Czym myjecie butelki i pojemniki po chemii?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Czym myjecie butelki i pojemniki po chemii?

Post autor: miki11 »

Właśnie próbuję wywalić z pojemnika PET pozostałości po utrwalaczu, czyli biały osad na dnie i czarne naloty w okolicach wylewu i korka.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Czym myjecie butelki i pojemniki po chemii?

Post autor: J.A. »

Wymień na nowe.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Czym myjecie butelki i pojemniki po chemii?

Post autor: miki11 »

J.A. pisze: 12 kwie 2023, 16:36Wymień na nowe.
Po kwadransie prób doszedłem do tego samego wniosku :-) Trochę szkoda, to taki sześcienny, specjalnie kupiony PET z grubą ścianką i szerokim wlewem. Można operować utrwalaczem bez lejka.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Czym myjecie butelki i pojemniki po chemii?

Post autor: rbit9n »

ja butelki z cieńszego HDPE lekko przygniatam, żeby te osady odeszły od tworzywa, płuczę, szczotkuję i tylo. zauważyłem że od HDPE właśnie łatwiej odchodzą te syfy. a jak już nie odchodzą,to wymieniam na nową.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
zedi
-#
Posty: 56
Rejestracja: 01 gru 2018, 03:25
Lokalizacja: Szczecin

Czym myjecie butelki i pojemniki po chemii?

Post autor: zedi »

W praktyce próbowałem bez sukcesu z benzyną ekstrakcyjną, gotowanym octem, izopropanolem i butelka poszła do śmieci.
Teraz mam znowu U1 w fajnych buteleczkach i jak mi zarosną srebrem to spróbuję z piaskiem/korundem do środka i porządne wstrząsać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Czym myjecie butelki i pojemniki po chemii?

Post autor: J.A. »

I porysujesz plastik, który po dwóch użyciach będzie obrzydliwy.
Jeżeli chcecie mieć czyste flaszki z/po utrwalaczu, to metody są 3
1. Wymieniać często
2. Chromianka
3. Trzeba mieć dwie. Przelewamy utrwalacz z jednej do drugiej, w miarę używania. Jak jedna się opróżni myjemy ją dokładnie puki nic w niej nie urosło. I tak na zmianę. Jak urośnie patrz p. 1.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
zedi
-#
Posty: 56
Rejestracja: 01 gru 2018, 03:25
Lokalizacja: Szczecin

Czym myjecie butelki i pojemniki po chemii?

Post autor: zedi »

Okey, a zadam pytanie przewrotne - jak mam ciemne butelki i mi osad nie przeszkadza estetycznie (a je bardzo lubię) to można taki syf po utrwalaczu (U1 foma) zostawić i rozrobić świeży U1 czy słaby pomysł?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Czym myjecie butelki i pojemniki po chemii?

Post autor: J.A. »

brud do 2 cm nie jest groźny, potem sam odpada.
Dopóki ciała stałe z tego syfu nie osiadają na stałe na Twoich filmach ...
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Czym myjecie butelki i pojemniki po chemii?

Post autor: LD »

miki11 pisze: 12 kwie 2023, 15:49 Właśnie próbuję wywalić z pojemnika PET pozostałości po utrwalaczu, czyli biały osad na dnie i czarne naloty w okolicach wylewu i korka.
Ja wrzucam pokruszoną kostkę domycia naczyń w zmywarce, zalewam gorącą wodą i zostawiam na 2 dni. Po 2 dniach biorę szczotkę i pozostałości ładnie schodzą przynajmniej ze szkła. Nie próbowałem z plastikiem bo używam tylko szkło.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Czym myjecie butelki i pojemniki po chemii?

Post autor: aka »

Rozumiem, że przy bardzo dużym przerobie brudne butelki po utrwalaczu to może być problem, ale ja używam pojemników z tworzywa PEHD (po jakiś środkach odkażających, odzysk z laboratorium analitycznego) i po utrwaleniu ok. 40 filmów (3x1l alkalicznego utrwalacza) mam lekko ciemne ścianki. Po takiej porcji zmieniam pojemnik, ale z powodzeniem mógłbym go jeszcze używać. Kwestia utrwalacz czy ilości utrwalonych filmów?
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Czym myjecie butelki i pojemniki po chemii?

Post autor: oKuba »

Przypadkowo odkrylem, ze ciemne zabarwienie - i to takie naprawde czarne, z czasow gdy uzywalem kwasnych utrwalaczy - usuwa skutecznie chlor. Ja uzywam czegos takiego:

https://www.danklorix.de/products/hygie ... r-original

0.25L na 1L roztworu roboczego. Koncentrat kosztuje niewiele w sklepie z chemia gospodarcza ( ja kupuje w DM); pewnie w Polsce jest taki sam lub podobny. Pojemnik wypelnic po brzeg i zostawic na 24 h. Mozna co pare godzin zabeltac. Efekt jest znakomity. Nadaje sie do czyszczenia spiralek i innych zaczernionych elementow.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Czym myjecie butelki i pojemniki po chemii?

Post autor: aka »

oKuba pisze: 13 kwie 2023, 16:44 takie naprawde czarne, z czasow gdy uzywalem kwasnych utrwalaczy
CZyli problem znika przy alkalicznym?
oKuba pisze: 13 kwie 2023, 16:44 Nadaje sie do czyszczenia spiralek
Te zabarwienie od metolu znika?
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Czym myjecie butelki i pojemniki po chemii?

Post autor: oKuba »

aka, Przy alkalicznym zabarwienia sa bardzo niewielke, prawie niezauwazalne. Czy to od metolu, tego nie wiem, ale te zaczernienia skutecznie usuwa
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Czym myjecie butelki i pojemniki po chemii?

Post autor: aka »

oKuba pisze: 13 kwie 2023, 17:53 aka, Przy alkalicznym zabarwienia sa bardzo niewielke, prawie niezauwazalne. Czy to od metolu, tego nie wiem, ale te zaczernienia skutecznie usuwa
Wywoływacz z metolem zabarwia szpule. Dopóki używałem tylko Pyrocata HD nie znałem tego zjawiska, dopiero D-76 zabrudził szpule, a alkalicznego utrwalacza używam od prawie zawsze.
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Czym myjecie butelki i pojemniki po chemii?

Post autor: miki11 »

Składam sobie utrwalacz wg Agfy/ORWO o nazwie Calbe A-300. 250 g tiosiarczanu na litr robi swoje. A... mój organizm nie znosi chloru, zapach przypomina mi, że to jest gaz bojowy.
_________________
Łatwe nie cieszy
ODPOWIEDZ