Pytania optyczne

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Pytania optyczne

Post autor: zladygin »

Przy przeglądaniu informacji o obiektywach natknąłem się na taką tabelkę:

Effective Focal Length (F') 135.4mm
Back Focal Length (S'F') 112.3mm
Principal Point Separation (HH') -2.6mm

Czy ktoś może mi wytłumaczyć znaczenie tych parametrów? o ile pierwsza pozycja wydaje się oczywista, to pozostałe? To o symmar-s 135 mm, f 5,6
cała tabelka tu:
https://www.schneideroptics.com/info/vi ... 135mm.html
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pytania optyczne

Post autor: aka »

Może ktoś rozbierze ten schemat:
https://www.schneideroptics.com/nomenclature.htm
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Pytania optyczne

Post autor: zladygin »

łojezusicku, jakżeś to znalazł :mrgreen:
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pytania optyczne

Post autor: aka »

Spytałem wujka googla "Principal Point Separation". Nie bardzo rozumiem ten schemat.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Pytania optyczne

Post autor: zladygin »

Rzuciłem okiem. Coś kumam, ale raczej średnio - HH to odległość między "punktami węzłowymi" (co to?) przedniej i tylnej grupy soczewek. Muszę pomyśleć.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pytania optyczne

Post autor: aka »

Ten dżentelmen pewnie wie co i jak: https://pyzz.photos/about/ No i na AT był jeden user ze Sztokholmu ...
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Pytania optyczne

Post autor: technik219 »

zladygin pisze: 01 mar 2019, 16:46 Back Focal Length (S'F') 112.3mm

Każdy obiektyw można sprowadzić do jednej grubej soczewki. W praktyce właściwości takiej "grubej soczewki"
są nieco inne niż pojedynczej "cienkiej" soczewk i inna jest definicja jej odległości ogniskowej. O ile odległość ogniskowa soczewki "cienkiej" jest w centymetrach dokładnie taka sama jak jej wartość liczbowa, to w soczewce grubej (obiektyw) wprowadzono pojęcie tzw. płaszczyzny głównej (węzłowej) oraz punktu głównego (węzłowego). Dla każdej "grubej" soczewki istnieją 2 punkty główne i dwie płaszczyzny główne: przedmiotowe i obrazowe. Odległość od punktu głównego obrazowego do ogniska obrazowego jest odległością obrazową układu (w tym przypadku jest to dokładnie 112,3 mm).
Na tym opiera się działanie tzw. teleobiektywów (w odróżnieniu od obiektywów długoogniskowych, dla których odległość obrazowa jest równa rzeczywistej odległości ogniskowej):
ognisko zespołu skupiającego zostaje przesuniete znacznie dalej dzięki umieszczeniu w odległości znacznie mniejszej niż ogniskowa zespołu rozpraszającego przez co główny punkt i płaszczyzna główna obrazowa zostają przesunięte znacznie do przodu, często przed przednią soczewkę obiektywu. Taki układ powoduje skrócenie fizycznych wymiarów obiektywu przy zachowaniu znacznej długości ogniskowej.
PS. Mała poprawka (nie chcę ponownie edytować posta, bo jak ktoś czytał i dostrzegła błąd to edycja "zaciemni" mu wnioski). - To 112,3 mm ro nie jest odległość od głównej płaszczyzny obrazowej do ogniska (bo ta wynosi 135 mm) ale odległość od punktu głównego obrazowego do płaszczyzny obrazowej teleobiektywu. To doskonale ilustruje drugi podlinkowany przez Kol. aka obrazek (ten bardzo skomplikowany).
Lux mea lex
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Pytania optyczne

Post autor: zladygin »

Technik219 JESTEŚ WIELKI !!!!!!!
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pytania optyczne

Post autor: aka »

zladygin pisze: 01 mar 2019, 19:14 Technik219 JESTEŚ WIELKI !!!!!!!
Wstyd się przyznać, ale sięgnąłem po lekturze posta kolegi Technik219 do Cypriana "Fotografia czarno-biała", wyd. I ,1976 i na stronie 35 mamy "Soczewki grube i układy soczewek"... Dobrze, że nie wszystkim wiedza z lektur ulatuje z czasem z głowy ...
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Pytania optyczne

Post autor: technik219 »

Ja od dawna Wam powtarzam: "trzymajcie z technikiem a Berlin zobaczycie. Zachodni!"
;-) ;-) ;-)
Lux mea lex
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Pytania optyczne

Post autor: zladygin »

aka pisze: 01 mar 2019, 19:25
zladygin pisze: 01 mar 2019, 19:14 Technik219 JESTEŚ WIELKI !!!!!!!
Wstyd się przyznać, ale sięgnąłem po lekturze posta kolegi Technik219 do Cypriana "Fotografia czarno-biała", wyd. I ,1976 i na stronie 35 mamy "Soczewki grube i układy soczewek"... Dobrze, że nie wszystkim wiedza z lektur ulatuje z czasem z głowy ...
Ale leń ze mnie: na półce mam kilka wydań Cypriana...
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Pytania optyczne

Post autor: jac123 »

Panowie, wszystko jest w książkach (polskich). Zapraszam do Działu Giełda, coś tam jeszcze sensownego mam.
Na Zachód bym tak nie patrzał bezkrytycznie. We Francji nauka matematyki od szkoły średniej będzie dobrowolna. To na początek, za chwilę dołączą inne kraje (te gdzie jest dużo imigrantów).
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pytania optyczne

Post autor: aka »

technik219 - 2500 postów. Jak świętujesz?
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Pytania optyczne

Post autor: Nomad »

Wszystko pięknie, ale popatrzyłem w linka... Obiektyw klasy standard o budowie teleobiektywu? Zwłaszcza w obiektywie wielkoformatowym?
Już prędzej konstrukcji retrofokalnej bym się tu spodziewał.
ODPOWIEDZ