Powiększalnik na początek - Beta Nowa?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Powiększalnik na początek - Beta Nowa?

Post autor: Nomad »

bartwin pisze: 08 lut 2019, 14:41 Kupiłem właśnie K19s :-) Dobry wybór?
Na początek ujdzie, jeżeli działa poprawnie.
bartwin
-#
Posty: 21
Rejestracja: 01 lut 2019, 09:33

Powiększalnik na początek - Beta Nowa?

Post autor: bartwin »

Nigdy żadnego zegara tego typu nie używałem, więc zupełnie nie mam pojęcia czego się spodziewać. Może ma ktoś instrukcję do niego? Obsługa pewnie bardzo intuicyjna, ale mimo to chętnie zobaczyłbym instrukcję...
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Powiększalnik na początek - Beta Nowa?

Post autor: Nomad »

Masz trzy pokrętła, i jeden przełącznik-przycisk. Pokrętłami ustawiasz czas, przełącznikiem, przesuwając w prawo, włączasz powiększalnik np do kadrowania, przyciskiem - po zgaszeniu powiększalnika, włączasz odmierzanie czasu. Ważne jest, żeby czas ustawiać przy wyłączonym powiększalniku (suwak po lewej)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Powiększalnik na początek - Beta Nowa?

Post autor: 4Rider »

Nomad pisze: 08 lut 2019, 14:34 W szkole pracowałem na K19, mój pierwszy zegar to Vipo-Combi, a to była połowa lat osiemdziesiątych.
Ja nie miałem tego szczęścia, pewnie były poza mym zasięgiem. W szkole też był jakiś zegar oczywiście, ale w domu nie miałem i uważałem go za zbyteczny, zresztą jak i dzisiaj, duże powiększenia zostawiam profesjonalnemu printerowi, wolę zapłacić niż się męczyć, on i tak to zrobi lepiej mając ciemnię za co najmniej 100 tysi ;-) Do chałupniczej produkcji dla siebie i znajomych obrazków do wielkości 18x24 to nawet maskownica kiedyś była zbędna, wystarczał gruby papier co się nie zawijał...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Powiększalnik na początek - Beta Nowa?

Post autor: Nomad »

Też potrafię się obyć bez zegara czy np wywołać film bez koreksu, ale oba te urządzenia bezdyskusyjnie poprawiają komfort pracy:)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Powiększalnik na początek - Beta Nowa?

Post autor: 4Rider »

Nomad pisze: 08 lut 2019, 15:24 Też potrafię się obyć bez zegara czy np wywołać film bez koreksu, ale oba te urządzenia bezdyskusyjnie poprawiają komfort pracy:)
No bez koreksu to już bez przesady ;-) (i to raczej tylko 120 w kuwecie)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Powiększalnik na początek - Beta Nowa?

Post autor: Nomad »

A czemu nie? Jak się bawimy, to po całości ;-)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Powiększalnik na początek - Beta Nowa?

Post autor: 4Rider »

Nomad pisze: 08 lut 2019, 15:48 A czemu nie? Jak się bawimy, to po całości ;-)
Opis wołania filmu 120 w kuwecie mam w jakiejś książce z wczesnych lat '50 - pewnie deficyt był na wszystko jeszcze.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Powiększalnik na początek - Beta Nowa?

Post autor: powalos »

bartwin, daje radę. Jak mnie pamięć nie myli, to po odpaleniu zegara, pierwszy ustawiony czas (dowolny) puszczałem "w powietrze". Nastepne były już ok. Po prostu ten pierwszy był zawsze dłuższy niż wynikało to z ustawienia. Może tylko mój miał taką przypadłość ? Nie wiem. Sądzę jednak, że wynikało to z konstrukcji układu odmierzającego czas.
Fan Pentax'a.
bartwin
-#
Posty: 21
Rejestracja: 01 lut 2019, 09:33

Powiększalnik na początek - Beta Nowa?

Post autor: bartwin »

powalos pisze: 08 lut 2019, 15:55 Po prostu ten pierwszy był zawsze dłuższy niż wynikało to z ustawienia
Dziękuję. Będę testował. Puszczę kilka razy ze stoperem i od razu będzie wiadomo czy jest dobrze czy źle :-)
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Powiększalnik na początek - Beta Nowa?

Post autor: Nomad »

Ja mam opis wołania małego obrazka , bodaj czy nie u Feiningera.
To jakoś tuż po wojnie praktykował.
ja sam to przećwiczyłem w połowie lat dziewięćdziesiątych, po tym jak całą ciemnię do Krakowa przewiozłem, tylko koreks się ostał.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Powiększalnik na początek - Beta Nowa?

Post autor: J.A. »

4Rider pisze: 08 lut 2019, 15:51
Nomad pisze: 08 lut 2019, 15:48 A czemu nie? Jak się bawimy, to po całości ;-)
Opis wołania filmu 120 w kuwecie mam w jakiejś książce z wczesnych lat '50 - pewnie deficyt był na wszystko jeszcze.
W latach 50-tych było łatwiej o wszystko (poza pieniędzmi) niż w 80-tych, w których to miałeś pełen portfel i cały dzień mogłeś chodzić po mieście i niczego w żadnym sklepie nie znaleźć do kupienia (poza Pewexem i Baltoną).
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Jerzy23
-#
Posty: 248
Rejestracja: 05 cze 2015, 19:23
Lokalizacja: Poznań

Powiększalnik na początek - Beta Nowa?

Post autor: Jerzy23 »

J.A. pisze: 01 lut 2019, 10:13 „Szmelc” w sensie, że i jako nowy i w obecnym stanie to najniższa półka z możliwych.
Problem polega na tym, że wydają 50 zł wyrzucisz te pieniądze.
Powiększenie da się na nim zrobić (nie wiem czy na linkowanym egzemplarzu), ale to najprostsza droga do zniechęcenia się.
A paradoksem jest to, że tego typu sprzęt wymaga od użytkownika, znacznie większej wiedzy, by cokolwiek sensownego z niego wycisnąć.


Amen !
jerzywierzbicki.com
ODPOWIEDZ