Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: oKuba »

aka pisze: 23 kwie 2023, 07:06 Śmiała teza, nie do udowodnienia. Mam co najmniej jeden przykład, że tak nie zawsze jest.
Tez mialbym (czysto analogowy) przyklad.

Nie wiem jednak czy sztuczka z bateria to dobry pomysl na - tym bardziej leciwa - elektronike? Nie traktowalbym w ten sposob sprzetu. W koncu co to za problem wyciagnac zwiniety film z kasety? Moim zdaniem zaden.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: aka »

oKuba pisze: 23 kwie 2023, 07:59 Nie wiem jednak czy sztuczka z bateria to dobry pomysl
To zdecydowane nie mieści się w kategorii nieujętych w instrukcji funkcji.
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: PPaweł »

Po prawdzie to już chyba łatwiej wydłubać tę końcówkę, albo rozbroić kasetę, niż się miotać z bateriami :-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: J.A. »

aka pisze: 23 kwie 2023, 07:06
J.A. pisze: 22 kwie 2023, 21:50 Jeżeli czegoś nie ma w instrukcji, to nie ma tego w aparacie.
Śmiała teza, nie do udowodnienia. Mam co najmniej jeden przykład, że tak nie zawsze jest.
A podasz, czy zachowasz dla siebie?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: oKuba »

J.A. pisze: 23 kwie 2023, 18:40 A podasz, czy zachowasz dla siebie?
Nie wiem jaki aka ma przyklad, ale moj jest nastepujacy. W wielu aparatach strikte mechanicznych nie znajdzie sie informacji, ze mozna obejsc tzw. blokade wielokrotnych naswietlen (Doppelbelichtungssperre) wciskajac/ przesuwajac przycisk do pozwalajacy zwijac film do kasety, przy rownoczesnym „naciaganiu“ nastepnej klatki. Sposob tem funkcjonuje w wielu aparatach lacznie z Leica.
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: PPaweł »

Nie przypominam sobie też, żeby w instrukcji do Reflekty było napisane, że naciśnięcie spustu nie do końca również pozwoli na wielokrotną ekspozycję. A pozwoli. Generalnie urządzenia da się wykorzystać w sposób nie zawsze opisany w instrukcji. Czasem to będą efekty uboczne nie przewidziane przez konstruktorów, czasem, zwłaszcza w przypadku programowanej elektroniki, będą to niezablokowane, ale też nie opisane funkcje dostępne w droższych modelach.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: J.A. »

PPaweł pisze: 23 kwie 2023, 20:05 Nie przypominam sobie też, żeby w instrukcji do Reflekty było napisane, że naciśnięcie spustu nie do końca również pozwoli na wielokrotną ekspozycję.
oKuba pisze: 23 kwie 2023, 20:00 W wielu aparatach strikte mechanicznych nie znajdzie sie informacji, ze mozna obejsc tzw. blokade wielokrotnych naswietlen
Aż do uszkodzenia aparatu. Dlatego to nie jest funkcja, tylko obejście założeń konstruktora.

Wyobrażacie sobie by nie napisano w instrukcji jako jednej z zalet, tego, że można robić wielokrotną ekspozycję? Albo problem założyciela wątku.
Wyobrażacie sobie by w instrukcji Minolty nie było napisane, jak zrobić by aparat nie wciągał końcówki filmu do kasety, gdyby taka opcja była? Jeżeli nie ma w instrukcji to, na 100 % nie da się tego wykonać normalnie.
Ja w takich aparatach po prostu w odpowiednim momencie otwierałem drzwiczki, nie wiem czy minolta nie zawoła "help", ale w niskich modelach Canonów to działa bez problemu, albo w starszych serii 600, czy nawet w T50/70.
PPaweł pisze: 23 kwie 2023, 20:05 czasem, zwłaszcza w przypadku programowanej elektroniki, będą to niezablokowane, ale też nie opisane funkcje dostępne w droższych modelach.
Jakiś przykład? Ale nie taki jak mój wyżej, tylko np. wciśnięcie dwóch przycisków razem powoduje, włączenie funkcji jakiejś. Ale nie opisane w instrukcji.
Edyta
Ja znam jeden.
Otóż nie ma tego w instrukcji, a da się to zrobić w każdym Canonie EOSie z fabryczne zaimplementowaną multi-ekspozycją.
Normalnie w C można naświetlić do 9 ekspozycji na jednej klatce zgodnie z instrukcją. Ale tą funkcję można włączać w nieskończoność. Szyku przed 9 naświetleniem, trzeba włączyć ją niejako od nowa i znowu silnik transportu filmu mamy wyłączony na kolejne 9 naświetleń. Bo w C jest to tak rozwiązane, że przed zrobieniem zdjęcia trzeba po prostu określić ile tych naświetleń ma być. A pole jest tylko jedno, więc od 1 do 9.
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2023, 20:36 przez J.A., łącznie zmieniany 1 raz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: oKuba »

J.A. pisze: 23 kwie 2023, 20:07 Dlatego to nie jest funkcja, tylko obejście założeń konstruktora.
Pozwole sie nie zgodzic. W niektorych modelach - musze poszperac w ktorych- sposob ten z kolei jest opisany w instrukcji jako wlasciwy przy wykonywaniu wielokrotnych ekspozycji.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: J.A. »

