Zakupy w Azji [i nie tylko]

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 04 cze 2021, 16:59 Ekonomiczna trafia do adresata w Polsce via PP
Napisane jest standardowa - na PP nie mają takiej klasyfikacji, więc nie wiem gdzie szufladkują.
Z doświadczenia przesyłki z 3 państw nadanych na poczcie we Włoszech, we Francji i w GB (w okresie przejściowym i teraz)
dostarczyło mi DPD. No ale płyty co zamówiłem z Niemiec wysłane pocztą przyniósł chyba listonosz.
No chyba różnie bywa. Muszę się zgodzić z pochopnością mego wniosku :-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: aka »

4Rider pisze: 04 cze 2021, 17:08 nadanych na poczcie we Włoszech
Mój skaner jechał z Włoch ponad 3 tygodnie pocztą na całej trasie, a przesyłka ekonomiczna kosztowała 32.5 Euro. Nie wykazałem się czujnością bo za te same pieniądze mógł być ekspres - takie cuda w taryfach.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: 4Rider »

A co do incydentu w Niemcach, to Francuz okazał się wspaniałomyślny -
wziął odpowiedzialność na siebie i zaproponował za uszkodzenia zwrot częściowy
wynoszący 35% z całej zapłaconej kwoty (sam zaproponował taką kwotę i już przelał środki na PayPal) -
nie wiem o co chodzi z tymi K-O, ale już druga, gdzie dostaję taki zwrot częściowy i zakup wychodzi bardzo po taniości :-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: aka »

4Rider pisze: 04 cze 2021, 20:15 Francuz okazał się wspaniałomyślny
No bo to nie jest "zawodowy" sprzedawca.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 04 cze 2021, 21:36
4Rider pisze: 04 cze 2021, 20:15 Francuz okazał się wspaniałomyślny
No bo to nie jest "zawodowy" sprzedawca.
Niemiec od poprzedniej K-O był, nawet miał sklep stacjonarny.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: jac123 »

aka pisze: 04 cze 2021, 16:59
4Rider pisze: 04 cze 2021, 16:46 okazuje się że większość poczt europejskich ma podpisaną umowę z DPD a nie z PP
No pochopny wniosek. To, kto dostarcza w Polsce paczkę wysłana w UE pocztą zależy od taryfy, rodzaju przesyłki i to działa w obie strony. Jaką miałeś wysyłkę, w sensie rodzaj przesyłki. Ekonomiczna trafia do adresata w Polsce via PP.
No bardzo pochopny, a wystarczy na stronie PP poczytać z kim ma podpisane umowy.
Generalnie jest tak, że DPD to firma międzynarodowa i ma swoje przedstawicielstwa w różnych krajach. Ma też podpisane umowy z różnymi pocztami (podobnie jak PP). Z drugie strony jeśli firma kurierska nie ma przedstawicielstwa w Polsce to najczęściej paczka idzie via PP. Ogólnie mówiąc PP i firmy kurierskie mają różne umowy w różnych krajach....
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: zladygin »

Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: 4Rider »

zladygin pisze: 09 cze 2021, 12:13 Słyszeliście?

https://wyborcza.biz/biznes/7,147584,27 ... skich.html
No Jacek z Gdańska coś wspominał.

A z cytowanego źródła można czytać jak się ma prenumeratę, a bez tylko fragmencik ...

PS: właśnie się szykuję (chyba) do ostatniego zakupu w Japonii bez domiarów:
body Mamiya C3 w miętowym stanie i już nie-miętowe 65mm do tych TLRów -
oba zakupy niewiele poniżej 150 $ bez przesyłki -
z prośbą o nie wpisywanie kosztów przesyłki do faktury może przejdzie ten ostatni raz ...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: aka »

4Rider pisze: 09 cze 2021, 12:32 No Jacek z Gdańska coś wspominał.
Dawno pisałem o pomyśle EU o zniesieniu limitu 22 EURO do których się VATu nie nalicza. Pytanie, czy KAS będzie w stanie naliczać dla całego mnóstwa przesyłek o niskiej wartości. Dodatkowo PP dokonuje zgłoszenia do odprawy i pobiera za tę usługę opłatę coś ok. 20 zł., a jeszcze cała ta biurokracja, papiery potwierdzające rzeczywisty koszt zakupu z przesyłką. Wiemy, że PP i UC przy niej afiliowany był dotychczas dosyć łagodny w egzekucji VAT i puszczał przesyłki o wartości znacznie przekraczającej 22 EURO bez naliczania należnej opłaty - jak będzie teraz? UE partycypuje w podziale łupu jakim jest VAT przy imporcie spoza UE i będzie naciskała na egzekucję.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: aka »

4Rider pisze: 09 cze 2021, 12:32 nie wpisywanie kosztów przesyłki do faktury
Jest na naklejce pocztowej przecież.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 09 cze 2021, 12:45
4Rider pisze: 09 cze 2021, 12:32 nie wpisywanie kosztów przesyłki do faktury
Jest na naklejce pocztowej przecież.
Nie wiem, nie pamiętam, nie zwróciłem uwagi, może jest, może nie ma,
ale z doświadczenia wiem że liczy się faktura, miałem raz fakturę na 150 + 30 $ i zapłaciłem domiar,
następnie wiele razy już nie wpisano mi kosztów przesyłki do faktury i domiaru nie było [oczywiście EMS = JP+PP].
aka pisze: 09 cze 2021, 12:43
4Rider pisze: 09 cze 2021, 12:32 No Jacek z Gdańska coś wspominał.
Dawno pisałem o pomyśle
Przepraszam Andrzeju z Warszawy ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: aka »

4Rider pisze: 09 cze 2021, 12:51 liczy się faktura
Ja, podobnie jak wiele innych osób, przesyłałem do UC skany dokumentów z ebay i paypal. Rzecz w tym, że przesyłki przechodzące przez PP często nie były obciążane VAT mimo przekroczenia wartości 22 EURO i pytanie czy ta praktyka pozostanie, czy nastąpi egzekucja na zasadzie "wszystko obciążamy VAT" zgodnie z nowymi przepisami. Ja miałem przesyłkę z CH powyżej 22 EURO z pieczątką UC i bez naliczonego podatku. FedEx nie pozwalał sobie na takie "olewanie" i konsekwentnie naliczał VAT od kwot >22 Euro.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: aka »

4Rider pisze: 09 cze 2021, 12:51 Przepraszam Andrzeju z Warszawy
:mrgreen:
Jacek z Gdańska też pisał, niedawno. W tym wątku jest całe mnóstwo relacji z osobistymi doświadczeniami foto-importerów i nie tylko.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 09 cze 2021, 12:59 Ja, podobnie jak wiele innych osób, przesyłałem do UC skany dokumentów z ebay i paypal
A po co?
Się pytam bo dokonałem w ciągu ostatnich 20 miesięcy 30 zakupów na ebay z płatnościami paypal (w tym około 20 z poza EU)
i ani razu nic nie wysyłałem do UC - raz do FedEx musiałem i nigdy już żaden z "moich" sprzedawców nie skorzystał z ich usług 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: aka »

4Rider pisze: 09 cze 2021, 13:21A po co?
A po to, że dostałem list polecony ze zwrotką (jak z sądu albo co) z prośbą o przesłanie skanów lub dostarczenie ich do UC przy WER (PP) osobiście. FedEx prościej działa bo dzwoni z prośbą o adres maila i przesyła dokumenty do wypełnienia i odesłania wraz ze skanami jak wyżej.
ODPOWIEDZ