Receptury wielu wywoływaczy negatywowych

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Receptury wielu wywoływaczy negatywowych

Post autor: powalos »

Nie wiem czy było, bo lata by mi zeszły na przeszukaniu forum. Przy robieniu kolejnych porządków wpadły mi w ręce kartki z czasopism wytargane lata temu z recepturami wielu wywoływaczy i ich opisami. Znajduje tu się wzorcowy D76 tym razem jako dwu kąpielowy. Kilka FX oraz inne. Wszystko w załączonych plikach
D76_dwukąpielowy.pdf
(109.06 KiB) Pobrany 251 razy
Wywoływacze FX.pdf
(1.01 MiB) Pobrany 266 razy
Wywoływacze_1.pdf
(1.29 MiB) Pobrany 266 razy
Wywoływacze_2.pdf
(916.09 KiB) Pobrany 235 razy
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
Gromon
-#
Posty: 112
Rejestracja: 06 maja 2020, 19:05
Lokalizacja: Katowice

Receptury wielu wywoływaczy negatywowych

Post autor: Gromon »

Fajne i ciekawe. Nawet dla takiego laika jak ja. Ten D76 to naprawdę jest taki potężny, niezbędny wywoływacz? Za każdym razem jak o nim słyszę to mówią o nim jak o filmach Kieślowskiego
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Receptury wielu wywoływaczy negatywowych

Post autor: Nomad »

Gromon pisze: 15 maja 2020, 22:19 Fajne i ciekawe. Nawet dla takiego laika jak ja. Ten D76 to naprawdę jest taki potężny, niezbędny wywoływacz? Za każdym razem jak o nim słyszę to mówią o nim jak o filmach Kieślowskiego
To jest najbardziej uniwersalny wywoływacz, dający wyniki na nominał, a przy tym umiarkowanie drobnoziarnisty.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Receptury wielu wywoływaczy negatywowych

Post autor: J.A. »

Chyba jednak nie najbardziej uniwersalny.
Gromon,
Mało który film nie ma w swojej tabelce D76, lub jego odpowiednika. technik219 określił go mianem "taki wzorzec metra". Do niego odnoszą się wszystkie porównania.
Jeżeli trafisz na informację, że wywoływacz bardzo dobrze wyzyskuje czułość i pada liczba 30%, jak w recepturach FX w tych pdfach. To oznacza, że film w tym wywoływaczu bądzie miał czułość 125 ISO, a w D76 100 ISO. A nominalnie na pudełku najczęściej czułość jest właśnie w odniesieniu do D76.
To samo tyczy ostrości, ziarnistości, kontrastu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