[K] obiektyw 28mm na M42

Szukam, Kupię, Sprzedam, Zamienię ...
UWAGA! Przeczytaj regulamin bazaru zanim dodasz post!

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

kiriki
-#
Posty: 16
Rejestracja: 09 maja 2022, 12:41

[K] obiektyw 28mm na M42

Post autor: kiriki »

Bardzo dziękuje wszystkim za pomoc :)

Ostatecznie zdecydowałem się na Tamrona 28mm, 1:2.5, BBAR MC.
Przekonała mnie przysłona 2.5 i system mocowania Adaptall 2,
więc ze względu na samą konstrukcję jest ciekawy :)
Mechanicznie chodzi jak miód, aż przyjemnie się ostrzy i ustawia przysłonę.

Zobaczę jeszcze jak będą wyglądały pierwsze zdjęcia, ale miał generalnie dobre opinie więc dla mnie powinien być wystarczający :)

Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc!
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

[K] obiektyw 28mm na M42

Post autor: miki11 »

To teraz czekamy na pierwsze zdjęcia.
_________________
Łatwe nie cieszy
kiriki
-#
Posty: 16
Rejestracja: 09 maja 2022, 12:41

[K] obiektyw 28mm na M42

Post autor: kiriki »

https://imgur.com/E4LjR54
https://imgur.com/whB2rG5
https://imgur.com/XDNcKXH
https://imgur.com/o5IzFRO

Kilka zdjęć zrobionych na szybko przy okazji spaceru z dziećmi.
Zrobione z filtrem SKY 1A, na przysłonie f4 (nie miałem czasu eksperymentować z przysłoną).
Było już trochę pochmurnie, co zresztą widać.
Miałem trochę problemów z szybkim łapaniem ostrości dokładnie tam gdzie chciałem.
Nie z winy obiektywu, brakuje mi doświadczenia z manualną ostrością i nie mam focus peakingu w aparacie.

Generalnie jestem bardzo zadowolony z efektów, szczególnie że wiem że jeszcze trochę poprawię jakość mając więcej czasu
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

[K] obiektyw 28mm na M42

Post autor: aka »

kiriki pisze: 05 lip 2022, 10:30 Zrobione z filtrem SKY 1A
Bez filtra więcej będziesz wiedział o jakości obiektywu. "Nietoperz" nieźle wyszedł.
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

[K] obiektyw 28mm na M42

Post autor: Z_photo »

kiriki pisze: 05 lip 2022, 10:30 ... i nie mam focus peakingu w aparacie.
W aparacie "analogowym" nikt nie ma.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
kiriki
-#
Posty: 16
Rejestracja: 09 maja 2022, 12:41

[K] obiektyw 28mm na M42

Post autor: kiriki »

aka pisze: 05 lip 2022, 11:56 "Nietoperz" nieźle wyszedł.
Dzięki :) chociaż chciałem mieć ostrość na oczach, a wyszła na nosie :)
Z_photo pisze: 05 lip 2022, 18:44 W aparacie "analogowym" nikt nie ma.
Wspomniałem o focus peakingu, bo te zdjęcia robiłem cyfrówką, wypstrykanie i wywołanie kliszy zajełoby mi z miesiąc.
A w zenicie mam takie kółeczko na środku, gdzie jeżeli dwie połówki obrazu się zejdą ze sobą, to obraz jest w tym punkcie ostry.
Więc mam wsparcie przy ostrzeniu ręcznym, w przeciwieństwie do cyfrówki bez focus peakingu, gdzie ostrze na podstawie tego co widzę w miniaturowym wizjerze.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

[K] obiektyw 28mm na M42

Post autor: aka »

kiriki pisze: 05 lip 2022, 19:22 te zdjęcia robiłem cyfrówką, wypstrykanie i wywołanie kliszy zajełoby mi z miesiąc
He he... dobre. Akurat na to forum :lol:
kiriki
-#
Posty: 16
Rejestracja: 09 maja 2022, 12:41

[K] obiektyw 28mm na M42

Post autor: kiriki »

Gdzieś za miesiąc mogę wrzucić zdjęcia z Zenita, jak będę pamiętał :)
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

