Kiev 88 garść problemów :)

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

mmichalski
-#
Posty: 5
Rejestracja: 04 wrz 2016, 11:45
Lokalizacja: Łódź

Kiev 88 garść problemów :)

Post autor: mmichalski »

Hej Witajcie to mój pierwszy post oraz pierwszy średni format.
Od bardzo dawna kręcił mnie średni format i wreszcie jakiś czas temu pozwoliłem sobie na Kieva, czy dobrze wybrałem. Głosy pewnie będą podzielone :D Moje odczucia mieszane, tak ogólnie jestem zadowolony, ale jednak jako osoba która większość zdjęć zrobiła aparatami cyfrowymi, a nawet jeśli pstrykałem jakimś analogiem to był to mały obrazek a aparata miał już an tyle dużo elektroniki że obsługa sprowadzała się do minimum:)
Z kievem jak wszyscy wiedzą jest trochę inaczej a ja coraz boleśniej przekonuje się że choć aparat jest sympatyczny to jednak praca na nim to walka, ale że jestem uparty to się nie poddaje a korpus chce doprowadzić do stanu wręcz pudełkowego by wszystko działało wzorcowo. Aparat oczywiście wyślę do serwisu bo nie znam się na takich naprawach, więc chęć 'zaoszczędzenia" może drogo kosztować :) jednak mam kilka problemów, które wydaja się dość małe i może jakoś mi pomożecie doradzicie (Starałem się znaleźć w internecie o każdej z rzeczy, która chce dopytać, ale jest to dość problematyczne dla mnie, a gdy już wydaje mi się że coś mam to blokuje mnie coś innego bądź wynik nie do końca opisuje mój problem. Rozumiem dlaczego kiev to walka, ale mam nadzieję że jakoś się z nim dogadam :)

1. Pierwszy problem, najbardziej błahy zapewne. Przewijanie filmu. Otóż zrobiłem już jeden film, w przyszłym tygodniu mam mały wyjazd i chcę coś jeszcze popstrykać zanim odeślę aparat do serwisu, ale już przy pierwszym filmie natknąłem się na problemy z przewijaniem. Ustawiam klatki według szyberka w magazynku, ale po zrobieniu zdjęcia ponowne naciągnięcie migawki powoduje przesunięcie filmu. Czemu to służy? Czy to naciągnięcie przewija film o 1 klatkę, czy muszę przewinąć film ręcznie pokrętłem na magazynku? Czy najpierw przewijać na magazynku, później naciągać migawkę, czy ta kolejność ma jakieś znaczenie?
Pytam ponieważ z pierwszego filmu wyszło mi 6 klatek a wiec połowa i nie to że część jest niepoprawnie naświetlona, po prostu są puste, tak jakbym je pominął?

2. Nie każdy z moich magazynków zlicza klatki, myślicie że uda mi się samodzielnie rozkręcić magazynki, wyczyścić jakieś elementy złożyć do kupy i licznik zacznie znów działać? Jeśli tak to prosiłbym tez o podpowiedz jak rozkręcić magazynek? Rozkręciłem śrubki od strony darkslajdu, następnie śrubę od pokrętła do przesuwania filmu, ale nie mogę podnieść tego bocznego panelu, nie chce robić tego na siłę, może jest po prostu coś o czym zapominać, coś czego nie odkręcam i dlatego nie mogę się dostać do środka?

3. Komin, odstająca lupa, która uniemożliwia swobodne rozłożenie komina, odskakują prawie wszystkie ścianki, jedna się blokuje o lupę i muszę wepchnąć lupę palcem żeby komin w pełni się otworzył. . Poradziłem sobie z tym w dość prowizoryczny sposób, wtykając kawałek zwiniętej taśmy pod blaszkę na której jest lupa, przez co blaszka przy górnej części komina odsunęła się a lupa schowała głębiej i teraz już nie zawadza o ścianki komina przy otwieraniu, ale chętnie zrobiłbym to jakoś lepiej i nie wiem czy komin mogę rozkręcić czy próbować to jakoś odginać na siłę?


