Nowe książki o fotografii analogowej

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Nowe książki o fotografii analogowej

Post autor: dejnekas »

Koledzy,
Czy zauważyliście, że nie ma nowych publikacji na temat fotografii analogowej? Wszystko dotyczy cyfry (nie mam nic przeciw cyfrze! - dla każdego wolny wybór). Do dzisiaj pamiętam jak kiedyś kupiłem książkę, której tytułu ani autora nie pamiętam (o zgrozo!!!). Pamiętam za to jak autor pisał o jego przygodzie z fotopanem HL i jego możliwościach forsowania. Pisał też bardzo wiele innych ciekawych rzeczy .... ale książkę gdzieś wcięło w trakcie kilku letniej przerwy w aktywnym fotografowaniu.

Ktoś coś wie o nowych publikacjach?

P.S. Zdaje się, że Biuletyn fotograficzny przemienił się w Świat obrazu?
Pozdrawiam,
dejnekas
www.slawekdejneka.com
Awatar użytkownika
tomfish
-#
Posty: 35
Rejestracja: 22 wrz 2008, 19:28
Lokalizacja: wawa
Kontakt:

Post autor: tomfish »

Na giełdzie foto w Stodole, jest człowiek, który ma wiele starych, wartościowych publikacji. Myślę, że jak nie ma to załatwi, można mu podać takie informacje jak pamiętasz, jest skarbnicą wiedzy :) może skojarzy.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

dejnekas pisze:Do dzisiaj pamiętam jak kiedyś kupiłem książkę, której tytułu ani autora nie pamiętam (o zgrozo!!!). Pamiętam za to jak autor pisał o jego przygodzie z fotopanem HL i jego możliwościach forsowania.
pewnie chodzi Ci o książkę o fotografowaniu pana A. Mroczka. bardzo fajna książka (zarówno pierwsze wydanie, o którym wspominasz, jak i drugie), a teraz pomimo zapowiedzi, ma się pojawić wydanie trzecie, voila! http://helion.pl/ksiazki/ofoto3.htm
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Post autor: morotegari »

Ja mam masę starych (i naprawdę dobrych) książek o fotografii analogowej. Wszystkie kupiłem na wyprzedażach z różnych bibliotek, które pozbywają się niepotrzebnych staroci...

Poza tym, zauważyliście, że w tych nowych książkach o fotografii cyfrowej w 90% piszą same bzdety i banały?
Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Post autor: dejnekas »

tak to chyba książka Mroczka. Tylko okładka była taka zielona z jakimiś liśćmi? z człowiekiem w Stodole to się widziałem ale nachalny był i dałem spokój z zakupem.
Pozdrawiam,
dejnekas
www.slawekdejneka.com
Awatar użytkownika
macos
-#
Posty: 57
Rejestracja: 09 kwie 2007, 18:29
Lokalizacja: Jawor

Post autor: macos »

To jest chyba ostatnia jaka została wydana w 2001 roku
Załączniki
książka.jpg
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

tak to chyba książka Mroczka. Tylko okładka była taka zielona z jakimiś liśćmi? z człowiekiem w Stodole to się widziałem ale nachalny był i dałem spokój z zakupem.
tak, ta stara była z pszczołą (albo trzmielem) na kwiatku, a nowe wydania na okładce miały kobietę na wydmie. ogólnie jak czytałem, wydawała mię się dość fajna, ale przy ponownym czytaniu, trochę mi przeszkadzały zachwyty nad własną osoba p. Mroczka. przynajmniej tak to odebrałem.

przez długi czas p. Mroczek wzbraniał się przed reedycja, ale widzę, że chyba tantiemy się skończyły.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

dejnekas pisze:Zdaje się, że Biuletyn fotograficzny przemienił się w Świat obrazu?
I ma również swoją wersję internetową: www.swiatobrazu.pl/strona_glowna
(Cytat z jednego artyk. tam zamieszczonego:
"...czy AF poradzi sobie z nadlatująca armatnią kulą. Czy możliwe jest zrobienie portretu Nigeryjczyka w ciemnej piwnicy...") - dobre!


Ja zaopatruję się w książki, w antykwariatach.
raffii
-#
Posty: 1
Rejestracja: 05 gru 2008, 11:27
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: raffii »

Witam,

Niestety nowych książek o fotografii analogowej jest jak na lekarstwo. Swego czasu starałem się zebrać do kupy wszystkie znane mi książki na temat fotografii, efektem tego jest lista książki o fotografii może komuś się przyda jako punkt wyjścia do dalszych poszukiwań. Zdaje sobie sprawę że nie są to wszystkie publikacje jakie wydano przez te wszystkie lata :)
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

rafffii: dobrze że ktoś to zebrał w jedno!

