podczerwien - pytania

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

koreks nie musi byc metalowy

przyszedl dzisiaj Cokin IR - okragly...ciekawe dlaczego?? myslalem, ze jest prostokatny, jak reszta.
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

dadan_mafak pisze: przyszedl dzisiaj Cokin IR - okragly...ciekawe dlaczego?? myslalem, ze jest prostokatny, jak reszta.
Powinien być prostokątny... Okrągłe to robią polaryzacyjne :)
storm
-#
Posty: 70
Rejestracja: 18 wrz 2007, 21:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: storm »

Na angielskim Ebayu widziałem podróbki które były okrągłe, z takim pierścieniem jak polar cokina.

Dadan ale z gwintem jak zwykły filtr?
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

nie, bez gwintu - dokladnie taki jak polar Cokina, obracajacy sie w holderze. no niech sobie taki bedzie (jesli dziala :lol: ), zastanawia mnie tylko dlaczego tak zrobili. a moze i troche mi nie pasi, przez to, ze okragly to chyba bedzie zamaly do moich szerokokatnych obiektywow...bo maja 82 i 100 srednice gwintu.
64gost
-#
Posty: 4
Rejestracja: 12 paź 2008, 23:50
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: 64gost »

Ja właśnie dzisiaj dostalam kupiony na alledrogo "filtr Cokina". Okrągły. I reklamuję u sprzedającego jako podróbkę. Nie wiem, czy słusznie, czy nie. Ale:
-Cokin na swojej stronie nie pisze o wprowadzeniu okrągłych IR, opisuje tylko prostokątne
-na opakowaniu, z przodu i z tyłu jest zaznaczone, że to filtr kwadratowy. Na polarze na opakowaniu jest z przodu kółeczko, z tyłu na schemacie mocowania też kółeczko. Nie wierzę w taki błąd producenta.
-napis na filtrze też wydaje się niezdarny, szczególnie w porównaniu do innych filtrów Cokina, które mam.
To już lepiej w takim razie kupić filtr "typu Cokin" za połowę ceny :-(

I jeszcze do tego wszytskiego przepuszcza około 2/3 do 1 EV (zależnie od aparatu/światłomierza) więcej widzialnego światła niż mój stary żelatynowy Ilford SFX w mocowaniu Cokina. Który odcina od 715, a ten ma odcinac od 720 nm. Co w sumie też dużo nie znaczy, może oryginalny cokin też tak ma.
ODPOWIEDZ