Jak z kopi cyfrowej. zrobić negatyw

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

stella208
-#
Posty: 4
Rejestracja: 13 sie 2021, 11:46

Jak z kopi cyfrowej. zrobić negatyw

Post autor: stella208 »

Dzień dobry.
Jestem tu nowy, ale fotografią zajmuję się ponad 30 lat .
Mam straszny problem , kolega dał mi do zeskanowania 3 negatywy czarno-białe 6 x 6 /tematy 40 letnie nie do odzyskania/
Kolega pracuje w Anglii - wraca za 3 miesiące.
Wszystko poszło dobrze / kopia cyfrowa super/, tylko sprzątaczka wywaliła 2 negatywy/ Całą noc i dzień szukałem tych negatywów w śmietniku , niestety przepadły.
Zdobyłem nawet taki sam aparat Yashica, nawet takie same filmy.
Zrobiłem fotografie A4 z kopi cyfrowej, zrobiłem zdjęcia na Yashica, próbowałem też Pentacon TL z mieszkiem.
Nowy Negatyw po powtórnym skanowaniu / Epson 700 /w porównaniu z jednym ocalałym negatywem , wychodzi beznadziejnie.
co mogę jeszcze zrobić ?
Myślę jeszcze o ploterze i mega wielkich odbitkach, którym zrobię fotografie, by mieć niby oryginalny negatyw??
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jak z kopi cyfrowej. zrobić negatyw

Post autor: 4Rider »

stella208 pisze: 13 sie 2021, 12:36 Proszę o pomoc.
Najpierw zwolnij sprzątaczkę, a później pomyślimy 8-)

Wydaje mi się że najlepiej byłoby je wyświetlić projektorem na idealnym ekranie,
aparat na statywie w odległości około 3 metrów (dostosować wielkość wyświetlaną by wypełniała cały kadr)
przysłona 16 i najpierw próbny film by określić idealny czas naświetlania, wyjdzie na pewno lepiej niż kopia z kopii kopii
czyli lepiej niż reprodukcja wydruku, bo pomijamy jedno kopiowanie, a wyświetlony obraz będzie jakościowo lepszy.

Podobną metodę stosowałem dawno temu do kopiowania filmów 8mm na VHS.
Podobnie też teraz robią kopie cyfrowe z 8 i 16mm, wychodzi jakościowo dobrze i najszybciej (bo i może są specjalne skanery)
a w tym wypadku powinno dać najlepsze rezultaty.

PS: mówię serio: zwolnij ją i nieważne czy ma męża bez nóg czy chore dzieci ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jak z kopi cyfrowej. zrobić negatyw

Post autor: J.A. »

stella208 pisze: 13 sie 2021, 12:36 Dzień dobry.
Jestem tu nowy, ale fotografią zajmuję się ponad 30 lat .
Mam straszny problem , kolega dał mi do zeskanowania 3 negatywy czarno-białe 6 x 6 /tematy 40 letnie nie do odzyskania/
Kolega pracuje w Anglii - wraca za 3 miesiące.
Wszystko poszło dobrze / kopia cyfrowa super/, tylko sprzątaczka wywaliła 2 negatywy/ Całą noc i dzień szukałem tych negatywów w śmietniku , niestety przepadły.
Zdobyłem nawet taki sam aparat Yashica, nawet takie same filmy.
Zrobiłem fotografie A4 z kopi cyfrowej, zrobiłem zdjęcia na Yashica, próbowałem też Pentacon TL z mieszkiem.
Nowy Negatyw po powtórnym skanowaniu / Epson 700 /w porównaniu z jednym ocalałym negatywem , wychodzi beznadziejnie.
co mogę jeszcze zrobić ?
Myślę jeszcze o ploterze i mega wielkich odbitkach, którym zrobię fotografie, by mieć niby oryginalny negatyw??
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam
z kopi wykonanej na płaskim skanerze nie zrobisz nawet podobnego negatywu do oryginału.
Przypuszczam że jedyną metodą byłoby użycie naświetlarki z filtrem stochastycznym, albo takiej do slajdów.
Żadna z tych metod nie ukryje że to słaba kopia.

