Planowanie odbitki- czas wywołania

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

qni
-#
Posty: 61
Rejestracja: 13 lip 2014, 22:58
Lokalizacja: Gdańśk

Planowanie odbitki- czas wywołania

Post autor: qni »

Osoba, która pokazała mi jak wykonywać odbitki ograniczyła się tylko do pasku testowego. Poradniki internetowe też się do tego sprowadzają. Dlatego teraz sądzę że moje odbitki były słabe. Teraz po latach i z ciut wiekszą wiedzą zastanawiam się na robienie odbitek samodzielnie. Chciałem was podpytać jak Wy dobieracie czas naświetlania? Jak planujecie proces robienia odbitki? jak dobieracie strefowy czas naświetlania?
Aby było łatwiej zrozumieć co mam na myśli, przykład:
http://fotoblogia.pl/1371,zobacz-jak-wy ... photoshopa
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Planowanie odbitki- czas wywołania

Post autor: technik219 »

Wszystko już było na tym forum. Szukaj, po co powielać wątki? Nie podam linku, pamiętam, że było. Wystarczy.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Planowanie odbitki- czas wywołania

Post autor: Jerzy »

Cóż, ja to robię światłomierzem ciemniowym. Wkładam pod powiększalnik, włączam, odczytuję wartość i mam. Potem korekcja i koniec ;)

Wydaje mi się, że czegoś qni nie rozumiesz w procesie. Skoro masz pasek testowy, to czego on jest testem? Jeśli to np. portret, powinienieś mieć na tym pasku np. kawałek włosów, policzka i ust. Któraś część paska powinna być ok i z tymi parametrami robisz odbitkę. Nie pasuje kontrast? Znów test, ale masz już przynajmniej czas. W trzy paski powinieneś ogarnąć odbitkę z w miarę dobrego negatywu.
To co pokazałeś to już fine-printing, czyli walka o niuanse. Ważne, ale jeśli nie rozumiesz procesu to jeszcze nie czas na to :)
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Planowanie odbitki- czas wywołania

Post autor: J.A. »

"Papierowe odbitki są pełniejsze niż cyfrowe wydruki, mają wyjątkową głębię"
Negatywy i odbitki z czasem tracą na jakości. Magnum digitalizuje więc swoje zbiory, żeby ocalić je przed zniszczeniem. Naturalnie, agencyjny laborant nie wywołuje zdjęć z oryginalnych negatywów, tylko z kopii. Takie kopie można drukować z pliku. Dzięki takiej mieszanej technice Pablo Inirio będzie pracował w Magnum do grobowej deski i doczeka się następców.
To już zahacza o Schizofrenię.
Gdzie jest ta głębia, skoro negatyw przeszedł przez skaner i druk cyfrowy, czego wynikiem jest negatyw do kopiowania?

W tym miejscu przypomniała mi się rozmowa Jakuba Jewuły z jakimś klientem, który słyszał że lepszą jakość skanów uzyskuje się ze slajdu, poprosił więc o przeskanowanie negatywu, naświetlenie w naświetlarce cyfrowej slajdu i dopiero skan slajdu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 438
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Planowanie odbitki- czas wywołania

Post autor: Mirosław »

qni pisze: Jak planujecie proces robienia odbitki?
Sprawa podstawowa-zależy jakiego pozytywowego wywoływacza używasz i papieru,z każdym papierem powinna być ulotka ile powinien być wywoływany 1min,1,5min czy więcej i jaka temperarura i to samo z wywoływaczami konfekconowanymi.
Uzależniony od fotociemni .
ostrygad
-#
Posty: 314
Rejestracja: 13 lis 2009, 16:49
Lokalizacja: Krosno
Kontakt:

Planowanie odbitki- czas wywołania

Post autor: ostrygad »

