Pentacon Six - opinie

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Pentacon Six - opinie

Post autor: PPaweł »

J.A. pisze: 20 gru 2022, 23:34 Jesteś w stanie zagwarantować, że poprzedni właściciel aparatu wstawionego na portalu aukcyjnym tego zalecenia przestrzegał?
No ale skoro działa? Oczywiście wymaga to sprawdzenia.
Z_photo
-#
Posty: 1024
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Pentacon Six - opinie

Post autor: Z_photo »

J.A. pisze: 20 gru 2022, 23:34 statystyka, jest tu kluczowa.
Nie tylko statystyka (której chyba i tak nie znamy).
Jednobiektywowe lustrzanki średnioformatowe to sprzęt z założenia przeznaczony do zawodowej fotografii, czyli intensywnej eksploatacji. Tyle że w stosunku do zarobków nabywców z demoludów, to sprzęt wschodnioniemiecki był relatywnie droższy niż lustrzanki japońskie i jeszcze trudnodostępny. Użytkownicy z demoludów profilaktycznie zmuszeni byli dbać o nie bardziej niż fotografowie z zachodu, eksploatujący bez sentymentów jednoobiektywowe Mamiye, Broniki, Hasselblady, Rolleiflexy i co tam jeszcze produkowano,. To powoduje, że siermiężny Pentacon boże być obecnie w lepszym stanie technicznym niż wyrafinowana lustrzanka produkcji zachodniej.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Pentacon Six - opinie

Post autor: oKuba »

Z_photo pisze: 21 gru 2022, 01:01 To powoduje, że siermiężny Pentacon boże być obecnie w lepszym stanie technicznym niż wyrafinowana lustrzanka produkcji zachodniej.
Nie specjalnie przekonuje mnie ta argumentacja. Osobiscie unikam tych konstrukcji i ograniczam sie jedynie do co poniektorych obiektywow. Trzeba pamietac tez o tym, ze demoludy ze wzgledu na powszechny brak surowcow nagminnie praktykowaly materialy zastepcze, niekoniecznie nadajace sie do tego celu. Liczyla sie sztuka, ktora trzeba bylo wyprodukowac zgodnie z planem lub go najlepiej przekroczyc.

Osobiscie wolny jestem nostalgicznego podejscia do sprzetu z za wschodniej kurtyny, pewnie dlatego, ze nauzywalem sie tego wiecej niz mi to bylo mile. Moze jest ten sprzet tanszy oraz dzialajacy, ale unikam jak ognia i pocztkowemu adaptowi odradzam. Zbyt duze jest ryzyko rozczarowania i zniechecenia, co juz zostalo stwierdzone.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pentacon Six - opinie

Post autor: J.A. »

PPaweł pisze: 20 gru 2022, 23:42 No ale skoro działa? Oczywiście wymaga to sprawdzenia.
To nie powodowało natychmiastowego uszkodzenia, najczęściej sypał się podział i to niezbyt szybko. Przed zakupem nie do sprawdzenia.
oKuba pisze: 21 gru 2022, 06:54 Osobiscie wolny jestem nostalgicznego podejscia do sprzetu z za wschodniej kurtyny, pewnie dlatego, ze nauzywalem sie tego wiecej niz mi to bylo mile. Moze jest ten sprzet tanszy oraz dzialajacy, ale unikam jak ognia i pocztkowemu adaptowi odradzam. Zbyt duze jest ryzyko rozczarowania i zniechecenia, co juz zostalo stwierdzone.
Mam podobnie. W latach 90-tych uw. prowadziłem z dwoma wspólnikami sklep foto komis w jednym. Sporo tego sprzętu przeszło przez moje ręce.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Pentacon Six - opinie

Post autor: PPaweł »

J.A. pisze: 21 gru 2022, 08:34 najczęściej sypał się podział i to niezbyt szybko
No fakt, tego to się na sucho nie sprawdzi.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Pentacon Six - opinie

Post autor: mrek »

A który serwis przerabia w Pentaconach naciąg i robi czerwone okienko w tylnej ściance?
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Pentacon Six - opinie

