Gdzie/jak dorobić część do powiększalnika

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Gdzie/jak dorobić część do powiększalnika

Post autor: taharii »

Doberek,

taka sprawa, w moim powiększalniku jest głowica kolorowa, której nastawy odczytują magiczne czujniczki a później wyświetlają jej parametry. Tak to wygląda:

Obrazek


a teraz problem, odczyt działa tak, że magiczne światełko świeci na czujnik umiejscowiony pod płytką z nawierconymi otworami, układ otworów mówi czujniczkowi co i jak.
Problemem jest właśnie płytka z otworkami, o ile dwie są w rozsądnym stanie, to w trzecią ktoś próbował modyfikować i działa średnio.

Macie pomysł jak albo może gdzie wykonać coś takiego?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Cięcie wodą, tyle że w blasze. Ale patrząc na to coś to nie powinno być problemu z blaszaną tarczą. Cięcie wodą można realizować też w PCV, więc można w tym materiale.
Ostatecznie można to wykonać wiercąc te otworki na wiertarce.

A co z nią jest nie tak? Bo jakoś nie potrafię wychwycić idei problemu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

No racja, nie popisałem się ;)

Te są dobre, zepsuta jest ta:

Obrazek
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

One są identyczne?
Jeśli tak, to może zrobić je fotograficznie? Błona graficzna - Stykowa kopia negatywowa, a potem pozytyw. Dzięki temu będziesz miał przeźroczyste dziurki i czarne tło.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

hm, całkiem niegłupi pomysł, dzięki
dinderi
-#
Posty: 60
Rejestracja: 26 kwie 2010, 19:02
Lokalizacja: Raszyn

Post autor: dinderi »

Ja bym to skopiował połozywszy dobrą na nowej tarcy i nawiercił odpowiednim wiertłem. Roboty trochę będzie, ale wiertarka stołowa i za pół godzinki gotowe.
Jeśli masz odpowiednio duzy laminat taki jak się używa do obwodów drukowanych (może być bez warstwy miedzianej :) ), to w domowych warunkach takie kółko możesz wyciąc robiąc "cyrkiel" ze śruby i frezarki.
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

jakbym miał wiertarkę pionową to może bym się nawet pokusił o majstrowanie, ale z narzędziu dziurujących mam tylko wkrętarkę i młot udarowy, oba średnio się nadają ;)

Po zdemontowaniu okazało się, że to rzeczywiście płytka - z drugiej strony jest miedź.

i napis...
FILTERWERT-CODE BCD
HA0083 B
dinderi
-#
Posty: 60
Rejestracja: 26 kwie 2010, 19:02
Lokalizacja: Raszyn

Post autor: dinderi »

Jaką to kółko ma średnicę?
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

150mm
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Problem z wierceniem w laminacie, przez oryginał innego laminatu, jest taki, że jak się łapka omsknie, to i po oryginale i po kopii. Wiertło bez problemu może rozbić oryginalny otwór.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

dlatego bez wiertarki porządnej do tematu nie startuję nawet
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: shredderr »

wkrętarka jak najbardziej -niższa prędkość obrotowa wychodzi na dobre przy takich pracach
wiercenie tylko na płycie. Ważne wiertełko - niezbyt długie i ostre - najlepiej prosto z półki sklepowej.
oryginalna płyta do materiału przymocowana dwustronną taśmą (piankową - cienkie paseczki, po obwodzie) i duża doza cierpliwości.
Tak bym to wykonał.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Ja nie twierdzę, że się nie da. Problem w ryzyku. taharii, ma jedno kółko zepsute, zostały mu dwa dobre. Jak zepsuje drugie, zostanie mu jedno dobre i...
No właśnie.
Pewnie dla tego, że nie chce zepsuć drugiego szuka rozwiązania nie angażującego juz tych dobrych. Nie znamy też wymagań odnośnie dokładności. Dokładności odnośnie średnicy otworu i umiejscowienia tegoż. Z tym związane jest dobór wiertła, może się okazać, że wcale nie taki oczywisty, bo może to być rozmiar calowy, a jak będzie wymagana większa dokładność itd itp.
Ja jestem malkontent, ale dzięki temu potrafię znaleźć problem teoretyczny, który pojawia się w praktyce.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
zorki
-#
Posty: 12
Rejestracja: 17 lis 2014, 12:22
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: zorki »

Ja bym dobre kółko zeskanował.
Potem w programie typu Corell, wykorzystując skan, przerobił na postać wektorową.
Wydrukował i sprawdził czy otworki pasują.
Następnie udał się do punktu gdzie świadczą usługi wycinania laserem w PCV, sklejkach i podobnych materiałach.
Wydaje mi się, że nie powinno to wiele kosztować.
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: shredderr »

J.A. pisze:...a jak będzie wymagana większa dokładność itd itp.
Ja jestem malkontent, ale dzięki temu potrafię znaleźć problem teoretyczny, który pojawia się w praktyce.
Fakt, problemy na pewno jakieś będą, ale teorią bez praktycznych rozwiązań, nikt nic nie zdziała.
Idą tropem problemów, metoda "fotograficzna" może przyspożyć tyle problemów, co metoda kopiowania "fizycznego", jeśli nie więcej.
1) Można przecież oddać detal do skanowania 3D wyspecjalizowanemu podmiotowi, tam powstanie bardzo dokładny model matematyczny. Pytanie, czy to całe ustrojstwo jest warte ceny za taką usługę ?
2) Metoda "fotograficzna" aby się powiodła muszą być spełnione dwa warunki :
a) materiał światłoczuły musi idealnie przylegać do (idealnych) krawędzi detalu
b) strumień światła idealnie prostopadły do materiału światłoczułego (i detalu oczywiście)na całym obszarze naświetlania (zakładając totalny brak drobinek na krawędziach otworków, co by były idealnie odwzorowane)
I tak od drugiej strony, o jakim stopniu dokładności mówimy ? Wiertła precyzyjne można dopasować spokojnie co do 0,1 mm.
ODPOWIEDZ