Wybór papieru.

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wybór papieru.

Post autor: J.A. »

Ja zaczynałem od Smieny 2.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wybór papieru.

Post autor: 4Rider »

J.A. pisze: 25 kwie 2020, 12:57 Ja zaczynałem od Smieny 2.
Też mam.

Acha dodam jeszcze że 8M ma jeszcze jedno ułatwienie: skalę głębi ostrości zaznaczona na obiektywie a Symbol nie - natomiast Symbol ma sprzezony naciąg z migawka - 8M ręcznie jak w mieszku co daje możliwość ekspozycji wielokrotnej jak ktoś lubi...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
techroot
-#
Posty: 34
Rejestracja: 20 kwie 2020, 10:20

Wybór papieru.

Post autor: techroot »

A czy w przypadku filmu ISO 400 włożonego do Smieny Symbol nie będzie problemów z prześwietleniem? Ogólnie z tego co wiem Smieny 8m miały problemy z tego typu filmami - czy tak samo jest i z Symbolami?

PS. Do standardowych zastosowań lepszy jest film Fomapan 200 czy 400?
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wybór papieru.

Post autor: 4Rider »

Jejciu dziwne pytania i bez sensu trochę. Jak aparat bez swiatlomierza miałby determinowac naswietlenie filmu? Naprawdę musisz kupić sobie jakąś książkę albo więcej czytać w necie - np. Co to jest ekspozycja, jej wartości i zależności poszczególnych jej składowych względem siebie czyli czas/przyslona i jak się do tego ma czułość materiału swiatloczulego - no nie ma nic bardziej podstawowego... inaczej będzie to pstrykanie, a nie świadome fotografowanie.
I tak czytając Twe pytanie, to tak dla Ciebie będzie lepszy film 200 lub 100 i stale ustawienie przysłony - co daje niby ustawienie czułości na obiektywie i chmurki i słoneczka - ale jak pisałem będzie to pstrykanie - ale może to wcale nie głupi pomysł na pierwszy film w życiu, tak sobie myślę...?

A co do tych Smen to są takie same aparaty tyle że w innej trochę obudowie i z różnicami o których pisałem powyżej - parametry mają identyczne.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
techroot
-#
Posty: 34
Rejestracja: 20 kwie 2020, 10:20

Wybór papieru.

Post autor: techroot »

A'propos tabeli naświetlań o której wczoraj była mowa: Znalazłem starą w domu u dziadka ;-) Na pewno ułatwi to fotografowanie.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wybór papieru.

Post autor: J.A. »

techroot pisze: 25 kwie 2020, 14:06 Smieny 8m miały problemy z tego typu filmami
problem to ma fotograf, a nie smiena. Jak nie wie co do czego, to i z innym filmem nie da rady.
techroot pisze: 25 kwie 2020, 15:08 A'propos tabeli naświetlań o której wczoraj była mowa: Znalazłem starą w domu u dziadka ;-) Na pewno ułatwi to fotografowanie.
Ułatwi, jak się wie co na niej nastawić.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Wybór papieru.

Post autor: Z_photo »

techroot pisze: 25 kwie 2020, 14:06 A czy w przypadku filmu ISO 400 włożonego do Smieny Symbol nie będzie problemów z prześwietleniem? (...)
Naprawdę - tak jak sugerowali Ci koledzy - najlepiej będzie zacząć od literatury.
Lektura wiele Ci wyjaśni, choć na pewno nie wszystko. Czas na czytanie jest dobry, bo aktywność fotograficzną w obecnym okresie chyba lepiej ograniczyć.

Nie tak dawno poruszony był temat polecanej literatury: prosba-o-polecenie-ksiazki-fotografia-t ... 14325.html
Zrób sobie drobny prezent w postaci książki T. Cypriana i przeczytaj przynajmniej tę część, która poświęcona jest ekspozycji.
Wydatek na zakup tej książki będzie znikomy, a przy tym będą to bardzo rozsądnie wydane pieniądze.
:->
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
techroot
-#
Posty: 34
Rejestracja: 20 kwie 2020, 10:20

Wybór papieru.

Post autor: techroot »

Dzięki za poradę w sprawie książki. Zaczynam czytać już e-booka ;)
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Wybór papieru.

Post autor: Nomad »

Ja poleciłbym "Fotografia w praktyce Fotoamatora", Cyprian jest trochę za bardzo techniczny.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Wybór papieru.

Post autor: Henry »

Obiektyw Smieny jest mało kontrastowy ale dość ostry.
A przy okazji Smieny - nie-analogowy Adaś nakręcił coś specjalnie dla nas:
https://www.youtube.com/watch?v=8NFbM82JcrU&t=615s

Co do światłomierza to są apki do telefonu - te mające opcję pomiaru przez aparat można wykorzystać do pomiaru strefowego i zanotować sobie kontrasty.
techroot
-#
Posty: 34
Rejestracja: 20 kwie 2020, 10:20

Wybór papieru.

Post autor: techroot »

Ogólnie to chciałbym bardzo podziękować za polecenie książki Tadeusza Cypriana. Dzięki niej w końcu zrozumiałem o co chodzi w zależności pomiędzy doborem przysłony, czułości filmu a czasem naświetlenia negatywu. Książka pisana bardzo przystępnym językiem. Na razie przeczytałem rozdziały 1, 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11 i 12 (zawierały informacje, które bardzo mnie interesowały). Zrozumiałem także dokładne działanie tablicy naświetleń.

Pozdrawiam
Techroot
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wybór papieru.

Post autor: 4Rider »

No Cyprian to Cyprian - brawo!
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
techroot
-#
Posty: 34
Rejestracja: 20 kwie 2020, 10:20

Wybór papieru.

Post autor: techroot »

Witam!

Chciałbym się jeszcze dopytać odnośnie treści książki Tadeusza Cypriana a mianowicie:
W książce opisane są różne czułości filmów, które zostały posegregowane na: niskoczułe, średnioczułe i wysokoczułe. Opisany został również tam fakt, że dla początkujących najlepsze są filmy średnioczułe (o czułości do 200 ISO), więc czy tą zasadę można również odnieść do współcześnie produkowanych filmów - to znaczy czy lepiej na początek wybrać film 200 ISO czy wybrać film ISO 400 (opisany w książce jako wysokoczuły i do zadań specjalnych)?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wybór papieru.

Post autor: J.A. »

Kiedyś miałem w podpisie coś takiego.
„200 ASA to najlepszy film na świecie - czułość jak 100, ziarno jak 400”
Lepiej mieć dwa 50-100 i 400-800. Jako że 800 praktycznie nie istnieje, to pozostaje 400 pchane conieco.
Bardzo dużo zależy od aparatu.
Jeżeli to jest małoobrazkowa lustrzanka z kit zoomem, to podstawowym powinien być 400.
Jeżeli dalmierz z jasnym standardem, to 100.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
techroot
-#
Posty: 34
Rejestracja: 20 kwie 2020, 10:20

Wybór papieru.

Post autor: techroot »

Dzięki za informację J.A!
ODPOWIEDZ