Foma W-17 Hydrofen ilford hp5+

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

qni
-#
Posty: 61
Rejestracja: 13 lip 2014, 22:58
Lokalizacja: Gdańśk

Foma W-17 Hydrofen ilford hp5+

Post autor: qni »

Hej.
Mam kilka rolek HP5, czytałem o fomie w-17 że to całkiem fajny wywoływacz ale nie mogę odnaleźć czasu wywoływania. może ktoś wie?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Foma W-17 Hydrofen ilford hp5+

Post autor: J.A. »

Bo źle szukasz.
W-17 to nie Foma.
http://filmdev.org/recipe/show/6542
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
qni
-#
Posty: 61
Rejestracja: 13 lip 2014, 22:58
Lokalizacja: Gdańśk

Foma W-17 Hydrofen ilford hp5+

Post autor: qni »

A co będzie lepsze do W17 czy D76 do PH5?
powiem że będę chał długo przechowywać wywoływacz. jak narazie odbitki 18x24
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Foma W-17 Hydrofen ilford hp5+

Post autor: J.A. »

D-76, to metol-hydrochinon, hydrofen, to fenidon-hydrochinon. Ogólnie wywoływacze fenidonowe są trwalsze, ale czy tak będzie w tym przypadku...
hydrofen jest wywoływaczem bardziej kontrastowym.
D-76 to jak słusznie kiedyś technik219 go nazwał "wzorzec metra". Na początek jest z nim łatwiej. Nie ma problemów z czasami do dziwnych filmów, a wyniki są lepsze niż dobre.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ostrygad
-#
Posty: 314
Rejestracja: 13 lis 2009, 16:49
Lokalizacja: Krosno
Kontakt:

Foma W-17 Hydrofen ilford hp5+

Post autor: ostrygad »

qni pisze: A co będzie lepsze
Dowiesz się jak sprawdzisz sam. Skoro pytasz , wnioskuję, że Ci się nie chce ( bez urazy , mnie też się czasami nie chce :). No to wejdź że no sobie na stronę kolegi Huberta ( dadan mafak blogspot com ) , i tam masz rozpiskę jak wołać i naświetlać HP5 w Rodinalu ( który notabene jest tani jak barszcz , i mimo ,że stoi u mnie po kilka miesięcy z odcieniu coli, dalej działa jak trza :)
qni
-#
Posty: 61
Rejestracja: 13 lip 2014, 22:58
Lokalizacja: Gdańśk

Foma W-17 Hydrofen ilford hp5+

Post autor: qni »

Dzięki za link. Wywoływałem ilford pan w Rodinalu nie znam się na tyle aby ocenić efekt. Chciałem spróbować użyć klasyków myślałem o D 76 ale w fototechnice wyczytałem dobrą opinie o W17 i teraz wacham się. Rodinal to wygodny wywoływacz i tani.

Opis D76 bardziej mnie jednak zachęca a w17 ciekawi.
http://pl.rec.foto.narkive.com/A4JhfItL/d-76-a-hydrofen


A czy mi się chce? oczywiście że nie jak każdy chciałbym mieć wszystko podane na tacy :P. Wiem że to nie możliwe. Czytam dużo stron i innych opracowań, które zamiast pomagać mieszają bardziej, nie wszystko rozumiem. Zadaje pytania bo ktoś napewno sobie zadał takie pytanie, dotarł do stron które coraz bardziej są na końcu internetu i może na coś zwrócić uwagę
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Foma W-17 Hydrofen ilford hp5+

Post autor: rbit9n »

osobiście od D76 wolę ID68, to jest Microphen, oraz XTOL, a właściwie jego domowy odpowiednik, czyli MYTOL. nie żeby D76 był zły, czy coś, parę galonów przerobiłem swego czasu, po prostu tamte mi bardziej podchodzą jeśli chodzi o ziarno i wykorzystanie czułości filmu.

aha, hydrofenu też używałem, ale do niego zniechęciła mnie jego skłonność do nagłej śmierci.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Foma W-17 Hydrofen ilford hp5+

Post autor: J.A. »

qni pisze: A czy mi się chce? oczywiście że nie jak każdy chciałbym mieć wszystko podane na tacy :P. Wiem że to nie możliwe. Czytam dużo stron i innych opracowań, które zamiast pomagać mieszają bardziej, nie wszystko rozumiem. Zadaje pytania bo ktoś napewno sobie zadał takie pytanie, dotarł do stron które coraz bardziej są na końcu internetu i może na coś zwrócić uwagę
Niestety dla Ciebie innych mających nadzieję, że dowiedzą się tego czego chcą* się dowiedzieć z internetu. Nie dowiesz się. Musisz zrobić sam i sam zdecydować co Ci bardziej odpowiada.
A żeby było trudniej, to im więcej będziesz zmieniał, tym mniej będziesz wiedział.