Na daną chwilę to wszystkie moje pytania :)
Z góry dziękuję wszystkim, którzy zechcą mi pomóc :)
Pozdrawiam
Mateusz
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kiev 88 garść problemów :)

Post autor: J.A. »

mmichalski pisze: pozwoliłem sobie na Kieva, czy dobrze wybrałem.
Źle.
mmichalski pisze: Moje odczucia mieszane
Już wiesz dla czego źle.
mmichalski pisze: a korpus chce doprowadzić do stanu wręcz pudełkowego by wszystko działało wzorcowo.
On nawet w fabryce nie działał wzorcowo.
mmichalski pisze: i może jakoś mi pomożecie doradzicie
Sprzedaj i kup normalny działający aparat.
mmichalski pisze: Ustawiam klatki według szyberka w magazynku,
Szyberek to ta cienka blacha wyciągana do zrobienia zdjęcia, a wkładana by móc wymienić kasetę nie kończąc filmu. Więc wg. szyberka nie da się ustawiać klatek.
mmichalski pisze: Czemu to służy?
Naciągnięciu migawki i ustawieniu kolejnej klatki w okno formatowe aparatu. Czyli krótko. Przesuw filmu sprzężony z naciągiem migawki.
mmichalski pisze: czy muszę przewinąć film ręcznie pokrętłem na magazynku?
To pokrętło służy do ustawienia pierwszej klatki, a nie kolejnych.
mmichalski pisze: Pytam ponieważ z pierwszego filmu wyszło mi 6 klatek a wiec połowa i nie to że część jest niepoprawnie naświetlona, po prostu są puste, tak jakbym je pominął?
No bo przesuwałeś film raz ręcznie, a drugi raz naciągając migawkę.
mmichalski pisze: darkslajdu,
To jest właśnie szyberek.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
sejmajnejm
-#
Posty: 343
Rejestracja: 21 paź 2011, 14:24
Lokalizacja: lodz

Kiev 88 garść problemów :)

Post autor: sejmajnejm »

Hmm, wiem, że to nie odpowiada na Twoje pytanie, ale kup jakąś Mamiyę RB i wydasz pewnie mniej niż na Kieva z serwisem.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Kiev 88 garść problemów :)

Post autor: mrek »

A jeśli kupisz m645 to będziesz mógł używać szkła od systemu Kiev
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
mmichalski
-#
Posty: 5
Rejestracja: 04 wrz 2016, 11:45
Lokalizacja: Łódź

Kiev 88 garść problemów :)

Post autor: mmichalski »

Hej.
J.A. pisze: Naciągnięciu migawki i ustawieniu kolejnej klatki w okno formatowe aparatu. Czyli krótko. Przesuw filmu sprzężony z naciągiem migawki.
O to już jakaś informacja, choć dla Was to pewnie banał i każdy o tym wie :)
Ja zasugerowałem się jakimś filmikiem gdzie ktoś po naciągnięciu migawki kręcił też dźwignią w magazynku.
J.A. pisze: mmichalski pisze:
Źródło postu darkslajdu,
To jest właśnie szyberek.
Sądziłem, że "szyberek" to okienko z tyłu magazynku, no ale skoro to darkslajd to faktycznie do tego ciężko ustawić klatki :)

Skoro jesteśmy przy temacie filmu, naciągania itd to mam jeszcze takie pytanie, oznaczenia na papierze?
Jak wspominałem wyżej zrobiłem do tej pory jeden film, ilford fp4 i na papierze prócz cyfr były jeszcze jakieś kółka, jakby słoneczka... czy one coś oznaczają? I Czy oznaczenia na tym papierze u każdego producenta są z grubsza takie same, czy każdy producent daje inne oznaczenia, informujące o czymś innym?

J.A. pisze: mmichalski pisze:
Źródło postu pozwoliłem sobie na Kieva, czy dobrze wybrałem.
Źle.
mmichalski pisze:
Źródło postu Moje odczucia mieszane
Już wiesz dla czego źle.
Wyczuwam, że obcowaliście z Kievem zdecydowanie dłużej niż ja :) I faktycznie napsuł Wam krwi :) Choć mój egzemplarz działa z grubsza dobrze, wymaga przeczyszczenia, nowego smaru, ale nie ma brakujących elementów, czasy też trzyma raczej dobrze.

Mam tez drugi egzemplarz :D haha nie musicie tego komentować .... I ten również wizualnie pierwsza klasa wszystko na swoim miejscu, choć tutaj jest problem z czasami.

