podczerwien - pytania

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

podczerwien - pytania

Post autor: dadan_mafak »

Kupilem wczoraj dwa Efke 820IR, z tego co czytalem to nadaja sie do filtru IR Cokina - prawda? ;-)
Czy ktos kto robil juz na tym filmie moglby podac orientacyjne wartosci naswietlania z tym filtrem? a moze bardziej korekcji ekspozycji czy tez moze traktowac go jako iso 6-12?
Jak wkladacie filmy IR do aparatow srednioformatowych? trzeba przesunac film do znacznika w kasecie/aparacie - nie zaswietli sie podczas tego? oczywiscie w mocno ciemnym pomieszczeniu.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

ja używałem rollei 400 ir z cokinem. z filtrem naświetlałem go na ASA 3, 6 i 12. najlepiej wychodzi chyba na ASA 6, chociaż przy mniejszej lampie ASA 3 też jest niczego sobie. na ASA 12 już wyraźnie jest niedoświetlony. wkładając film przekręcam strzałkę do znacznika na kasecie, nie zdarzyło mnie się, żeby zaświetlić początek, ale raz wyjąłem film przy świetle i zaświetliłem koniec. co do filtra cokin, to zaopatrz się w jaką ciemną szmatkę, żeby zakryć holder, też raz o tym zapomniałem i moim oczom na negatywie ukazało się UFO nad Połoniną Wetlińską http://www.aparaty.tradycyjne.net/foto,14026.html (to tak a propos łączenia forów, które wytknął mnie Jerzy).
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
rioj
-#
Posty: 28
Rejestracja: 06 paź 2008, 16:20
Lokalizacja: mg

Post autor: rioj »

sprawiłem sobie właśnie filtr heliopan ir 715. Producent zaleca korekcje -7EV.Toż to prawie mniej niż zero wychodzi przy filmie 100asa.
storm
-#
Posty: 70
Rejestracja: 18 wrz 2007, 21:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: storm »

Efke to mój konik,
wiec, z mojego doświadczenia to mierzenie jako iso 3 daje zadowalające rezultaty,
co prawda używam taniego chińskiego filtra przycinającego do 760nm, i często prześwietlam o 1EV względem iso 3, to zależny od pogody.
Ostatnio używam też poliestrowego filtra Lee w trzymaku na gumce, podobno przycina do 740 i iso 3 jest w sam raz.

Ponieważ robię te foty na 4x5 i czasem na 120 to zazwyczaj przysłony 16-22, jakoś nie problemów z korekcja ostrosci bo hiperfokalnie ustawiam.

Efke jak większość filmów B/W traci czułość przy dłuższych czasach.
Jak nie zrobisz kompensacji to możesz się trochę zawieść.

Papier w który zawijane jest efke na średnim całkiem nieźle chroni, nawijam taki film zazwyczaj w zacienionym miejscu, ale nie w ciemni, bo to nie jest konieczne,
raz otworzyłem kasetę mamiyi 645, bo pomyliły mi się pstryczki od zdejmowania kasety z otwieraniem, klapka uchylona była przez 2-3 sek, zamknąłem szybko i zwinąłem film, o dziwo nic nie było zaświetlone, gdy miałem rollkasetę 6x12, licznik z tylu był ordynarna klapka uchylana, bez żadnych filtrów, po prostu widziałem papier z numerkami, nigdy nie zostawiało to śladów na kliszy, choć nie dopuszczałem by bezpośrednio słońce na ten papier świeciło i po ustawieniu numerku zamykałem.

Aha oczywiście nic nie zastąpi doświadczenia, szczególnie w pomiarze światła, a i wywoływacz ma spore znaczenie, w dwu kąpielowym Diafine wychodzi przepięknie i wyciąga sporo z cieni,
ale na dużym nie sprawdza się już tak jak na średnim czy małym, kwestia koreksu.
Ostatnio testowałem z Pyrocat HD tez bardzo przyzwoicie.
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

dziekuje wszystkim za odpowiedzi - nastala jasnosc ;-)
narazie ogranicze sie do sredniego formatu, mam tam zaznaczone punkty do korygowania ostrosci (Pentax 67) jak mi sie podoba to pewnie i wielki kiedys zrobie. IR + Soft :mrgreen:
renes
-#
Posty: 287
Rejestracja: 23 sty 2009, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: renes »

rbit9n pisze:ja używałem rollei 400 ir z cokinem. z filtrem naświetlałem go na ASA 3, 6 i 12. najlepiej wychodzi chyba na ASA 6, chociaż przy mniejszej lampie ASA 3 też jest niczego sobie. na ASA 12 już wyraźnie jest niedoświetlony. wkładając film przekręcam strzałkę do znacznika na kasecie, nie zdarzyło mnie się, żeby zaświetlić początek, ale raz wyjąłem film przy świetle i zaświetliłem koniec. co do filtra cokin, to zaopatrz się w jaką ciemną szmatkę, żeby zakryć holder, też raz o tym zapomniałem i moim oczom na negatywie ukazało się UFO nad Połoniną Wetlińską http://www.aparaty.tradycyjne.net/foto,14026.html (to tak a propos łączenia forów, które wytknął mnie Jerzy).
Ile odcina Twój filtr?

