Woda na negatywie

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Woda na negatywie

Post autor: J.A. »

sadziak, do pierwszego razu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Gromon
-#
Posty: 112
Rejestracja: 06 maja 2020, 19:05
Lokalizacja: Katowice

Woda na negatywie

Post autor: Gromon »

A jak to jest z kodakiem photoflo i agitacją w koreksie? Faktycznie te bąble, które powstaną przez obracanie mogą wpłynąć negatywnie na zdjęcie? Czy ktoś z was agituje mając ten zmiękczacz?
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Woda na negatywie

Post autor: oKuba »

Gromon pisze: 12 sty 2023, 19:28 Czy ktoś z was agituje mając ten zmiękczacz?
Czy naprawde jest tak trudno zajrzec do ulotki produktu i sprawdzic w jakiej fazie procesu sie go stosuje?
Awatar użytkownika
Gromon
-#
Posty: 112
Rejestracja: 06 maja 2020, 19:05
Lokalizacja: Katowice

Woda na negatywie

Post autor: Gromon »

oKuba pisze: 12 sty 2023, 20:00 Czy naprawde jest tak trudno zajrzec do ulotki produktu i sprawdzic w jakiej fazie procesu sie go stosuje?
Co ma do tego "faza procesu"? Moje pytanie dotyczy zupełnie innej rzeczy. Dotychczas stosowałem zmiękczacz w kuwecie bo spotkałem się z opinią, że obracanie koreksu z photoflo w środku może wytworzyć za dużo piany, która zostanie na emulsji. Jako, że nie lubię marnować pieniędzy to zanim podejmę się takiego "ryzyka" wolałbym wiedzieć czy ktoś tak robi i nie narzeka.
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Woda na negatywie

Post autor: oKuba »

Gromon pisze: 12 sty 2023, 20:07 Co ma do tego "faza procesu"?
Faktycznie nic, tak tylko zagadalem
Bocianowski
-#
Posty: 145
Rejestracja: 25 kwie 2020, 19:51
Lokalizacja: Będzin

Woda na negatywie

Post autor: Bocianowski »

Ech ... no dobrze, niech padnie na mnie.
Gromon dobrze robiłeś, nawilżając w kuwecie, takie jest zalecenie np. w instrukcji koreksów JOBO. Ale nie chodzi o to, że wytworzy się za dużo piany i zostanie na negatywie (nie zostanie!), tylko o to, by chronić szpulę koreksu. Pozostałości nawilżacza są trudno wypłukiwalne i później mogą być kłopoty z nawijaniem filmu na szpulę. Cześć użytkowników zaprzecza temu faktowi a cześć wprost przeciwnie szuka rozwiązania jak doczyścić szpule, zwłaszcza Patersona. I robi to np. za pomocą tabletek Corega Tabs, ponoć skutecznie :mrgreen:
Bronica GS-1
Mamiya Super 23
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Woda na negatywie

Post autor: J.A. »

Jobo faktycznie zaleca stosowanie kąpieli powierzchniowo czynnej poza procesorem. Nie będę zmyślał dla czego bo nie wiem.
Wiem jedno, że jakoś sobie nie wyobrażam zdjęcia filmu ze szpuli i moczenia go w wiaderku ze "zwilżaczem". Robię to w dopasowanej rozmiarem do szpul zlewce, ale na szpulach. Nie zmienia to faktu, że i tak ostatnią czynnością przed powierzeniem jest wirowanie.
Bocianowski pisze: 12 sty 2023, 20:46 Pozostałości nawilżacza są trudno wypłukiwalne i później mogą być kłopoty z nawijaniem filmu na szpulę.
Sugerujesz, że coś co się rozpuszcza w wodzie jest trudno wpłukiwane w wodzie?
Może tajemnicą jest nie pozostawianie brudnych garów do mycia na drugi dzień?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Woda na negatywie

Post autor: oKuba »

Taa.. to sa naprawde problemy.. piana szkodzi, ale sam roztwor bez niej juz nie. Dobre
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Woda na negatywie

Post autor: aka »

oKuba pisze: 12 sty 2023, 22:18piana szkodzi
Bicie piany szkodzi ;-)
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Woda na negatywie

Post autor: oKuba »

aka pisze: 12 sty 2023, 22:25 Bicie piany szkodzi
Zalezy od piany ;-)
Bocianowski
-#
Posty: 145
Rejestracja: 25 kwie 2020, 19:51
Lokalizacja: Będzin

Woda na negatywie

Post autor: Bocianowski »

J.A. pisze: 12 sty 2023, 21:53
Bocianowski pisze: 12 sty 2023, 20:46 Pozostałości nawilżacza są trudno wypłukiwalne i później mogą być kłopoty z nawijaniem filmu na szpulę.
Sugerujesz, że coś co się rozpuszcza w wodzie jest trudno wpłukiwane w wodzie?
Zdecydowanie logiki w tym brak. Laboranci chemiczni muszą mieć niezłą bekę czytając takie voodoo parachemiczne zwłaszcza gdy są np. po sesji mycia naczyń laboratoryjnych po zakończonej skomplikowanej syntezie organicznej.
J.A. pisze: 12 sty 2023, 21:53 Może tajemnicą jest nie pozostawianie brudnych garów do mycia na drugi dzień?
Dokładnie tak!

