Tolerancja filmów na błędy ekspozycji

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Z_photo
-#
Posty: 1024
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Tolerancja filmów na błędy ekspozycji

Post autor: Z_photo »

EE2 pisze: 20 kwie 2023, 18:15 darekdp1, posiadam Krokusa AF z halogenem 150W :-)
Tata używa Diapola z takim samym źródłem światła i problemów z wyświetlaniem nie było. Do tego ekran Arctura który bardzo dobrze odbija światło :-)
Duża moc potrzebna jest przy projekcji na duży ekran. Przy bardziej kameralnych pokazach halogen 150 W jest wystarczający.
Duża moc żarówki w rzutniku to nie tylko plusy - konieczne jest bowiem intensywniejsze chłodzenie, co powoduje, że na powierzchni slajdu może osiąść więcej drobinek kurzu.. Slajd traktowany światłem o dużym natężeniu szybciej traci walory, szczególnie jeśli jest często wyświetlany.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Tolerancja filmów na błędy ekspozycji

Post autor: EE2 »

Mój ekran ma wymiary pola projekcyjnego metr na metr i Krokus daje radę z slajdami zarówno cz-b jak i kolorowymi :-)
Myślę czasami o tym aby wywalić tego halogena i wrzucić jakiegoś mocnego LEDa. Taki LED też będzie się grzał ale nie tak wściekle jak żarówka :-)
No i światło byłoby białe a nie żółtawe :roll:
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Tolerancja filmów na błędy ekspozycji

Post autor: aka »

J.A. pisze: 20 kwie 2023, 13:36 używają zwykłego TTL centralno-ważonego, czy jak się go tam zwie i slajdy mają w punkt
No właśnie, co to znaczy slajd naświetlony w punkt? W szczególności jak to zrobić TTLem średnio-ważonym?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Tolerancja filmów na błędy ekspozycji

Post autor: J.A. »

Bez przepaleń i smolistych czerni. Oczywiście z zastrzeżeniem sceny, która się mieści na krzywej. Bo jak się nie mieści, to żaden pomiar, ani umiejętności nie pomogą.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Tolerancja filmów na błędy ekspozycji

Post autor: aka »

J.A. pisze: 20 kwie 2023, 20:36 sceny, która się mieści na krzywej.
W słoneczny dzień to prawie niemożliwe, przynajmniej statystycznie. Z tym pomiarem średnio-ważonym to bywa różnie, tzn. rozkład czułości na matówce bywa różny, a AE Lock nie zawsze jest. Mam mizerne doświadczenie, ale odnoszę wrażenie, że kolorowe slajdy mają stosunkowo większą "pojemność" niż materiał cz-b.
Adams
-#
Posty: 851
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

Tolerancja filmów na błędy ekspozycji

Post autor: Adams »

Z_photo pisze: 20 kwie 2023, 18:29
EE2 pisze: 20 kwie 2023, 18:15 darekdp1, posiadam Krokusa AF z halogenem 150W :-)
Tata używa Diapola z takim samym źródłem światła i problemów z wyświetlaniem nie było. Do tego ekran Arctura który bardzo dobrze odbija światło :-)
Duża moc potrzebna jest przy projekcji na duży ekran. Przy bardziej kameralnych pokazach halogen 150 W jest wystarczający.
Duża moc żarówki w rzutniku to nie tylko plusy - konieczne jest bowiem intensywniejsze chłodzenie, co powoduje, że na powierzchni slajdu może osiąść więcej drobinek kurzu.. Slajd traktowany światłem o dużym natężeniu szybciej traci walory, szczególnie jeśli jest często wyświetlany.
Power zobaczysz na mniejszych :-)
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Tolerancja filmów na błędy ekspozycji

Post autor: J.A. »

aka pisze: 20 kwie 2023, 21:01
J.A. pisze: 20 kwie 2023, 20:36 sceny, która się mieści na krzywej.
W słoneczny dzień to prawie niemożliwe, przynajmniej statystycznie.
Tak, tyle że do sceny nie zaliczymy mrocznych bram na ulicy, czy cieni pod okapami i parapetami. To są szczegóły, na które w zdjęciu się uwagi nie zwraca, ale zwraca się uwagę na czarną twarz pod rondem szerokiego kapelusza.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