Chętnie zobaczę w których, ale jeżeli faktycznie jest opisane, to jest odpowiednio dopracowane. I na pewno nie jest to procedura, w stylu
1. Napnij film korbką zwijania powrotnego.
2. Wciśnij przycisk zwijania powtórnego
3. Przytrzymaj korbkę zwijania powrotnego i jednocześnie naciągnij migawkę dźwignią szybkiego naciągu.
Zwłaszcza p. 3, nie wchodzi w rachubę, a to z tego powodu, że sprzęgło przewijania filmu, czyli to co napędza dwa koka zębate do perforacji ciągle ciągnie, a tylko zablokowanie mechaniczne filmu w kasecie powoduje w tej "procedurze", że film się nie przewija.
Dlatego napisałem, że to działa do czasu uszkodzenia aparatu. A że multi-ekspozycjia to nie jest chleb powszedni, więc takie uszkodzenia zdążają się rzadko, ale się zdarzają.
Nagle mamy multi-ekspozycję zawsze włączoną, bo sprzęgło się wytarło.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: PPaweł »

J.A. pisze: 23 kwie 2023, 20:07 Aż do uszkodzenia aparatu. Dlatego to nie jest funkcja, tylko obejście założeń konstruktora.
Widziałem, jak to jest zrobione w Reflekcie - nie uszkodzi się.
J.A. pisze: 23 kwie 2023, 20:07 Wyobrażacie sobie by nie napisano w instrukcji jako jednej z zalet, tego, że można robić wielokrotną ekspozycję?
Ja sobie spokojnie wyobrażam. Dla mnie wielokrotna ekspozycja nie ma żadnej wartości, więc nie widzę powodu, żeby o tym pisać. Owszem, zabezpieczenie przed podwójną ekspozycją, to ma sens.
J.A. pisze: 23 kwie 2023, 20:07 Jakiś przykład? Ale nie taki jak mój wyżej, tylko np. wciśnięcie dwóch przycisków razem powoduje, włączenie funkcji jakiejś. Ale nie opisane w instrukcji.
Ujmę to tak: w jednej z firm, w której pracowałem, był taki etap projektu, w którym dostosowywało się oprogramowanie do wydrukowanej już instrukcji obsługi. Niezależnie od tego, co było napisane w dokumentacji projektowej. Więc nie podam przykładu, bo nigdy nie prowadziłem takich badań, ale niezgodność urządzenia z jego instrukcją nie jest niczym nadzwyczajnym. W tym może być także przypadek szczególny - funkcje serwisowe.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: J.A. »

PPaweł pisze: 23 kwie 2023, 20:31 Ujmę to tak: w jednej z firm, w której pracowałem, był taki etap projektu, w którym dostosowywało się oprogramowanie do wydrukowanej już instrukcji obsługi.
NO proszę, Pawle. Mówimy o aparatach i ich instrukcjach. Naprawdę wierzysz, że skoro Cannon takie coś wstawił do najprostszych modeli EOSów drugiej generacji, czyli od EOSa 1000 począwszy, to ta funkcja jest bez znaczenia i byłaby ukryta mimo iż zaimplementowana? (Jest też w semi profi modelu 620, nie pamiętam czy w T90 także, ale chyba tak)

Wróćmy do przypadku założyciela wątku.
Naprawdę uważasz, że możliwe jest by we flagowym okręcie funkcja nie wciągania końcówki do kasety byłaby nie opisana w instrukcji?
Załączniki
Screenshot 2023-04-23 o 22.01.21.png
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2023, 21:04 przez J.A., łącznie zmieniany 1 raz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 222
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: BW »

oKuba pisze: 23 kwie 2023, 20:00
Nie wiem jaki aka ma przyklad, ale moj jest nastepujacy. W wielu aparatach strikte mechanicznych nie znajdzie sie informacji, ze mozna obejsc tzw. blokade wielokrotnych naswietlen (Doppelbelichtungssperre) wciskajac/ przesuwajac przycisk do pozwalajacy zwijac film do kasety, przy rownoczesnym „naciaganiu“ nastepnej klatki. Sposob tem funkcjonuje w wielu aparatach lacznie z Leica.
- raczej w niewielu - no może poza wspomnianą laiką i nikonem F2 (i tylko w modelu F2)
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2023, 21:01 przez BW, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: J.A. »

W większości Practik serii L (o B nie wiem), w Jaśkach, Chyba też w Pentaxach.
W wielu.
Ale nie o to idzie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 222
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: BW »

J.A. pisze: 23 kwie 2023, 20:56 W większości Practik serii L (o B nie wiem), w Jaśkach, Chyba też w Pentaxach.
W wielu.
Ale nie o to idzie.
ani w praktikach L ani B ani w pentaxie ME super też, nie da się zrobić multiekspozycji poprzez wciśnięcie i przytrzymanie przycisku do przewijania bez ryzyka przesunięcia brzegów klatki i zachowania jednakowych odstępów między klatkami - wiem bo próbowałem- nawet usilnie. Co do używania aparatu w sposób nie zalecany / nie opisany w instrukcji nigdzie też nie ma że można w ciemni otworzyć aparat i odciąć naświetloną część filmu. Wydawać by się mogło że to nie powinno zaszkodzić aparatowi (no chyba że ktoś wbije nożyczki w migawkę) - a jednak. W tanich modelach Minolty z lat 90-tych takie operacje kończyły się w dość szybkim czasie awarią naciągu filmu.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: J.A. »

No i właśnie dlatego to nie jest funkcja tylko tip.
A w tych wymienionych przez Ciebie, to po prostu działa lepiej. Albo lepiej się wysprzęgla.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