Cambo SCN

Wszystko o aparatach, akcesoriach, sprzęcie ciemniowym.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Stan1965
-#
Posty: 4
Rejestracja: 31 gru 2018, 18:44

Cambo SCN

Post autor: Stan1965 »

Witam.
Jestem nowy na forum, nie jestem nowy w kwesti fotografi analogowej, ale w tym temacie jestem totalnie zielony. Chodzi mi mianowicie o duzy format i obiektywy do duzego formatu. Jestem od paru dni posiadaczem Cambo SCN 2, naszla mnie taka ochota i kupilem go. Duzy format zawsze mnie pociagal i postanowilem to zrealizowac w koncu. Aparat jest bez obiektywu. Mam mieszane uczucia co do dalszych krokow tj wybor kaset i formatu. Mam wybor. Albo kupie kasety 4x5 albo pojde w 6x9 cm film zwojowy. Zastanawiam sie nad filmem zwojowym tylko z jednego powodu. Jest nim powiekszalnik. Nie bede mial nigdy na 4x5 format, mam natomiast Dursta M800.
Pytanie jakie obiektywy do architektury czy pejzazu. Chodzi mi o pomoc w doborze obiektywow. Mysle ze dla formatu odpowiednim obiektywem jest np Nimkor w 150 mm albo jego odpowiednik (jako standardowy lub odpowiednik standardowego ) natomiast przy formacie 6x9 cm bedzie to W 10tmm. Prosze o pomoc.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1041
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Cambo SCN

Post autor: Henry »

Pod rollkasete znajdź jakąś 90-tkę o odpowiednim kryciu.

Swoją drogą jak masz aparat to i odbitki nim możesz zrobić.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Cambo SCN

Post autor: zladygin »

Namawiałbym jednak do 4x5. Obiektywów jest od groma, mój ulubiony to 180 mm (mam fujinona W), czyli taki trochę dłuższy standard - używany przeze mnie właśnie do krajobrazu. Można zastanowić się nad nieco dłuższym - 210 lub 240 mm. Tu nie ma dobrej rady, trzeba samemu wypróbować. Cambo na szynie, jak napisał Henry doskonale nadaje się do zastosowania jako powiększalnik. Za grosze kupisz/dostaniesz kolumnę od krokusa, do której bez problemu zamontujesz aparat. Na głowicę są setki patentów - od pudełka po butach z żarówką począwszy.
Zaletą LF jest możliwość robienia każdego zdjęcia osobno, czyli dobrodziejstwo systemu strefowego. Zachęcam.
Oczywiście kaseta na błonę zwojową 6x9 też jest nie do pogardzenia. Możliwości są duże - wybór Twój.
Tylko takich dylematów w nowym roku...
Stan1965
-#
Posty: 4
Rejestracja: 31 gru 2018, 18:44

Cambo SCN

Post autor: Stan1965 »

Dziekuje za odpowiedz. W sumie dobra rada z tym powiekszalnikiem. Do tego jakis kondensor z ebay na 4x5. Mozna rowniez skanowac, ale nie jestem zwolennikiem skanowania. Jak analog to analog od poczatku do konca. Musze aie zastanowic. Chcialbym aby to byly obiektywy do wykorzystac jak w przypadku rolkasety jak w wprzypadku blony plaskiej. Popatrzylem sobie troche i poczytalem. Znalazlem fujinon swd 75mm lub sw 90mm no i dluzszy fujinon w 150mm. Mysle ze bedzie to taki wybor. Musze kupic ktorys z nich i wyprobowac. Nie ma innej metody.
Wszystkiego dobrego w Nowym Roku 😀
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Cambo SCN

Post autor: zladygin »

Stan1965 pisze: 01 sty 2019, 20:22 Do tego jakis kondensor z ebay na 4x5.
Ja bym nie ryzykował, bo strona mechaniczna zamocowania może sprawić kłopoty. Na początek zmontować jakiś prosty mieszacz.
Stan1965
-#
Posty: 4
Rejestracja: 31 gru 2018, 18:44

Cambo SCN

Post autor: Stan1965 »

Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Kupilem za stosunkowo male pieniadze Cambo SCN II w idealnym stanie. Bardzo mozliwe ze nieuzywany w orginalnym fabrycznym opakowaniu. Teraz musze pomyslec o reszcie, przefe wszystkim obiektywy z dwie sztuki i kasety na blony. Rolokasete mam Horsemana 6x9 cm. W styczniu mam zamiar zakupic obiektyw 150mm i zaczne eksperymentowac.
Stan1965
-#
Posty: 4
Rejestracja: 31 gru 2018, 18:44

Cambo SCN

Post autor: Stan1965 »

Mieszacz tez dobra sprawa, musze pomyslec. Powiekszalnik to bedzie taki projekt ekstra. Ale masz racje z tymi blonami 4x5. Sam mialem mieszane uczucia w rolekasety bo chyba nie po to kupuje sie duzy format. Mam jedna i na tym koniec. Reszta to beda kasety na blony plaskie. Odbitki stykowe na poczatek beda musialy mi wystarczyc. Mam na oku jeden obiektyw Wistar W 150 mm. Czytalem ze jest to Fujinon pod nazwa Wistar. Mysle ze w tym miesiacu bede mial pierwsze zdjecia. Dziekuje za podpowiedz.
ODPOWIEDZ