*nt. obróbki chemicznej i efektów używania różnych kombinacji film-wywoływacz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Foma W-17 Hydrofen ilford hp5+

Post autor: Jerzy »

qni, od 10 lat używam tylko D-76. Szkoda mi czasu na eksperymenty i ich analizowanie. Co więcej, łatwiej robi się odbitki mając w miarę jednakowo wywołane negatywy...
Mam kumpla, którego pasją było sprawdzanie wszelkich możliwych kombinacji filmów i wywoływaczy. Po latach uznał, że różnice między nimi nie były warte nakładu pracy.
Więc jeśli zaczynasz, trzymaj się jednego wywoływacza. W procesie cz-b jest i tak wystarczająca liczba zmiennych by coś po drodze popsuć ;)
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
qni
-#
Posty: 61
Rejestracja: 13 lip 2014, 22:58
Lokalizacja: Gdańśk

Foma W-17 Hydrofen ilford hp5+

Post autor: qni »

Już dawno zauważyłem że dobywanie wiedzy wszczgególnści przez interenrt to 3 kroki w przód na jeden skok do tyłu.
Zdecydowałem się na W17 podobny jesat do D76 ale bardziej światło czóły 1-2 DIM. To mnie przekonało choć boje się marki Foma.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Foma W-17 Hydrofen ilford hp5+

Post autor: technik219 »

qni pisze: boje się marki Foma.
A z czym ta Foma taka straszna? Bardzo przyjemne materiały. Używam od niepamiętnych czasów i sobie chwalę (chociaż, nie powiem, są też lepsze od niej). F400 (naświetlona nominalnie) bardzo ładnie wychodzi w Hydrofenie 1:1, F100 również. T200 natomiast w Hydrofenie daje kontrasty jak błona graficzna - nie do skopiowania. Jak chcesz, zajrzę do zapisków i podam konkretne czasy dla 1:1.
Lux mea lex
qni
-#
Posty: 61
Rejestracja: 13 lip 2014, 22:58
Lokalizacja: Gdańśk

Foma W-17 Hydrofen ilford hp5+

Post autor: qni »

Ja wiem że banie się marki to głupota no ale....
Jak byś był tak dobry to chętnie. Ja i tak kupiłem HP5 na metry wiec będę z tego materiału korzystał.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Foma W-17 Hydrofen ilford hp5+

Post autor: J.A. »

qni pisze: Ja wiem że banie się marki to głupota no ale
Hydrofen to nie Foma już Ci pisałem. Więc jeżeli Cię to nieco uspokoi, W-17 inaczej N-10, to receptura polskiej chemii. A polska chemia ciągle należy do czołówki. Niestety wraz ze świetną chemią brakuje nam prezesów, bo to co jest to od zawsze byli i ciągle są cioteczni szwagrowie tych co u koryta. Więc może i dobrze że hydrofen uciekł spod władzy nieudaczników.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
outi
-#
Posty: 90
Rejestracja: 13 mar 2013, 10:40
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Foma W-17 Hydrofen ilford hp5+

Post autor: outi »

rbit9n pisze:
aha, hydrofenu też używałem, ale do niego zniechęciła mnie jego skłonność do nagłej śmierci.

Tak jakby Xtol nie był też z tego znany :D
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Foma W-17 Hydrofen ilford hp5+

Post autor: J.A. »

Nagła śmierć XTola dotyczyła kilka lat temu małych opakowań. Z 5-cio litrowym nikt nie donosił o takich sytuacjach. Wywoływałem już w roztworach ponad rocznych, co prawda zawsze używam go jednorazowo, czyli nie wywołuję w raz użytym. Pół litra - pięć filmów rotacyjnie i do utylizacji.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