Pomoc w wykonaniu pierwszych odbitek

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

bans pisze:Witam - najpierw się przywitam, bo ja tu świeży.
Odkurzyłem ciemnie po paru latach, negatywy czekają od 2007 roku.
A wstyd. Witaj.
bans pisze: Druga sprawa - 6 minut w utrwalaczu to strata czasu. W fomowskim Fomafiksie wystarczyło 1,5 minuty. A pamiętam, że zbyt długi moczenie w utrwalaczu też szkodziło odbitkom (ale w jaki sposób - zabijcie - nie pamiętam)
Degradacja wywołanego obrazu, powstwanie nierozpuszczalnych w wodzie związków, które po kilku latach zniszczą obraz.

Odnoścnie suszenia.
Jak się chce mić super glanz na obrazie, to emulsją do blachy - blacha idalnie czysta i wypolerowana, bo inaczej się przyklei i qpa.
Czas suszenia - jak zacznie strzelać to znaczy, ze wysycha i samo odskoczy.
Moim zdaniem prawidłowe wysuszenia to jeden z najtrudniejszych etapów powstawania powiększenia.

Aha suszenie na gorąco tylko papiery barytowe, plastiki suszy się na wiszaco, albo na suszarce z termostatem - temperatura poniżej 70 st. C.
Ostatnio zmieniony 24 lis 2011, 12:18 przez J.A., łącznie zmieniany 1 raz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
krycha_666
-#
Posty: 96
Rejestracja: 28 wrz 2011, 10:36
Lokalizacja: Ożarów/ Kraków

Post autor: krycha_666 »

J.A. pisze:Degradacja wywołanego obrazu, powstwanie nierozpuszczalnych w wodzie związków, które po kilku latach zniszczą obraz.
Ale jeśli na ulotce był zalecany taki czas, to czy również coś takiego może nastąpić?

Pytanie inne, co stanie się, jeśli papier nie zostanie dostatecznie wypłukany?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Trzymać się czasu na ulotce. To primo.
Niewypłukany utrwalacz zniszczy obraz w czasie zależnym od jego zawartości.
Może to być kilak/naście dni, lub kilka/naście lat.
Nigdy nie widziałeś cz-b zdjęcia z brunatnymi plamami? To właśnie utrwalacz.
krycha_666 pisze: 3. Utrwalacz. U1, czas 5-10 minut w 20 stopniach. Też raczej wszystko jasne.
4. Zwilżacz. Fotonal. Rozrobiony według instrukcji. 1 minutka.
Jeżeli między p. 3. a p. 4. nie ma płukania, to powiększenia możesz wyrzucić.
Płukanie w zależności od upodobań:
Minimum pól godziny w bieżącej wodzie dla barytów (10 min dla plastiku), lub minimum 20 zmian wody co 2 min w kuwecie dla barytów (10 dla plastiku).
Metoda ze zmianą wody jest dobra bo oszczędna.
Ostatnio zmieniony 24 lis 2011, 12:29 przez J.A., łącznie zmieniany 2 razy.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
krycha_666
-#
Posty: 96
Rejestracja: 28 wrz 2011, 10:36
Lokalizacja: Ożarów/ Kraków

Post autor: krycha_666 »

Tak właśnie myślałem.. ale nic jak się nie doczytało to się ma za swoje.

A takie pytanie, czy jeśli wykonuje się paski próbne, czy można sobie darować płukanie. W sensie zrobić paski szybkie i już docelowa odbitkę z odpowiednim czasem płukania? Czy jest różnica w wyglądzie odbitki wypłukanej a nie wypłukanej zaraz po wysuszeniu?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Zawsze tak robię. Szkoda czasu.
Jak się ma doświadczenie, które mi gdzieś przepadło, to nawet suszyć nie trzeba. Kiedyś jak dużo robiłem to oceniałem próbki w ciemni nawet z niej nie wychodząc. Teraz muszę suszyć, żeby być pewnym efektu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
bans
-#
Posty: 7
Rejestracja: 21 lis 2011, 09:19
Lokalizacja: Pszczyna

Post autor: bans »

J.A. pisze:
A wstyd
E, wstyd, nie było gdzie.

