Woda na negatywie

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Gromon
-#
Posty: 112
Rejestracja: 06 maja 2020, 19:05
Lokalizacja: Katowice

Woda na negatywie

Post autor: Gromon »

Czy stosujecie dość popularną technikę ze zbieraniem wody palcami, a konkretniej negatywem ściśniętym między nimi? Zauważyłem, że dość łatwo jest tak porysować emulsję. Czy mogę po prostu, po użyciu Photoflo powiesić ten negatyw bez dotykania i niech się suszy? Czy tak czy siak raczej jakieś smugi zostaną?
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Woda na negatywie

Post autor: powalos »

Niczym nie ściągaj wody z negatywu. Ze "120-tek" spływa raczej sama i bez zacieków. Z małego obrazka też niczym nie ściągam i nie radzę. Można stosować wirówkę o czym jest w innym wątku. Wpisz wirowanie negatywów i znajdziesz.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
Gromon
-#
Posty: 112
Rejestracja: 06 maja 2020, 19:05
Lokalizacja: Katowice

Woda na negatywie

Post autor: Gromon »

Ostatnio wołam same 4x5. Zazwyczaj dłonią w rękawiczce ściągałem wodę i raczej nic się nie działo. Dziś zaobserwowałem malutkie porysowania. Czyli wyciągnąć z koreksu, nie tykać tylko powiesić?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Woda na negatywie

Post autor: J.A. »

M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Fredrixxon
-#
Posty: 182
Rejestracja: 17 kwie 2022, 15:43
Lokalizacja: Gdańsk

Woda na negatywie

Post autor: Fredrixxon »

Ostatnia kąpiel w szamponie ma zmniejszyć napięcie powierzchniowe wody i zapobiec tworzeniu się kropel wody na negatywie. Używam do niej wody demineralizowanej i efekt jest kosmiczny - zadnych plam i smug. Po kiego czorta badziać negatyw paluchami? Dotykac mokrą emulsję? Brrrr.....
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Woda na negatywie

Post autor: J.A. »

Fredrixxon, a po kiego czorta badziać negatyw jakimś bliżej nieokreślonym detergentem?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Woda na negatywie

Post autor: aka »

Fredrixxon pisze: 10 sty 2023, 09:54 w szamponie
Szampon, Ludwik, szara maść... Może jakaś ankieta który to specyfik najskuteczniejszy?
Ostatnio zmieniony 10 sty 2023, 14:44 przez aka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Woda na negatywie

Post autor: jac123 »

To czy będą zacieki zależy zasadniczo od wody i negatywu. Można ściągać wodę palcyma albo i ściągaczką. Ale trzeba uważać żeby nie uszkodzić negatywu, czyli nie przesadzić. Zależy też jak mocno rozpulchniona jest emulsja.
Awatar użytkownika
Gromon
-#
Posty: 112
Rejestracja: 06 maja 2020, 19:05
Lokalizacja: Katowice

Woda na negatywie

Post autor: Gromon »

Fredrixxon pisze: 10 sty 2023, 09:54 Ostatnia kąpiel w szamponie ma zmniejszyć napięcie powierzchniowe wody i zapobiec tworzeniu się kropel wody na negatywie
Wydaje mi się, że od tego są jednak bardziej profesjonalne specyfiki jak photoflo kodaka. Niewiele to droższe od dobrego szamponu. Poza tym szampon szamponowi chemicznie nierówny. Zawsze jakoś stroniłem od metod z "domową chemią".
Awatar użytkownika
Gromon
-#
Posty: 112
Rejestracja: 06 maja 2020, 19:05
Lokalizacja: Katowice

Woda na negatywie

Post autor: Gromon »

J.A. pisze: 09 sty 2023, 22:43 post159724.html#p159724
A propos Twojego posta. Metoda ciekawa. Niżej pisałeś też o tym, że negatyw lepi się " jak po godzinie suszenia". W takim razie, to normalne, że film jest po prostu lepki? Zdarzyło mi się wyciągać filmy bez takich właściwości i ,szczerze mówiąc, nie mam pojęcia co robiłem innego w samym procesie płukania wodą. Zawsze używam wody demineralizowanej i metody Ilforda. Następnie po włożeniu błon do kuwety z wodą i kropelkami photoflo, ta lepkość negatywu zdaje się być znacznie mniejsza.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Woda na negatywie

Post autor: J.A. »

Gromon pisze: 10 sty 2023, 17:00 Niżej pisałeś też o tym, że negatyw lepi się " jak po godzinie suszenia". W takim razie, to normalne, że film jest po prostu lepki?
Tak. Jak jest taki nie do kończą suchy, to się po prostu lepi. Mokry się nie lepi.

Wracając do wirowania. To najpewniejsza metoda na zacieki. Po prostu nie ma co "zaciekać"
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Fredrixxon
-#
Posty: 182
Rejestracja: 17 kwie 2022, 15:43
Lokalizacja: Gdańsk

Woda na negatywie

Post autor: Fredrixxon »

he he, widzę panowie dzisiaj jakiś słaby dzień macie :mrgreen:
szampon = tetenal mirasol (itp) :lol:
A tak swoja drogą - detergent w szamponie?
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Woda na negatywie

Post autor: aka »

Fredrixxon pisze: 10 sty 2023, 22:50 he he, widzę panowie dzisiaj jakiś słaby dzień macie :mrgreen:
szampon = tetenal mirasol (itp) :lol:
A tak swoja drogą - detergent w szamponie?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Detergenty
Można też użyć szamponu koloryzującego dla uzyskania specjalnych efektów, albo takiego przeciw łupieży jako sposób na paprochy ;-)
Fredrixxon
-#
Posty: 182
Rejestracja: 17 kwie 2022, 15:43
Lokalizacja: Gdańsk

Woda na negatywie

Post autor: Fredrixxon »

O, i to jest słuszna koncepcja : inne pukanie na fotki blondunek, a inne na rude. Czego to sie człowiek nie dowie z internetów ;-)
sadziak
-#
Posty: 59
Rejestracja: 22 lis 2018, 22:15

Woda na negatywie

Post autor: sadziak »

Używam 3-4 kropli płynu do mycia naczyń i ściągaczki. Nigdy mi żadnego negatywu nie porysowała, może mam dobrą wodę, może straszenie piaskiem w wodzie jest tylko straszeniem. A kondensor w Focomacie nie bierze jeńców, więc potwierdzi, że nic z negatywem się nie dzieje.
ODPOWIEDZ