tam o dość intensywnym wywoływaniu. Spróbuję poszukać ten przykład o którym ja czytałem.
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Negatywy po terminie (Delta 400, hp5, kodak farbenwelt)

Post autor: oKuba »

RobsonT Szkoda szukania, gdyz to naprawdę bardzo kiepski pomysł, chyba ze chcesz osiagnac maksymalne zadymienie.
.
ODPOWIEDZ