[K] obiektyw 28mm na M42

Post autor: powalos »

kiriki pisze: 05 lip 2022, 19:22 A w zenicie mam takie kółeczko na środku, gdzie jeżeli dwie połówki obrazu się zejdą ze sobą, to obraz jest w tym punkcie ostry.
Co wcale nie znaczy, że na filmie wyjdzie ostro. W Zenitach tym bardziej często zdarza się rozjustowanie układu celowniczego.
A to "kółeczko" to klin ukośny. Może też być otoczony pierścieniem mikropryzmatycznym (ale chyba nie w Zenitach).
Fan Pentax'a.
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

[K] obiektyw 28mm na M42

Post autor: Z_photo »

kiriki pisze: 05 lip 2022, 19:22 ... te zdjęcia robiłem cyfrówką, wypstrykanie i wywołanie kliszy zajełoby mi z miesiąc.
A miałem Cię zapytać w którym labie Ci tak starannie wywołali i zeskanowali film. :-D

Trąba jestem, bo przecież sam też testuję stare obiektywy wykorzystując aparat cyfrowy z przejściówką, a nie poprzez fotografowanie na filmie załadowanym do klasycznego aparatu.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
kiriki
-#
Posty: 16
Rejestracja: 09 maja 2022, 12:41

[K] obiektyw 28mm na M42

Post autor: kiriki »

powalos pisze: 05 lip 2022, 21:03 Co wcale nie znaczy, że na filmie wyjdzie ostro. W Zenitach tym bardziej często zdarza się rozjustowanie układu celowniczego.
A to "kółeczko" to klin ukośny. Może też być otoczony pierścieniem mikropryzmatycznym (ale chyba nie w Zenitach).
Powiedziałbym że prawie na pewno nie jest idealnie ostro w tym punkcie :) Ale zawsze jest to jakieś wsparcie przy ostrzeniu, a niewielkie odchyły załatwi już głębia ostrości.
Swoją drogą, da się to jakoś kalibrować?
Z_photo pisze: 05 lip 2022, 21:22 sam też testuję stare obiektywy wykorzystując aparat cyfrowy z przejściówką
Ostatnio w ogóle doszedłem do wniosku, że muszę zacząć robić zdjęcia cyfrówką ze starym obiektywem w trybie manualnym.
Będę mógł poćwiczyć i wypstrykać kilkaset zdjęć, bez liczenia ile musiałem wydać na filmy :)
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

[K] obiektyw 28mm na M42

Post autor: PPaweł »

powalos pisze: 05 lip 2022, 21:03 A to "kółeczko" to klin ukośny. Może też być otoczony pierścieniem mikropryzmatycznym (ale chyba nie w Zenitach).
12XP już ma.
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

[K] obiektyw 28mm na M42

Post autor: Z_photo »

kiriki pisze: 06 lip 2022, 07:51 Ostatnio w ogóle doszedłem do wniosku, że muszę zacząć robić zdjęcia cyfrówką ze starym obiektywem w trybie manualnym.
Wśród starych obiektywów można znaleźć perełki, które w połączeniu z aparatem cyfrowym nierzadko otrzymują drugie albo równoległe życie.
Tutaj można znaleźć wiele tego przykładów: https://www.manuellfokus.no/
kiriki pisze: 06 lip 2022, 07:51 Będę mógł poćwiczyć i wypstrykać kilkaset zdjęć, bez liczenia ile musiałem wydać na filmy :)
Przy szalejących cenach jest to szczególnie uzasadnione.

Jeszcze a propos funkcji focus peaking.
Niekiedy jest ona w ograniczonym stopniu użyteczna, szczególnie w przypadku obiektywów o największej jasności, które w pełni otwarte dają miękki, tzn. o małym kontraście rysunek. Wtedy kontury są bardzo słabo podświetlane i lepiej jest ustawiać ostrość w oparciu o podgląd znacznie powiększonego wycinka obrazu - o ile aparat cyfrowy daje taką możliwość.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

[K] obiektyw 28mm na M42

Post autor: aka »

Z_photo pisze: 06 lip 2022, 10:59 w połączeniu z aparatem cyfrowym
Profanacja ;-)
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

[K] obiektyw 28mm na M42

Post autor: Z_photo »

aka pisze: 06 lip 2022, 12:07 Profanacja ;-)
A w drugą stronę też? ;-)
Tzn. obiektyw wyprodukowany współcześnie, przewidziany do cyfrowych lustrzanek Nikona czy Pentaxa można zastosować w lustrzankach analogowych z tym samym mocowaniem?
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
ODPOWIEDZ