Edyta - znalazłem takie wytłumaczenie na https://www.largeformatphotography.info ... 99706.html

"As memory serves Jobo always recommended (insisted) that photoflo not be used with their processors, tanks and reels.

Right - but that is for a web of environmental, economic and cross-pollution reasons. The final rinse is not followed by a wash sequence that would clean the lift and drums - which positively is a no do. Technically it is perfectly possible to wash the lift and drums - but it is a waste of time, manpower and water.
"
Bronica GS-1
Mamiya Super 23
Awatar użytkownika
Gromon
-#
Posty: 112
Rejestracja: 06 maja 2020, 19:05
Lokalizacja: Katowice

Woda na negatywie

Post autor: Gromon »

Bocianowski pisze: 12 sty 2023, 20:46 Ech ... no dobrze, niech padnie na mnie.
Gromon dobrze robiłeś, nawilżając w kuwecie, takie jest zalecenie np. w instrukcji koreksów JOBO. Ale nie chodzi o to, że wytworzy się za dużo piany i zostanie na negatywie (nie zostanie!), tylko o to, by chronić szpulę koreksu. Pozostałości nawilżacza są trudno wypłukiwalne i później mogą być kłopoty z nawijaniem filmu na szpulę. Cześć użytkowników zaprzecza temu faktowi a cześć wprost przeciwnie szuka rozwiązania jak doczyścić szpule, zwłaszcza Patersona. I robi to np. za pomocą tabletek Corega Tabs, ponoć skutecznie :mrgreen:
Dziękuję za merytoryczną i edukacyjną odpowiedź.
Dziś wywołałem i celowo użyłem Photoflo w środku tanku, przewracając nim. Nie wspomniałem wcześniej, że używam Stearman Pressa wołając 4x5 a nie mały obrazek. Wciąż niepewny postanowiłem napisać do samego producenta SP 445. Taką odpowiedź otrzymałem.
"Dominik,

I wouldn't worry about it, not sure where the rumors started but I've heard them before as well.

Just be sure to rinse everything after use. I think the biggest issue is that photo flo could affect the pH of the developer if a significant amount was left in the tank.

I don't see how it could damage the tank.
Regards,

Tim"

Wracając do tematu, zaległej na negatywie piany faktycznie nie ma i mam wrażenie, że negatyw wysuszył się jeszcze szybciej niż gdy moczyłem w kuwecie. Natomiast wywołując 35 mm obawiałbym się o te szpule. Na zagranicznym forum pełno o tym dyskusji i zdania, jak to zwykle bywa, podzielone.
Bocianowski
-#
Posty: 145
Rejestracja: 25 kwie 2020, 19:51
Lokalizacja: Będzin

Woda na negatywie

Post autor: Bocianowski »

Gromon super, bardzo się cieszę - praktyka czyni mistrza!
Wśród nas, fotoamatorów, Jest dużo zabobonów, przyzwyczajeń, nawyków i natręctw (np. kręcenie wirówką do sałaty 100 razy w jedną a potem 100 razy w drugą stronę ;-) ). Wynika to po części z tego, że pracujemy w samotności i z reguły jesteśmy samoukami (z nielicznymi wyjątkami). Forum takie jak to powinno choć po części wyjaśniać wątpliwości, pokazywać dobre praktyki itp. itd. Jednak bardziej zaawansowanym fotoamatorom czasami brakuje już sił a czasem i nerwów na kolejne, cierpliwe tłumaczenie elementarnych podstaw naszego hobby. Bo po prawdzie żaden tekst nie zastąpi choćby godziny wspólnej pracy w ciemni (a i takie, forumowe szkolenia miały miejsce).

Wracając do tematu, osobiście przychylam się do zdania J.A. - gary należy myć zaraz po obiedzie a nie na drugi dzień, bądź dopiero wtedy, gdy zabraknie czystych :-) Od zawsze nawilżam film w koreksie, na szpuli i myję całe szkło i koreks na koniec pracy w ciemni w danym dniu. Zawsze.

A o tabletkach Corega Tabs można poczytać w temacie sprzed 11 (z okładem) lat: post59947.html?hilit=Corega%20tabs#p59947
Bronica GS-1
Mamiya Super 23
ODPOWIEDZ