No i teraz przynajmniej wiem, gdzie ludzie z precla się wynieśli ;)
Ostatnio zmieniony 24 lis 2011, 13:09 przez bans, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
grochu
-#
Posty: 93
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:37
Lokalizacja: Bytom

Post autor: grochu »

Czy wrzucenie odbitki barytowej do płuczki na 15 minut (ruch wirowy, woda bieżąca) a nastepnie wrzucenie do zwilżacza na 2 minuty da efekt antystatyczny przy suszeniu? i czy w ogole w takim czasie wyplucze sie wszystko dobrze? bo kurde i mam płuczke taką dziwną której chcialbym użyć dla oszczędności wody i w calym mieszkaniu duzo latającego kurzu z kratek "wentylacyjnych"...

edit: ok już wiem wszystko - jezeli chodzi o te 15 minut to róznie bywa, mam sam sprawdzic, no i zwilżacz zadziala of course glupie pytanie czemu mialby nie dzialac?:)

a wiec kolejne: czy po wstępnym oplukaniu odbitki moge ja wrzucic do Tetenala Lavaquick na 2 minuty, potem dalej plukac(2 razy krocej juz),a na koncu wrzucic do zwilżacza? trzyma sie to wszystko kupy? i czy uzywanie przyspieszacza (lavaquick) ma sens, tj czy dziala to rzeczywiscie? bo mam zamiar używać w większości barytów patrząc po efektach innych... (tez jestem początkującym sciemniaczem i pierwsze odbitki jeszcze przede mną...)
Ostatnio zmieniony 11 gru 2011, 17:31 przez grochu, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Jeżeli piszą, że przyśpiesza płukanie, to przyśpiesza.
Płukanie przyśpiesza też słona woda, gorąca woda.
Płukanie w wodzie bieżącej, to marnotrawstwo wody. Ten sam efekt uzyskuje się poprzez zmianę wody i płukanie w stojącej. Wszystko dąży do równowagi, utrwalacz w papierze będzie migrował do wody, aż do momentu osiągnięcia takiego samego stężenia w wodzie i papierze.
A jeżeli płukać w bieżącej, to z bardzo małym przepływem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
grochu
-#
Posty: 93
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:37
Lokalizacja: Bytom

Post autor: grochu »

Akruat mam pluczke z małym przeplywem. Czyli smialo moge dawać gorącą wode i dosypywać troszke soli? nic sie nie stanie barytom? no i jak z tym ludwikiem zamiasz fotonala - bo jedni piszą że ok a drudzy zeby nie żałować kasy na zwilżacz.... wiadomo, chce jak najoszczędniej
krycha_666
-#
Posty: 96
Rejestracja: 28 wrz 2011, 10:36
Lokalizacja: Ożarów/ Kraków

Post autor: krycha_666 »

Ale fotonal jest tani. A daje się go 5 ml na 1 litr wody destylowanej. Dawkowanie z etykiety.

Wydaje mi się, że w takim wypadku kombinowanie jest bezpodstawne. Butelka 250 ml starczy na masę zwilżania. :]
Awatar użytkownika
grochu
-#
Posty: 93
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:37
Lokalizacja: Bytom

Post autor: grochu »

aha, no to w takim wypadku warto:) a przyspieszacz chyba se daruje... drogie to cholerstwo jak nie wiem, za 5 dych to mamy tyle zimnej wody ze łohoho :P
ramzes1702
-#
Posty: 152
Rejestracja: 30 cze 2011, 17:10
Lokalizacja: Pomiechówek
Kontakt:

Post autor: ramzes1702 »

