co właśnie wywołałeś?

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

co właśnie wywołałeś?

Post autor: Bokeh »

pelovsky pisze: 27 sie 2019, 19:26 Fomapan R 16mm w Dokumolu 1+7 odwracalnie, 8 minut @ 22 stopnie. Muszę zdecydować, czy tak bardzo potrzebuję obu nerek, bo o ile Fomapan R w super8 wygląda bardzo ładnie, to w 16mm to jest no cóż pięknie :) niestety 3 minuty filmu nie kosztują już 30zł, a 120zł, a to trochę komplikuje temat ;-)
IMG_20190827_201454.jpg
No dobrze, masz do tego projektor? Do 8 mm był bodajże projektor Ruś, a do 16 mm to jaki?
Kamery i projektory do 16 mm też są z trzykrotnie droższe niż w przypadku 8 mm.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

co właśnie wywołałeś?

Post autor: J.A. »

Bokeh pisze: 28 sie 2019, 05:58 Kamery i projektory do 16 mm też są z trzykrotnie droższe niż w przypadku 8 mm.
Tyle, że sprzęt nie drożeje wraz z eksploatacją, a wręcz tanieje.
Jeżeli na projektorze za 1000 zł zobaczysz minutę filmu, to godzina filmu wychodzi 60 000 zł.
Ale jak puścisz 100 000 min filmu to godzina wychodzi już tylko 60gr.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

co właśnie wywołałeś?

Post autor: pelovsky »

Bokeh pisze: 28 sie 2019, 05:58 No dobrze, masz do tego projektor?
Mam, Bauer P7 TS, kupiony za 550zł z wysyłką. To jest owszem, 5x więcej niż zapłaciłem za projektor do S8 (Eumig 607D), ale dalej koszt zbliżony do żadnego, jeśli porówna się to z kasą przewalaną na materiały fotograficzne.
Kamera 16mm, którą kręciłem wszystkie swoje filmy to Krasnogorsk 3 kupiony za 240zł - to jest, owszem, 4x więcej niż kosztowała moja kamera do S8 (Fujica Z800 czy Canon 310xl), ale nie wydaje mi się, żeby koszt był wygórowany.
Niezależnie od wszystkiego, film super8 a 16mm to są dwie tak samo różne bajki, jak mały obrazek i średni format w fotografii. Z wszystkimi zaletami i wadami obu formatów.
No a poza tym - kto bogatemu zabroni? :D Nie bawię się w fotografię dlatego, że to jest tani sposób na spędzanie wolnego czasu. A że uda się złapać tu czy tam okazyjnie sprzęt, który niegdyś nowy kosztował tyle co samochód i poużywać go? Sprawdzić swoje możliwości? To są dla mnie najlepiej wydane pieniądze.
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

co właśnie wywołałeś?

Post autor: Bokeh »

No tak, podobnie chyba u nas wszystkich jest, że w tym hobby, to sam sprzęt jest ułamkiem wydatków, a najwięcej kosztują materiały fotograficzne/filmowe a potem ich obróbka.
Mam z 6 aparatów polaroid z lat 1972-97, i poza jednym modelem SX-70, który kosztuje ok 600 zł, to pozostałe warte są niecałą stówę, albo i połowę tego, a wczoraj kupiłem bardzo sprawny model za 40 zł. Natomiast kasety z ładunkami są po ok. 90 zł z wysyłką. A jakość fotografii.....hmmm, zawsze mówię, że chyba mnie mocno pogięło, że za tak marną jakość płacę takie sumy, ale coś tak dziwnego w tych fotografiach jest, że nie mogę się im oprzeć. Na niektóre mogę patrzeć godzinami. Kiedyś zrobiłem na imprezie zdjęcie polaroidem to odbitka krążyła wśród zebranych wielokrotnie przez kilka godzin. Ludzie patrzyli jak zahipnotyzowani. Na zdjęcie w komórce patrzą kilka sekund.
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

co właśnie wywołałeś?

Post autor: pelovsky »

Mam dokładnie tak samo z analogowym filmowaniem :) Projekcja 3 minut filmu super8 nakręconego na rodzinnych wakacjach to nie tylko frajda podczas kręcenia, potem wywoływania, ale też dla dzieciaków "magia kina". Filmy kręcone komórką to jednak co innego.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

co właśnie wywołałeś?