...faktycznie dużo jest na forum. Dlatego polecę Ci zainwestować w książkę " Black & White Photographic Printing Workshop " Larry Bartlett , Jon Tarrant. Wymogiem jest znajomość angielskiego. Ta pozycja bardzo mi pomogła. Autor daje wędkę a nie rybę. Tylko musisz się rozglądnąć po ebajach / amazonach. Bardzo warto.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Planowanie odbitki- czas wywołania

Post autor: rbit9n »

kiedyś popełniłem taki śmieszny artykulik. nieco naiwny i rzekomo na inny temat, ale myśl jest przekazana. mam nadzieję.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
outi
-#
Posty: 90
Rejestracja: 13 mar 2013, 10:40
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Planowanie odbitki- czas wywołania

Post autor: outi »

rbit9n pisze:Próbki z samą purpurą też nie mam, co czyni mój wpis mało merytorycznym.

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Planowanie odbitki- czas wywołania

Post autor: rbit9n »

mówię jak jest.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
qni
-#
Posty: 61
Rejestracja: 13 lip 2014, 22:58
Lokalizacja: Gdańśk

Planowanie odbitki- czas wywołania

Post autor: qni »

ostrygad pisze: ...faktycznie dużo jest na forum. Dlatego polecę Ci zainwestować w książkę " Black & White Photographic Printing Workshop " Larry Bartlett , Jon Tarrant. Wymogiem jest znajomość angielskiego. Ta pozycja bardzo mi pomogła. Autor daje wędkę a nie rybę. Tylko musisz się rozglądnąć po ebajach / amazonach. Bardzo warto.
Oceniam książkę po okładce bo przyglądałem się tylko przykładom, książka dopiero doszła ale już witać że dobry zakup.
ajsikel
-#
Posty: 314
Rejestracja: 01 gru 2008, 01:30
Kontakt:

Planowanie odbitki- czas wywołania

Post autor: ajsikel »

qni pisze:
ostrygad pisze: ...faktycznie dużo jest na forum. Dlatego polecę Ci zainwestować w książkę " Black & White Photographic Printing Workshop " Larry Bartlett , Jon Tarrant. Wymogiem jest znajomość angielskiego. Ta pozycja bardzo mi pomogła. Autor daje wędkę a nie rybę. Tylko musisz się rozglądnąć po ebajach / amazonach. Bardzo warto.
Oceniam książkę po okładce bo przyglądałem się tylko przykładom, książka dopiero doszła ale już witać że dobry zakup.

i jeszcze Tim Rudman - Master Printing Course
https://www.instagram.com/zone_lll/
lity bromoleje czarne białe i takie inne ...
Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Planowanie odbitki- czas wywołania

Post autor: dejnekas »

Mirosław pisze:
qni pisze: Jak planujecie proces robienia odbitki?
Sprawa podstawowa-zależy jakiego pozytywowego wywoływacza używasz i papieru,z każdym papierem powinna być ulotka ile powinien być wywoływany 1min,1,5min czy więcej i jaka temperarura i to samo z wywoływaczami konfekconowanymi.
Mirosław pisze:
qni pisze: Jak planujecie proces robienia odbitki?
Sprawa podstawowa-zależy jakiego pozytywowego wywoływacza używasz i papieru,z każdym papierem powinna być ulotka ile powinien być wywoływany 1min,1,5min czy więcej i jaka temperarura i to samo z wywoływaczami konfekconowanymi.
A ja znow oparlem sie na ksiazce Ansela Adamsa, ktory napisal aby wybrac jasny obszar i naswietlic go mierzac czas kiedy w wywolywaczu zaczna pojawiac sie szzczegoly w swiatlach i pomnozyc x5 dla standardowego kontrastu. Aby zwiekszyc kontrast o 1 wartosc nalzy pomnozyc o 6, 7, 8.. a aby zmniejszyc nalezy o pomnozyc o 4 lub 3, 2... U mnie dziala pieknie na barycie stalokontrastowym.
Pozdrawiam,
dejnekas
www.slawekdejneka.com
ODPOWIEDZ