Wtrącę 2 słowa o soleniu tej wody. Co prawda można zwykłą sól kuchenną ale to mało co daje. Tu takie małe porównanie, zaczerpnięte z APUGa:
Solution........................pH at M/250...............Effectiveness relative
.................................................. ....................to pure water

Demineralized water...............~6............................ ...1.0
Sodium chloride.....................6.1.................. ........ .....1.5
Sodium bisulfite.....................4.1................. ..............2.8
Sodium sulfate.......................6.4................. ..............14
Sodium bicarbonate................8.4.................... ............49
Sodium sulfite........................9.2................ ....... ........87
Sodium hydroxide...................11.6.................. ............89

jak widać przyspieszanie NaCl jest b. nieznaczne. Osobiście używam Na2SO3 w tenże sposób:
Małe wiaderko, szybkie przepłukanie->duża kuweta z 2%Na2SO3->2x duże wiadra z ciepłą wodą. Przy moim jednorazowym przerobie wystarcza bez wymieniania wody.
Tu cały wątek o soleniu wody...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

ramzes1702 pisze:Wtrącę 2 słowa o soleniu tej wody. Co prawda można zwykłą sól kuchenną ale to mało co daje.
[...]
Małe wiaderko, szybkie przepłukanie->duża kuweta z 2%Na2SO3->2x duże wiadra z ciepłą wodą. Przy moim jednorazowym przerobie wystarcza bez wymieniania wody.
Jak widać daje półtorakrotne przyśpieszenie wypłukiwania. Więc mało to nie jest. Jest to najmniej ze znanych środków, ale dużo więcej, niż niejeden stosuje - czyli sama woda. A i zawsze jest w domu, to ważne.
I te dwie kąpiele w wodzie wystarczają na wypłukanie Siarczanu sodu? I robisz tak na papierach barytowych?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ramzes1702
-#
Posty: 152
Rejestracja: 30 cze 2011, 17:10
Lokalizacja: Pomiechówek
Kontakt:

Post autor: ramzes1702 »

J.A. pisze: I te dwie kąpiele w wodzie wystarczają na wypłukanie Siarczanu sodu? I robisz tak na papierach barytowych?
Oui monsieur. U mnie jedno posiedzenie w ciemni niestety nie owocuje w w wiele odbitek na raz, nie sa one też b. duże (max 24x24). Wiadra na oko ok. 30l, w każdym odbitka spędza 20-30 min mieszam co kilka. Robię tylko niektóre zdjęcia na barytach i jeśli są na samym końcu czasem daje jeszcze jedną kąpiel. Jakiś czas temu robiłem próbę z KMnO4 i było ok. więc nic nie zmieniam.
krycha_666
-#
Posty: 96
Rejestracja: 28 wrz 2011, 10:36
Lokalizacja: Ożarów/ Kraków

Post autor: krycha_666 »

Teraz mogę się pochwalić pierwszym własnoręcznie wołanym filmem. :)

Jeśli chodzi o szczegóły techniczne, to film to Polypan. Świecony na 200 ISO.

Aparat to niedawno nabyta Praktica MTL 5. Przesiadka z Zenita 12XP, co mogę powiedzieć, brakuje mi tylko światłomierza z diodkami, wskazówka nie jest zła, ale jakoś diodki był dla mnie wygodniejsze. :]

Jak mogę ocenić, czy negatyw jest dobrze wywołany? Poza zrobieniem odbitek, albo skanem w labie?

Jak powinna wyglądać poprawnie naświetlona i wywołana klatka? Jakby ktoś jakieś foto negatywu przesłał na PW byłym wdzięczny.

Edit:
w sumie szukam szukam i stwierdziłem, że muszę kupić podręcznik, nabyć wiedzy z mądrej książki. :] Bo teraz to tak z rozpędu wszystko robię :D
Ostatnio zmieniony 16 gru 2011, 00:15 przez krycha_666, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