Jedno pytanie mnie nurtuje. Skoro to 40 letnie negatywy, to skąd wziąłeś „taki sam” materiał do naświetlania?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Jak z kopi cyfrowej. zrobić negatyw

Post autor: PPaweł »

4Rider pisze: 13 sie 2021, 14:00 PS: mówię serio: zwolnij ją i nieważne czy ma męża bez nóg czy chore dzieci
Jeszcze zależy, gdzie te negatywy zostawił.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jak z kopi cyfrowej. zrobić negatyw

Post autor: 4Rider »

PPaweł pisze: 16 sie 2021, 09:30
Jeszcze zależy, gdzie te negatywy zostawił.
W sumie racja, mógł go zostawić na podłodze obok kulek z pogniecionego papieru obok kosza na śmieci.

Ale widać stracił już zainteresowanie, albo chciał coś zareklamować i też się rozmyślił ...

I ja też w sumie to żartowałem ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Jak z kopi cyfrowej. zrobić negatyw

Post autor: PPaweł »

4Rider pisze: 16 sie 2021, 09:43 W sumie racja, mógł go zostawić na podłodze obok kulek z pogniecionego papieru obok kosza na śmieci.
Bywają i tacy :-)
4Rider pisze: 16 sie 2021, 09:43 Ale widać stracił już zainteresowanie, albo chciał coś zareklamować i też się rozmyślił ...
Nie no, spokojnie. Był weekend, teraz czas na odkrywczy post, że właśnie znalazł wspaniałe urządzenie do tego i w komplecie garnek Philipiaque z poqryvką.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jak z kopi cyfrowej. zrobić negatyw

Post autor: aka »

stella208 pisze: 13 sie 2021, 12:36 Myślę jeszcze o ploterze i mega wielkich odbitkach, którym zrobię fotografie, by mieć niby oryginalny negatyw??
Dobrze myślisz, ale jak już kupisz ten ploter to nie dziel się swoją radością z nami tu na forum.
PPaweł pisze: 16 sie 2021, 10:08 właśnie znalazł wspaniałe urządzenie do tego i w komplecie garnek Philipiaque z poqryvką.
:mrgreen:
stella208
-#
Posty: 4
Rejestracja: 13 sie 2021, 11:46

Jak z kopi cyfrowej. zrobić negatyw

Post autor: stella208 »

Cześć.
Miałem dużo pracy/śluby/
Jakoś ogarnąłem pracę....
odpowiadam po kolei:
-Negatywy przeleżały w słoiku w najpierw w lodówce, później w zamrażalce u mamy chyba już 5 lodówka, napisałem kartkę trzymać w lodówce i mama przekładała. Ja o nich zapominałem.
- "Myślę jeszcze o ploterze"- oczywiście nie mam zamiaru kupić, mam dostęp u brata w zakładzie.
-skanowanie optyczne z 8 mm na VHS i DVD , też przerabiałem , ale jakość tragiczna.
"łeb" mi pęka, negatywy były zawinięte na zakładkę w "Trybuna Ludu" / taka gazeta z PRL /, dlatego sprzątaczka "ciepła".
Dziękuję za zainteresowanie, ale drogi w tunelu ciemności /wiedza /nie widać.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Jak z kopi cyfrowej. zrobić negatyw

Post autor: technik219 »

Jedyny wniosek z tej dyskusji i nauka na przyszłość, w sumie najważniejsza: albo przykazać sprzątaczce by pod groźbą obcięcia obu rąk nie ruszała niczego co leży na stole, albo sprzątać samemu (lenistwo zawsze się mści na leniwym). Inaczej bywa tak jak w tym dowcipie o pisarzu i jego niepiśmiennej gospodyni: użyła na rozpałkę tylko zapisanych kartek, czyste zostawiła.
stella208 pisze: 03 wrz 2021, 19:34 negatywy były zawinięte na zakładkę w "Trybuna Ludu" dlatego sprzątaczka "ciepła".
Może sprawa ma kontekst polityczny? Nie zastanawiałeś się nad tym? Może gdybyś zawinął negatywy w "Gazetę polską" to by nie wyrzuciła?
Dałeś, Chłopie, ciała i weź to na klatę. Nie kombinuj, nie oszukuj klienta, bo dla kogoś, kto uważa się za zawodowca i możliwe, że tak jest przez otoczenie postrzegany nie ma nic gorszego niż łatka oszusta.
Lux mea lex
jurek
-#
Posty: 91
Rejestracja: 05 gru 2019, 15:59
Kontakt:

Jak z kopi cyfrowej. zrobić negatyw

Post autor: jurek »

Robię negatywy ze zdjęć cyfrowych. Kluczem jest przyzwoity monitor (4 - 8K). Tutaj opisałem całą zabawę:

zdjecia-cyfrowe-we-wlasnym-powiekszalniku-t14705.html
ODPOWIEDZ