Post autor: mrek »

Mam jeszcze lepiej :-)
Mam rodzinny film 8 mm z lat 70'tych naświetlony dwa razy. Niezła gimnastyka dla mózgu aby widzieć dwa obrazy na raz, albo tylko jeden wybrany z dwóch :-)
Patrzę sobie czasem na kamery Arriflex 16mm ale jeszcze nie potaniały tak jak aparaty analogowe.
Zaczynałem filmowanie w AKF Nowa Huta i... zakończyłem
Sentyment pozostał
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

co właśnie wywołałeś?

Post autor: pelovsky »

Mam niejasne przeczucie, że Arri nigdy nie potanieją na tyle, żeby były dostępne dla polskich hobbystów śmiertelników :D
No ale może Bolex H16 reflex? Albo Beaulieu R16?
skpt
-#
Posty: 664
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: skpt »

technik219 pisze: 27 sie 2019, 22:07 Jak będę w Twoich okolicach to zaproszę Cię na dobrą, dużą wódkę!
To być może. Choć do twardego picia to ja za stary jestem już.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

co właśnie wywołałeś?

Post autor: mrek »

pelovsky pisze: 28 sie 2019, 10:25 Mam niejasne przeczucie, że Arri nigdy nie potanieją na tyle, żeby były dostępne dla polskich hobbystów śmiertelników :D
No ale może Bolex H16 reflex? Albo Beaulieu R16?
Możesz mieć rację.
Kocham Arri za wygląd.
Bolex nie taki piękny i jak mówił Cejrowski w programie o Haliku, ta kamera ma b.krótką sprężyna na kilkanaście sekund ujęcia. R16 nie znałem zapatrzony w Arri.
Filmowałem tym co było w AKF czyli głównie w ruskimi.
Kochałem w latach 70'tych parę aparatów. Kupiłem teraz, został ze mną tylko OM2. Może z Arri się uda. Będzie ładnie wyglądać na półce.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

co właśnie wywołałeś?

Post autor: Bokeh »

Niczego teraz nie wywołuję z uwagi na panujące temperatury. Nawet w nocy, gdy temperatura dochodzi do 27 stopni, a utrzymanie temperatury wywoływacza na poziomie 20 stopni nie jest takie proste dla mnie.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: rbit9n »

to czemu nie wołasz w 27°C?
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: 4Rider »

rbit9n pisze: 29 sie 2019, 10:29 to czemu nie wołasz w 27°C?
No właśnie, kilka razy wklejałem już tu tą tabelę:

dev time.JPG
i pdeefik:
DEV TIME.pdf
(13.19 KiB) Pobrany 78 razy
A u mnie na podłodze w kuchni pod oknem teraz wywoływacz od 2 tygni ma stałą temperaturę 22*
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: rbit9n »

na marginesie dodam, że swego czasu w podobne upały wołałem w Rodinalu w temperaturze 18°C. tajemnica to dwie butelki z wodą w lodówce. jedna do rozcieńczenia koncentratu, a druga do łaźni wodnej.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

co właśnie wywołałeś?

Post autor: Bokeh »

4Rider pisze: 29 sie 2019, 10:42
rbit9n pisze: 29 sie 2019, 10:29 to czemu nie wołasz w 27°C?
No właśnie, kilka razy wklejałem już tu tą tabelę:


dev time.JPG

i pdeefik: DEV TIME.pdf

A u mnie na podłodze w kuchni pod oknem teraz wywoływacz od 2 tygni ma stałą temperaturę 22*
Znakomita tabela!!!!
Dzięki ;-)
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

co właśnie wywołałeś?

Post autor: mrek »

rbit9n pisze: 29 sie 2019, 11:39 na marginesie dodam, że swego czasu w podobne upały wołałem w Rodinalu w temperaturze 18°C. tajemnica to dwie butelki z wodą w lodówce. jedna do rozcieńczenia koncentratu, a druga do łaźni wodnej.
Zamrażam wodę w workach foliowych i takie kawały lodu wrzucone do zlewu gdzie mam wiele litrów płaszcza wodnego dają temp 20 na dłuższy czas. Wywoływacz schładzam w dzbanku z lodem.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
ODPOWIEDZ