W moim odczuciu nie są to jakieś zmęczone egzemplarze, dlatego wydaje mi się względnie niedużym nakładem pracy i środków finansowych da się je przywrócic do prawidłowego działania, a wtedy pewnie je sprzedam i pomyślę nad czymś bardziej niezawodnym niż Ukraińska myśl technologiczna.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kiev 88 garść problemów :)

Post autor: J.A. »

mmichalski pisze: Wyczuwam, że obcowaliście z Kievem zdecydowanie dłużej niż ja :) I faktycznie napsuł Wam krwi :)
Mi krwi nie napsuł, bo jak miałem go pierwszy raz w życiu to z niczym innym nie miałem do czynienia. Więc zakładałem, że tak ma być.
To trochę tak jak wieszający się stary Windows, wszyscy co nie używali np. Linuxa nie wiedzieli, że może być inaczej.
mmichalski pisze: Choć mój egzemplarz działa z grubsza dobrze,
I tak już mu zostanie, że będzie działał z grubsza, pod warunkiem, że będziesz przestrzegał kilku zasad, jak np. naciąganie migawki zawsze jednym płynnym ruchem.
mmichalski pisze: W moim odczuciu nie są to jakieś zmęczone egzemplarze, dlatego wydaje mi się względnie niedużym nakładem pracy i środków finansowych da się je przywrócic do prawidłowego działania,
Nie da się, bo one tak mają. Po prostu skonstruowane zostały jako działające z grubsza ;-)
mmichalski pisze: Skoro jesteśmy przy temacie filmu, naciągania itd to mam jeszcze takie pytanie, oznaczenia na papierze?
Jak wspominałem wyżej zrobiłem do tej pory jeden film, ilford fp4 i na papierze prócz cyfr były jeszcze jakieś kółka, jakby słoneczka... czy one coś oznaczają? I Czy oznaczenia na tym papierze u każdego producenta są z grubsza takie same, czy każdy producent daje inne oznaczenia, informujące o czymś innym?
Numerki nadrukowane na papierze to "licznik" klatek dla różnych formatów. Masz 8 numerków dla 6x9, 12 numerków dla 6x6 i 16 dla 6x4,5.
Te znaczniki przed numerkami to sygnalizacja, że zbliżasz się do numerka. Chodzi o to by w ferworze walki nie przeciągnąć poza, bo cofnąć się nie da. Okienko do odczytu tego numerka jest małe i łatwo o pomyłkę. Te znaczniki występują na wszystkich filmach, czasami są to takie słoneczka jak u Ilforda, ale częściej to po prostu małe kółka, najpierw malutkie, potem coraz większe, by w końcu być dużą kropą i numerkiem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
mmichalski
-#
Posty: 5
Rejestracja: 04 wrz 2016, 11:45
Lokalizacja: Łódź

Kiev 88 garść problemów :)

Post autor: mmichalski »

Faktycznie jak tak czytam ponownie co sam napisałem i jaką odpowiedz dostałem to widzę, że dużo w tych Kievach jest z grubsza :)
No ja na chwilę obecną nie mam porównania z innymi średniakami, nie miałem Hasselblada (choć oczywiste że mi sie podoba, skoro kupiłem podróbę, lub bardziej łaskawie, mniej rozgarniętego kuzyna :) ) Bronica też wydaje się super, choć jak wyżej nigdy nie miałem (i nie wiem czy każda Bronica tak ma, ale modele na które trafiłem to 4,5x6 a kwadrat wydaje się chyba 'prostszy' ) jednak są to korpusy droższe i stwierdziłem że jeśli nie zacznę się bawić w średni format bardziej poważnie, to Kiev będzie mniejsza dziurą budżetową w kieszeni a od biedy mogę go postawić w gablotce, żeby cieszył oko :) Z drugiej strony średni format miał być dla mnie pewną odmianą, czymś do utrwalania chwil o wartości bardziej prywatnej (uznałem że do tego Kiev wystarczy) bo od całej reszty mam cyfrówkę, system który rozwijam i daje mi większą swobodę, szybkość działania:)

W kwestii klatek, to 8 dla 6x9, 12 dla 6x6 to akurat udało mi się wyczytać i z tego co też zaobserwowałem to okienka w magazynkach różnych formatów są na różnych wysokościach, więc na różnych wysokościach papieru zabezpieczającego film idzie inna niezależna numeracja, zgadza się? Kwestia kropek, słoneczek itd też jest w sumie fajna, nie miałem pojęcia co to ale dobrze wiedzieć :)
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Kiev 88 garść problemów :)

Post autor: cbk »

a jak chcesz fajny 6x6 z dupkami nak kiev i szkłami plastycznymi to polecam bronica s2a
God Is A Girl
mmichalski
-#
Posty: 5
Rejestracja: 04 wrz 2016, 11:45
Lokalizacja: Łódź

Kiev 88 garść problemów :)

Post autor: mmichalski »

Fajna ta bronica :)
Pewnie z dostępnością u nas może być cięzko, ale wygląda bardzo zgrabnie, muszę sobie o niej poczytać :)
ODPOWIEDZ