Trwałość chemii do cz-b odwrotek

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 459
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Trwałość chemii do cz-b odwrotek

Post autor: EE2 »

Witam :-)
Czy ktoś podpowie jaka jest trwałość chemii do cz-b odwrotek?
Mam tu na myśli klasykę wg książki Jana Piechury czyli:
Wywoływacz 1 - Fenal z rodankiem potasu
Wybielacz - kwaśny siarczan sodu krystaliczny i dwuchromian potasu
Klarownik - siarczyn sodu bezwodny
Wywoływacz 2 - Fenal oryginalny
Utrwalacz - U1
Powyższego zestawu używam do odwrotek. Rozrobiłem to 18 marca i póki co wywołałem w tym 58 klatek małego obrazka i jakieś 12m filmu Super 8 (przecięty na pół DS8 Fomapan R nawinięty w rozbieralne kasety "Kaccema").
Ile można filmów obrobić w takim zestawie? Da radę ten zestaw obrobić jeszcze jeden film małoobrazkowy około 24 klatek?
Czy sprawdzanie przydatności W1 i W2 przez zakraplanie nimi kawałka niewywołanego filmu będzie w tym przypadku miarodajne?
I tak samo, czy sprawdzenie wybielacza przez wrzucenie kawałka wywołanego filmu i zmierzenie czasu w jakim zostanie "zeżarte" to, co czarne będzie miarodajne?

Pozdrawiam :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Trwałość chemii do cz-b odwrotek

Post autor: J.A. »

Fena jest bardzo trwały, spokojnie może pod gazem stać kilka lat.
Wybielacz pewnie też, choć nie testowałem, no i też używam innego, wodorotlenek sodu, dwuchromian potasu i kwas siarkowy.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 459
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Trwałość chemii do cz-b odwrotek

Post autor: EE2 »

Dzięki za odpowiedź :-) A ile filmów w takim zestawie można obrobić? Bo trwałość jak chodzi o upływający czas to jedno ale co z ilością filmów?
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Trwałość chemii do cz-b odwrotek

Post autor: J.A. »

Nie wiem, wywołuję rotacyjnie, dzięki temu używam małych (relatywnie) porcji chemii, ale jednorazowo. No i jak wiesz nie używam Fenala, tylko dedykowany z recepty Kodaka.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 459
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Trwałość chemii do cz-b odwrotek

Post autor: EE2 »

Właśnie wywołuje kolejną rolkę - 20kilka klatek :-)
Wszystko nadal działa bardzo dobrze, przed wywołaniem sprawdziłem działanie wywoływaczy i wybielacza na kawałkach filmu - zadziałały dobrze. Film po wybieleniu wygląda jak należy, aktualnie się klaruje :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
ODPOWIEDZ