Jak fotografowac w formacie 6x6/6x7 aparatem na 6x9?

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#

Post autor: J.A. »

Tak, nie kojarzą się, bo okres Hanzy przyćmiły późniejsze Kompania Wschodnioindyjska etc.
Ale do języka polskiego nijak anglosaskie czy nawet niderlandzkie, terminy dotrzeć nie mogły, były niemieckie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin

Post autor: rbit9n »

poniżej mapka z miastami hanzeatyckimi w roku 1400, obecnie znajdującymi się w granicach administracyjnych Polski:
Ausbreitung_der_Hanse_um_das_Jahr_1400-Droysens_28_cr_1280.jpg
i jeszcze taka myśl, że skoro z Kreuzburgu żeśmy uczynili Kluczbork, to zydwestka to mały pikuś przy tym.
"You smell that? Do you smell that? Phenidone, son. Nothing else in the world smells like that. I love the smell of phenidone in the morning."
Lieutenant Colonel William "Bill" Kilgore

zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#

niema ani Krakowa, ani Wrocławia.
PPaweł
-#

Post autor: PPaweł »

No właśnie :-)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin

Post autor: rbit9n »

do Wrocławia i Krakowa flisacy przywieźli owe słowa.
"You smell that? Do you smell that? Phenidone, son. Nothing else in the world smells like that. I love the smell of phenidone in the morning."
Lieutenant Colonel William "Bill" Kilgore

zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Kontakt:

Post autor: 4Rider »

Olsztyna tyż ni ma, za to jest Braniewo podobno najstarsze na Warmii,
ale raczej nieciekawe, tylko 4 zdjęcia mam w zasobach z wielkiej wojaży po miasteczkach warmińskich
i widać że z musu robione, że nie na darmo się tam zajechało w celu dokumentacji tychże miasteczek:
https://www.flickr.com/search/?user_id= ... view_all=1
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#

Olsztyn nie należał do związku miast hanzeatyckich.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Kontakt:

Post autor: 4Rider »

J.A. pisze: 19 sty 2022, 17:28 Olsztyn nie należał
Owszem, ale nie ma na mapie jak Krakowa i Wrocławia, a to było w tym kontekście ;-)

A Thorn jest i w Holandii, mają tam domy wszystkie białe, ale tam nie zajechałem jeszcze, może na wiosnę - się zobaczy ...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#

Post autor: aka »

PPaweł pisze: 19 sty 2022, 12:32 Skądinąd też przecież jestem z hanzaetyckiego Breslau
No raczej z Wrocławia jesteś. Zawsze mnie zastanawiało dlaczego niektórzy mówiąc o mieście z którego pochodzą używają nazw sprzed 1945 roku? Oczywiście mowa o ziemiach odzyskanych (używając nazwy utrwalonej w świadomości powojennej). Miałem takiego współlokatora w akademiku, który mówił o sobie, że jest z Briesen (Wąbrzeźno), a pochodzących z Warmi i Mazur nazywał pogardliwie Prusakami. Nie rozumiem tego zjawiska...
Awatar użytkownika
powalos
-#

Post autor: powalos »

aka pisze: 19 sty 2022, 19:03 pochodzących z Warmi i Mazur nazywał pogardliwie Prusakami. Nie rozumiem tego zjawiska...
tam to raczej mieszkali Prusowie
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#

Post autor: Imperitus »

aka, na niektórych terenach w tym kraju nie zabito jeszcze lokalnej świadomości przynależności kulturowej. Ja sam lubię o sobie mówić że jestem Cieszyniokiem
Natomiast w kwestii nazwy to jestem w lepszej sytuacji bo zarówno Niemcy jak i Austriacy stosowali zniemczoną "polską" nazwę Teschen
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
aka
-#

Post autor: aka »

Imperitus pisze: 19 sty 2022, 19:12 aka, na niektórych terenach w tym kraju nie zabito jeszcze lokalnej świadomości przynależności kulturowej. Ja sam lubię o sobie mówić że jestem Cieszyniokiem
Natomiast w kwestii nazwy to jestem w lepszej sytuacji bo zarówno Niemcy jak i Austriacy stosowali zniemczoną "polską" nazwę Teschen
To inna sytuacja, ale nie mówisz o sobie, że jesteś z Teschen?

No akurat we Wrocławiu to raczej lokalna przynależność kulturowa to przestała istnieć w 1945... A ta późniejsza to raczej taka bardziej lwowska była. Była, teraz to jest pewnie nijaka, jak w większości dużych miast poza Krakowem i Poznaniem, ale to wiadomo dlaczego.
powalos pisze: 19 sty 2022, 19:11 tam to raczej mieszkali Prusowie
Nie tylko, ale tego to on pewnie nie wiedział.
PPaweł
-#

Post autor: PPaweł »

aka pisze: 19 sty 2022, 19:03 No raczej z Wrocławia jesteś. Zawsze mnie zastanawiało dlaczego niektórzy mówiąc o mieście z którego pochodzą używają nazw sprzed 1945 roku?
A dlaczego nie? Moje miasto mogę sobie nazywać, jak chcę. Przyjezdny (zresztą nie z żadnego tam Lwowa) to mój dziadek był 75 lat temu, a ja jestem Ślązakiem i wiem, że historia Śląska jest w wielkiej części niemiecka. I czeska. Przecież widzę wszędzie dookoła, w całym dosłownie krajobrazie. Co więcej, to ma wpływ także na samych ludzi. Zatem częścią mojej prywatnej tożsamości kulturowej jest też i Breslau. Między (wieloma) innymi.

Kiedyś o tym rozmawiałem przy okazji życiorysu Hanny Reitsch na takiej jednej feministycznej ( ;-) ) stronie. Ludzie ze ściany wschodniej rozumieli, o co chodzi, bo oni tam mają pod ręką Białorusinów, Litwinów, Ukraińców i ich tożsamość też wcale nie jest taka monochromatyczna. Nie łapali tacy z Mazowsza, bo dla nich obywatel polski to ma być Polak na 100%, bo niby jak inaczej? No właśnie tak inaczej.
Awatar użytkownika
jac123
-#

Post autor: jac123 »

powalos pisze: 19 sty 2022, 19:11
aka pisze: 19 sty 2022, 19:03 pochodzących z Warmi i Mazur nazywał pogardliwie Prusakami. Nie rozumiem tego zjawiska...
tam to raczej mieszkali Prusowie
Ale też Mazurzy Pruscy.
Awatar użytkownika
jac123
-#

Post autor: jac123 »

PPaweł pisze: 19 sty 2022, 20:34
aka pisze: 19 sty 2022, 19:03 No raczej z Wrocławia jesteś. Zawsze mnie zastanawiało dlaczego niektórzy mówiąc o mieście z którego pochodzą używają nazw sprzed 1945 roku?
A dlaczego nie? Moje miasto mogę sobie nazywać, jak chcę. Przyjezdny (zresztą nie z żadnego tam Lwowa) to mój dziadek był 75 lat temu, a ja jestem Ślązakiem i wiem, że historia Śląska jest w wielkiej części niemiecka. I czeska. Przecież widzę wszędzie dookoła, w całym dosłownie krajobrazie. Co więcej, to ma wpływ także na samych ludzi. Zatem częścią mojej prywatnej tożsamości kulturowej jest też i Breslau. Między (wieloma) innymi.
Jak twój dziadek przyjechał na Śląsk 75 czy 90 lat temu, to jaki z ciebie Ślązak? A Breslau to na oczy nie widziałeś, więc co to może być za część "tożsamości kulturowej"? Bajania to są.
ODPOWIEDZ