Post autor: kal800 »

oKuba pisze: 21 gru 2022, 06:54 Zbyt duze jest ryzyko rozczarowania i zniechecenia, co juz zostalo stwierdzone.
Tutaj bardziej chodzi o mój komfort psychiczny, a dokładniej wyeliminowanie dyskomfortu i podniesionego ciśnienia ilekroć młody adept sztuki bierze mojego hassla do ręki ;)

@mrek - to jest jakiś patent, żeby wyeliminować problem na stałe?
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Pentacon Six - opinie

Post autor: mrek »

kal800 pisze: 21 gru 2022, 15:17 @mrek - to jest jakiś patent, żeby wyeliminować problem na stałe?
No właśnie jest. I nikt o nim nie wspomniał.
Dźwignia naciągu tylko ciągnie, licznik wyłączony, a numery klatek obserwuje się w okienku jak w aparacie Start czy Lubitiel.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pentacon Six - opinie

Post autor: aka »

mrek pisze: 21 gru 2022, 15:29 Dźwignia naciągu tylko ciągnie, licznik wyłączony, a numery klatek obserwuje się w okienku jak w aparacie Start czy Lubitiel.
Naprawa przez kastrację ;-)
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Pentacon Six - opinie

Post autor: EE2 »

Psixa trzeba kupować osobiście z możliwością sprawdzenia sprzętu na miejscu. Do tego wystarczy dowolny film typu 120 i marker czarny. W trybie B odrysowujemy klatki od stronu obiektywu (po jego zdemontowaniu) i będzie widać czy problem jest, czy problemu nie ma.
Dziurawienie tylnej ścianki i rozdzielanie przesuwu od naciągu to moim zdaniem barbarzyńska modyfikacja, która staje się często powodem problemów.
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Pentacon Six - opinie

Post autor: mrek »

EE2 pisze: 21 gru 2022, 16:23 która staje się często powodem problemów.
O! Jakich?
Rozważam takie barbarzyństwo w stosunku do jednego z moich korpusów.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Pentacon Six - opinie

Post autor: szable »

Miałem PSixa, baardzo mi pasuje jego "lustrzankowość" czyli podobieństwo do lustrzanek małoobrazkowych. Dla mnie to jest ogromny atut.

Gdyby zdarzył się cud i ktoś zbudował PSixa z bagnetem Hasselblada lub Pentaxa 67, to byłby mój aparat.
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Pentacon Six - opinie

Post autor: PPaweł »

A tam się coś dzieje w tym bagnecie, automatyka jakaś? Bo w sumie rzecz powinna być dość łatwa do wykonania.
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Pentacon Six - opinie

Post autor: kal800 »

EE2 pisze: 21 gru 2022, 16:23 barbarzyńska modyfikacja
trochę tak. Rozumiem, że chodzi o to, że dźwignia tylko naciąga migawkę, a film się przesuwa pokrętłem do zwijania filmu po wykonaniu 12 zdjęć. Trochę jak lobotomia - niby pacjent jest spolegliwy i się nie awanturuje, ale jednak to już nie ten sam pacjent co wcześniej ;)
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Pentacon Six - opinie

Post autor: EE2 »

Tak, rozdziela się naciąg migawki od przesuwu. Dźwignia naciąga migawkę a prawa gałka jest pokrętłem przesuwu filmu.
No i otwór w tylnej ściance z czerwonym okienkiem do podglądu numerów klatek na papierze ochronnym filmu.
W praktyce takie barbarzyństwo powoduje często problemy z zaświetlaniem filmu przez to właśnie okienko. Nie tak dawno temu ktoś na grupie analogowej na fb wrzucił post z czerwonym zaświetleniem na każdej klatce filmu. Okazało się, że ma Sixa po właśnie takiej przeróbce i to tym okienkiem zaświetla film. Zdecydowanie lepiej jest dać Sixa do naprawy, starannie zakładać film tak jak to instrukcja nakazuje i nigdy, przenigdy nie strzelać z dźwigni naciągu :-) Wtedy żadnych problemów nie ma :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
ODPOWIEDZ