Ostro rysujący standardowy obiektyw.

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

ArtekJ
-#
Posty: 63
Rejestracja: 11 gru 2022, 09:47

Ostro rysujący standardowy obiektyw.

Post autor: ArtekJ »

Przymierzam się do kupienia aparatu formatu małoobrazkowego. Zacznę od zorientowania się w obiektywach. Chciał bym kupić standardowy (50 -+ mm} ostro rysujący obiektyw. Przed wyborem obiektywu nie chce przesądzać o marce aparatu. Myślę o aparatach z lat 80 tych.
oKuba
-#
Posty: 3186
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Ostro rysujący standardowy obiektyw.

Post autor: oKuba »

To tak troche jakbys zapytal o samochod na benzyne ;-)

Dlaczego akurat ostry i jak zamierzasz pod niego dobrac korpus? Troche dziwne podejscie. Nie twierdze, ze zle, ale dziwne..
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Ostro rysujący standardowy obiektyw.

Post autor: powalos »

Prawdę mówiąc to wszystkie 50tki są ostre. Chyba trudno konstruktorom spartolić taki obiektyw. Możesz poszukać wśód oldtimerów np. Takumarów, Nikorów i właściwie wszystkich marek. Jeżeli chcesz ostry to szukaj wśód 50tek do makro. Trudno doradzać jeżeli nie wiemy do jakiej fotografii chcesz go iżywać.
Fan Pentax'a.
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Ostro rysujący standardowy obiektyw.

Post autor: szable »

jeżeli lustrzanka, mały obrazek i ma być ostro, to szklarnia Contaxa. Są to właściwie same Zeissy, co tu gadać po próżnicy, super szkła. A jako body albo jakiś Contax albo tańsza Yashica. Oba mają bagnet C/Y
ArtekJ
-#
Posty: 63
Rejestracja: 11 gru 2022, 09:47

Ostro rysujący standardowy obiektyw.

Post autor: ArtekJ »

Zacznę od podstawy. Mogę nim robić każdy temat. No może nie zwierzynę bo miał bym podejść bardzo blisko. Ktoś mi poradził na początek Pentacon 50mm 1.8. Czyli z Prakticą. Jak pamiętam lepszy był od Heliosa. Tu bym pomarudził i spróbował wybrać z półki wyżej.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Ostro rysujący standardowy obiektyw.

Post autor: J.A. »

ArtekJ pisze: 30 gru 2022, 07:39 Ktoś mi poradził na początek Pentacon 50mm 1.8.
Z DDR to już lepiej Planara wybrać.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Z_photo
-#
Posty: 1010
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Ostro rysujący standardowy obiektyw.

Post autor: Z_photo »

ArtekJ pisze: 30 gru 2022, 07:39 Pentacon 50mm 1.8.
Jego niezmatowione listki przysłony są źródłem wewnętrznych odbić - obraz staje się mało kontrastowy, przez co odbierany jest jako niezbyt ostry.

Z obiektywów które znam z autopsji jako ostro rysujące mógłbym polecić Canona FD 1,4/50 mm, Olympusa OM w wersji 1,4 lub 1,8 oraz Minoltę MD 1,7/50 mm.

PS. Zerknij do załączonego zestawienia - są w nim ujęte także obiektywy standardowe. Nie pamiętam jakie jest źródło tych ocen (niemieckie Color Foto czy brytyjski Amateur Photographer czy jeszcze może coś innego).
Załączniki
Oceny obiektywów.pdf
(158.14 KiB) Pobrany 77 razy
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ostro rysujący standardowy obiektyw.

Post autor: Jerzy »

BTW kiedy Contax robił testy swoich "50" by pokazać ich fenomenalną ostrość, to przypinano aprat do betonowego statywu o wadze 0,5 tony. Więc jeśli nie jesteś maniakiem ciężkich statywów, każda 50 będzie dobra :)
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
ArtekJ
-#
Posty: 63
Rejestracja: 11 gru 2022, 09:47

Ostro rysujący standardowy obiektyw.

Post autor: ArtekJ »

J.A. pisze: 30 gru 2022, 08:00
ArtekJ pisze: 30 gru 2022, 07:39 Ktoś mi poradził na początek Pentacon 50mm 1.8.
Z DDR to już lepiej Planara wybrać.
To kolosalny wydatek. Choć na pewno super obiektyw.
Minolta MD 1,7/50 mm to bardziej ekonomiczny wybór. Trzeba dobrać Minoltę lub jakiś aparat zamiennik jak to możliwe.
W sumie po co mieszać marki.
Co do statywu to niezły pomysł.
phariseo
-#
Posty: 65
Rejestracja: 20 lut 2012, 19:56
Lokalizacja: Wrocław

Ostro rysujący standardowy obiektyw.

Post autor: phariseo »

szable pisze: 29 gru 2022, 23:47 jeżeli lustrzanka, mały obrazek i ma być ostro, to szklarnia Contaxa. Są to właściwie same Zeissy, co tu gadać po próżnicy, super szkła. A jako body albo jakiś Contax albo tańsza Yashica. Oba mają bagnet C/Y
niestety jest to półprawda: w systemie Kontaksa jest sporo doskonałych szkieł (np. Macro-Sonnar setka), ale sporo jest zwyczajnych lub z dziwnymi wadami z etapu projektowania (np. 45-tka w której zmienia się punkt ostrości przy zmianie przysłony).
jeśli chcesz możliwie najlepszą optykę w 35mm to raczej dalmierze, nawet jakieś nietypowe np. Minolta CLE. ze względu na niewielką odległość od płaszczyzny filmu, producentom znacznie częściej udawało się zaprojektować doskonałe obiektywy.
Dyletant
-#
Posty: 113
Rejestracja: 11 sty 2021, 15:51

Ostro rysujący standardowy obiektyw.

Post autor: Dyletant »

Proponuję odwrówić temat, podajcie obiektywy, które nie dają ostrych zdjęć przy prawidłowym dobraniu parametrów.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Ostro rysujący standardowy obiektyw.

Post autor: J.A. »

ArtekJ pisze: 30 gru 2022, 12:48 To kolosalny wydatek. Choć na pewno super obiektyw.
Sorry, ale myślałem o NRDowskim Pancolarze, nie o Planarze.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Z_photo
-#
Posty: 1010
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Ostro rysujący standardowy obiektyw.

Post autor: Z_photo »

Dyletant pisze: 30 gru 2022, 13:40 ... podajcie obiektywy, które nie dają ostrych zdjęć przy prawidłowym dobraniu parametrów.
Heliosy montowane w poniedziałki. ;-)
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
ArtekJ
-#
Posty: 63
Rejestracja: 11 gru 2022, 09:47

Ostro rysujący standardowy obiektyw.

Post autor: ArtekJ »

Na coś muszę się zdecydować. Dziś robiłem Fenixem II. Niemiałem wężyka mechanicznego tylko gruszkowy. Niby powinno być dobrze lecz nie miałem tej pewności. Zobaczę jutro czy cos wyszło no i spróbuję wywołać rodinalem 1:100. Wszystko na pograniczu eksperymentu. Taki mam wybór.
Załączniki
aparat.jpg
ArtekJ
-#
Posty: 63
Rejestracja: 11 gru 2022, 09:47

Ostro rysujący standardowy obiektyw.

Post autor: ArtekJ »

I jeszcze to......
Załączniki
pent.jpg
pent.jpg (109.36 KiB) Przejrzano 906 razy
ODPOWIEDZ