płyty szklane - negatyw czy pozytyw?

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

mareks7
-#
Posty: 12
Rejestracja: 27 gru 2009, 13:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mareks7 »

Dzięki wielkie! Czy Kolejność rozpuszczania ma znaczenie? Woda około 40 stopni?

[ Dodano: Śro 05 Mar, 2014 ]
Czy mogę dodać poprostu ałun do utrwalacza proszkowego na litr?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Kolejność rozpuszczania jak w recepturze. Ma to znaczenie, chociaż w tym przypadku może mniejsze niż podczas rozpuszczania wywoływacza. Zauważ, że w składzie nie ma kwaśnego siarczynu sodowego, bo zakwasza kwas octowy. Jest za to siarczyn sodu bezwodny (również wykazujący działanie lekko garbujące). Myślę, że jak z pudełka utrwalacza U1 weźmiesz tylko dużą torebkę z tiosiarczanem (nie będziesz rozpuszczał zawartości małej torebki) i dodasz pozostałe składniki, to będzie dobrze.
Utrwalacz Calbe A300 raczej nie podejdzie, ponieważ jest jednoskładnikowy (wszystko zmieszane razem). Utrwalacze szybkie w koncentracie również nie bardzo - nie chce mi się teraz sprawdzać składu i możliwości reagowania poszczególnych składników z kwasem i ałunem, ale raczej najbardziej odpowiedni będzie stary i sprawdzony U-1.
Temperatura wody jak najbardziej około 40 st. Podczas rozpuszczania tiosiarczanu i tak się oziębi i to znacznie.
Lux mea lex
mareks7
-#
Posty: 12
Rejestracja: 27 gru 2009, 13:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mareks7 »

Bardzo mi pomogłeś, dziękuję. Pozostaje mi zdobyć składniki, może Drodzy korexowi koledzy z Warszawy macie jakiś sprawdzony sklep?

Znalazłem też inny temat na forum gdzie użytkownik Fikumiku pyta:

Szukałem u siebie w mądrych książkach ale nie znalazłem. Szukam informacji ile dać ałunu do roztworu żelatyny aby zabezpieczyć powierzchnie pod emulsje srebrową.

Znalazłem przepis z ałunem chromowym:

5g żelatyny
0,5 g ałun chromowy
100 ml Wody

Ałun glinowy jest słabszy w działaniu niż chromowy...pytanie ile go dać? 1g? 2g?


Może wystarczy dodać ałun do emulsji?
ODPOWIEDZ