Od jakiegoś czasu jeśli coś kupuję, to są to albumy. I choć nie mam zaawansowanej techniki ciemniowej, to moje zdjęcia cierpią raczej na braki "artystyczne" niż techniczne - i tak mało kto zauważa, że w jednej odbitce kontrast jest trafiony idealnie, a w drugiej są przepalone cienie.
Ale jeśli by mnie wzięło na zaawanasowane dłubanie, to chyba lepiej poszukać wiedzy w sieci (np. tu)... To i tak już wymaga sporo pracy własnej i książka wiele nie pomoże (a może się mylę?), przykładem ostatnio wątek o odbitkach litowych...

Pozdrawiam!
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Lekarstwem na brak specjalistycznych książek, są tematyczne portale internetrowe (jak KOREX).

Natomiast i tak, nic nie zastąpi wyrabiania w sobie "tego czegoś" - np. poprzez studiowanie albumów fotograficznych, bycie na wystawach (nie tylko fotograficznych), odwiedzanie czytelni w uczelniach artystycznych.

Czyli wewnętrzna chęć obcowania ze sztuką obrazu jaką jest fotografia.
Awatar użytkownika
kux
-#
Posty: 73
Rejestracja: 24 lis 2007, 10:07
Lokalizacja: inowrocław

Post autor: kux »

slawoj pisze:
dejnekas pisze:Zdaje się, że Biuletyn fotograficzny przemienił się w Świat obrazu?
I ma również swoją wersję internetową: www.swiatobrazu.pl/strona_glowna
(Cytat z jednego artyk. tam zamieszczonego:
"...czy AF poradzi sobie z nadlatująca armatnią kulą. Czy możliwe jest zrobienie portretu Nigeryjczyka w ciemnej piwnicy...") - dobre!


Ja zaopatruję się w książki, w antykwariatach.
taaaak..... świat obrazu...

tekst jest dobry, a pochodzi z testu lustrzanki sony A900 przeprowadzonego przez Jacka Boneckiego -ambasadora Sony....
czyli pełen obiektywizm, pełen profesjonalizm... :-/
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

kux pisze:tekst jest dobry, a pochodzi z testu lustrzanki...
Tylko ten tekst mi się spodobał (dlatego go przytoczyłem).

Ale wracając do tematu; książek/publikacji o fotografii analogowej.

W internecie także można znaleźć dobre strony, z przykładami, dotyczące np. techniki powiększeń.
Tutaj: http://f45.com/html/mainfram.html - trzeba wejść do zakładki "technique", a następnie kliknąć znajdujące się tam jedno z kilku zdjęć.
Sebastian
-#
Posty: 33
Rejestracja: 28 lut 2007, 21:19
Lokalizacja: Manchester

Post autor: Sebastian »

Nie wiem jak z dostępem tej książki jest w Polsce ale polecam Creative Black & White Photography autor Les McLean, niewiele tak dobrych książek znajdziecie na rynku, naprawdę godna polecenia, ma 6 rozdziałów, 1 test negatywów, 2 pre - wizualizacja, 3 o negatywach, wywoływaniu, kilka technik w fotografii jak np. wielokrotna ekspozycja, ziarno... 4 the Fine print, sposób wykonywania testów i oceny fotografii konkretnie i na temat z wszystkimi kluczowymi krokami przy wykonywaniu fotografii, 5 analiza fotografii (technika i filozofia) i 6 o metodzie cyfrowej.
bowie
-#
Posty: 204
Rejestracja: 06 wrz 2007, 10:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bowie »

Sebastian pisze:Nie wiem jak z dostępem tej książki jest w Polsce ale polecam Creative Black & White Photography autor Les McLean, niewiele tak dobrych książek znajdziecie na rynku, naprawdę godna polecenia, ma 6 rozdziałów, 1 test negatywów, 2 pre - wizualizacja, 3 o negatywach, wywoływaniu, kilka technik w fotografii jak np. wielokrotna ekspozycja, ziarno... 4 the Fine print, sposób wykonywania testów i oceny fotografii konkretnie i na temat z wszystkimi kluczowymi krokami przy wykonywaniu fotografii, 5 analiza fotografii (technika i filozofia) i 6 o metodzie cyfrowej.

mam Creative Black & White Photography, bardzo dobra, ale wg mnie jeszcze bardziej godna polecenia jest: WAY BEYOND MONOCHROME

http://www.amazon.co.uk/Way-Beyond-Mono ... 567&sr=8-1

i nie zwracajcie uwagi na opinię tego kretyna, co dał 3 gwiazdki i napisał: "useless for digital-darkroom"
ODPOWIEDZ