Chciałbym spróbować z tym Rolleiem i przymierzam się do IR Heliopana 780, albo 830, nie wiem jeszcze który.... Co zaleca Rollei?
storm
-#
Posty: 70
Rejestracja: 18 wrz 2007, 21:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: storm »

renes, 780 i 830 to zdecydowanie za dużo, częściej będziesz miał niedoświetlone zdjęcia niż cokolwiek innego. najlepiej brać coś co przepuszcza od 700-760.
renes
-#
Posty: 287
Rejestracja: 23 sty 2009, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: renes »

storm pisze:renes, 780 i 830 to zdecydowanie za dużo, częściej będziesz miał niedoświetlone zdjęcia niż cokolwiek innego. najlepiej brać coś co przepuszcza od 700-760.
Między 760 a 780 aż taka różnica?
storm
-#
Posty: 70
Rejestracja: 18 wrz 2007, 21:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: storm »

Zerknij na krzywą uczulenia spektralnego tego materiału, po 720nm zaczyna pikować w dół, jeśli przytniesz światło za bardzo to będziesz musiał mocno, mocno, kompensować czasem lub przysłona.
renes
-#
Posty: 287
Rejestracja: 23 sty 2009, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: renes »

Heliopan robi IR 715 albo 780, natomiast B+W poniżej 700 albo dopiero 800.
Hoyi nie lubię z powodu upierdliwego mazania, z innymi nie mam doświadczeń.

Kto robi IR 760?
storm
-#
Posty: 70
Rejestracja: 18 wrz 2007, 21:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: storm »

Ja używam chińczyka z e-pay.
W przypadku Efke się sprawdza, pewnie 780 tez by dał rade, ale jak patrze na krzywą rolleia to nie wygląda to różowo.
Największe uczulenie ma kodak Hie, ale wiadomo, jeszcze większe jest na matrycach cyfrowych jeśli usunąć filtr.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

renes pisze:Ile odcina Twój filtr?
blocks all visible light up to 650nm, allows 50% of light to 720nm and more than 90% of the infrared and beyond
blokuje światło widzialne do 650nm, przpuszcza 50% w zakresie 650-720nm i ponad 90% powyżej 720nm.
ważne jest, żeby zwrócić też uwagę od jakiego przepuszcza to 50%. akurat 89B (czyli właśnie cokin 007P) przepuszcza dość dużo z pobliża promieniowania widzialnego. kiedyś miałem link do strony z tabelą porównującą różne filtry, możliwe, że linkowałem na forum. poszukam i uzupełnię.

EDIT

znalazłem. filtry IR i nie tylko http://www.markerink.org/WJM/HTML/irfilter.htm
co ciekawe na tej stronie cokin 007P (nie wymieniony) i hoya R72 to niby zasadniczo to samo (wratten 89B), a niektórzy twierdzą, że to jednak co innego.


EDIT 2
ponieważ powyższy link nie działa, wrzucam załącznik, który zawiera tabelę z w/w linku.
Załączniki
filtry IR.pdf
(40.33 KiB) Pobrany 144 razy
Ostatnio zmieniony 17 maja 2013, 07:45 przez rbit9n, łącznie zmieniany 1 raz.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
renes
-#
Posty: 287
Rejestracja: 23 sty 2009, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: renes »

storm pisze:renes, 780 i 830 to zdecydowanie za dużo, częściej będziesz miał niedoświetlone zdjęcia niż cokolwiek innego. najlepiej brać coś co przepuszcza od 700-760.
To Heliopan 715 (88A) powinien być chyba dobrym wyborem pod Rolleia bo zaczyna przepuszczać od 720 do 750 (przy 50%)... ale troche obawiam się, że efekt będzie za słaby od tego jaki lubię...
Ostatnio zmieniony 24 lip 2009, 22:11 przez renes, łącznie zmieniany 1 raz.
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

no dobra, zakladajac, ze film jest uczulony do 800 to na filtrze 760 bedzie "mocniejszy efekt IR" niz na 720 ? czyli np niebo nie wyjdzie calkiem czarne?
voided
-#
Posty: 188
Rejestracja: 03 paź 2007, 21:17
Lokalizacja: void

Post autor: voided »

kiedys wyczytalem, ze IR powinno sie obrabiac w metalowym koreksie. czy naprawde sa jakies problemy jesli sie uzywa plastikowego czy to takie dmuchanie na zimne?

p.
ODPOWIEDZ