Obiektywy jakich uzywacie do OP5

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

becool
-#
Posty: 71
Rejestracja: 07 mar 2007, 11:13
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: becool »

Taaak, kiedys modne bylo wszystko co czarne-profesjonalne.
Teraz wraca moda na oldskul.

W przyszlym tyg mam posiedzenie w ciemni, dam znac jakie beda wrazenia.
:-D
Pozdrawiam serdecznie!
becool
-#
Posty: 71
Rejestracja: 07 mar 2007, 11:13
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: becool »

Hej!

Jak obiecalem, kilka slow o wrazeniach ciemniowych z Rodenstockiem Rodagonem 50mm.

Juak juz wspominalem, uzywalem wczesniej Anaretow 50/4,5 i 80/4,5.
O ile o dluzszym z nich mozna powiedziec ze jest dobry, niezly i na poczatek na pewno wystarczy.... to o "piecdziesiatce" 4,5 nic dobrego juz nie powiem.

No coz, czego moglem sie spodziewac.... Przede wszystkim Rodagon nad oboma Anaretami goruje ostroscia. Odbitki, ktore kiedys robilem i wydawaly mi sie niezle, stracily nagle swoj blask, tyczy sie to szczegolnie tych z Anareta 50mm 4,5
Formaty, ktore naswietlam to 13x18 i 18x24, zatem az strach pomyslec co byloby przy wiekszych.
Osobna sprawa, bardzo ulatwiajaca zycie a prozaiczna, jest otwor 2,8. no ale to pewnie wie wiekszosc z Was. Ustawiajac ostrosc na tak jasnym obiektywie, po prostu nie mozna jej nie ustawic. Pamietajcie ze przesiadlem sie z otworu 4,5 !!! Teraz ustawianie ostrosci trwa sekunde, dwie i jest dziecinnie proste.

Oczywiscie do wykonania odbitki nalezy przymknac przyslone tak do 5,6 co i tak daje nam krotrze czasy niz z Anaretem przymknietym do 8.

Wszystko o czym pisze jest dla "wytrawnych ciemniakow" podstawa, jednak w naszych realiach bywa, wiadomo roznie.
Nie pierwszy raz czlek przekonuje sie ze najwazniejsza jest zawsze optyka!
Pozdrawiam.
Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Post autor: dejnekas »

Inna szkoła mówi, że ostrość należyustawiać przy roboczej przysłonie. Nie zauważam różnicy ale może ktoś widzi.
Pozdrawiam,
dejnekas
www.slawekdejneka.com
becool
-#
Posty: 71
Rejestracja: 07 mar 2007, 11:13
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: becool »

dejnekas pisze:Inna szkoła mówi, że ostrość należyustawiać przy roboczej przysłonie. Nie zauważam różnicy ale może ktoś widzi.
A to nawet nie wiedzialem. Choc wydaje mi sie to wowczas bardziej uciazliwe, obraz jest ciemniejszy.
Z drugiej zas strony moze ma to zwiazaek z GO ???
Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

Inna szkoła mówi, że ostrość należyustawiać przy roboczej przysłonie. Nie zauważam różnicy ale może ktoś widzi.
To zależy od konstrukcji obiektywu. W moim "oldskulowym" Focatarze to naprawdę widać.

Pozdrawiam!
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
becool
-#
Posty: 71
Rejestracja: 07 mar 2007, 11:13
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: becool »

Jerzy, zatem dobrze Cie zrozumialem?
Ustawiasz ostrosc przy przymknietej (roboczej) przyslonie i fotka jest bardziej ostra, nizbys to zrobil na pelnej dziurze a nastepnie przymknal?
Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

Tak. Ale b. rzadko korzystam z tej 50, wolę 60.

Pozdrawiam!
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Ja ustawiam ostrość "na ziarno" - taką lupką.
Sprawdza się znakomicie, niezależnie od przysłony.

Mam 50 ale z niej nie korzystam. Wolę 80 - nawet do małego obrazka (bo jest wystarczająco dużo czasu na machanie).

Ostatnio, w sobotę siedziałem w ciemni, zrobiłem stos odbitek (widziałem, że coś jest nie tak, ale nie mogłem dojść co?), robiłem odbitki na papierze wielogradacyjnym; twardość od 1,5 do 3,5 (więc ustawiałem "yellow" oraz "magenta").
Dopiero następnego dnia patrzę, a tu włączona filtracja "cyan". :-(
becool
-#
Posty: 71
Rejestracja: 07 mar 2007, 11:13
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: becool »

Jerzy, dzieki!
sławoj pisze:następnego dnia patrzę, a tu włączona filtracja "cyan"
Przykro.
Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
Filip
-#
Posty: 73
Rejestracja: 31 maja 2008, 19:03
Lokalizacja: Pomorze
Kontakt:

Post autor: Filip »

A ja używam Meopta Belar 4,5/50 :oops:
ale właśnie upolowałem Anareta S 4,5/80 :)
becool
-#
Posty: 71
Rejestracja: 07 mar 2007, 11:13
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: becool »

Filip pisze:Anareta S 4,5/80 :)
Jak sie pewnie juz zorientowales, to dobry obiektyw.
Mimo wszystko zachecam kiedys do przesiadki na cos jasniejszego. Komfort nieporownywalnie wiekszy.
Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
Filip
-#
Posty: 73
Rejestracja: 31 maja 2008, 19:03
Lokalizacja: Pomorze
Kontakt:

Post autor: Filip »

becool pisze:
Filip pisze:Anareta S 4,5/80 :)
Jak sie pewnie juz zorientowales, to dobry obiektyw.
Mimo wszystko zachecam kiedys do przesiadki na cos jasniejszego. Komfort nieporownywalnie wiekszy.
No ba, z chęcią, tylko portfel nie pozwala. A Anaret będzie nówka :)
Awatar użytkownika
zby
-#
Posty: 42
Rejestracja: 24 cze 2007, 22:43
Lokalizacja: www.kordys.pl
Kontakt:

Post autor: zby »

sławoj pisze:Ja ustawiam ostrość "na ziarno" - taką lupką.
Sprawdza się znakomicie, niezależnie od przysłony.

Mam 50 ale z niej nie korzystam. Wolę 80 - nawet do małego obrazka (bo jest wystarczająco dużo czasu na machanie).

Ostatnio, w sobotę siedziałem w ciemni, zrobiłem stos odbitek (widziałem, że coś jest nie tak, ale nie mogłem dojść co?), robiłem odbitki na papierze wielogradacyjnym; twardość od 1,5 do 3,5 (więc ustawiałem "yellow" oraz "magenta").
Dopiero następnego dnia patrzę, a tu włączona filtracja "cyan". :-(
A co Twoim zdaniem bylo nie tak? opcje sa trzy wiec o diagnoze nietrudno. za malo, za duzo kontrastu (- raczej wykluczone) albo po prostu zaburzenie eskpozycji bo cyan powinien zadzialac jak szary filtr wlasnie
Awatar użytkownika
mack
-#
Posty: 29
Rejestracja: 18 lip 2011, 09:34
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: mack »

dobry wątek - właśnie takich informacji szukałem
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

rbit9n pisze:ja mam anareta S 50/2,8. nie wiem jaki jest w porównaniu z nikkorami rodagonami i innymi, ale wiem że w porównaniu ze zwykłym anaretem jest bajeczny, czyli dobry.
pzdr.
p.
minęło tyle czasu ile trzeba.
w międzyczasie nie dość, że zmieniłem powiększalnik, to jeszcze przybyły mi dwa obiektywy.
anareta S 2,8/50 zamieniłem na darowanego neonona 2,8/50, no i powiem szczerze, że obiektyw od dursta rozkłada anareta na łopatki. robiłem porównanie na maksymalnym wyciągu opemusa (kiedy jeszcze miałem) i jeśli w centrum kadru różnica była niewielka, to w rogach anaret zamiast ostrego ziarna dawał rozgotowaną kaszę.
natomiast anareta 4,5/80 zamieniłem na el-nikkora 5,6/80, mając w planach zakup nowego powięszalnika. tu różnica kolosalna nie jest, tak jak w w/w przypadku, ale też widać gołym okiem różnicę w jakości.
także jako obiektywy początkowe anarety najgorsze nie są, ale warto pomyśleć o czymś bardziej cywilizowanym.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