płyty szklane - negatyw czy pozytyw?

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

siono
-#
Posty: 27
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:59

Post autor: siono »

junkers_ju-87 pisze: jeśli szukasz aparatu na płyty szklane 6x9 to jest ich cała masa
Voigtlander , Zeiss AGFA i jeszcze parę innych producentów.
Akurat producentów z tamtych lat znam. Myślałem,że ktoś z Was ma lub zna jakiś dokładny model.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Broń boże nie chcę nikogo zniechęcać do twórczego wysiłku :)
filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

Post autor: filozof97 »

w 6x9 bym się nie pchał- kaset nawet nie dostaniesz. Lepiej 9x12- aparaty też są niewielkie. I tu masz już pewien wybór- Fotokor, Ica Ideal, Agfa Standard... Ale najlepiej- wpisz w szukajkę na allegro nazwy migawek, jakich się spodziewasz w tych aparatach.
siono
-#
Posty: 27
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:59

Post autor: siono »

filozof, wielkie dzięki! zaczynam szperać ;)
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

Z tym gotowym materiałem światłoczułym FOMY, to miałeś namyśli kolodion, czy coś innego?
Problemem z kolodionem jest dostanie eteru wchodzącego w skład mieszanki...
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Awatar użytkownika
rafael
-#
Posty: 29
Rejestracja: 01 kwie 2011, 07:05
Lokalizacja: Warmia and Mazury

Post autor: rafael »

ModusOperandi pisze:Z tym gotowym materiałem światłoczułym FOMY, to miałeś namyśli kolodion, czy coś innego?
Problemem z kolodionem jest dostanie eteru wchodzącego w skład mieszanki...
Technika mokrego kolodionu, tak jak piszesz jest problematyczna przez ten kolodion, a właściwie powinienem powiedzieć eter... :lol: Ja miałem na myśli gotową emulsję fotograficzną do kupienia - np. Fomy. Jest to typ emulsji jak mniemam ten samy który znajduje się na błonie ciętej, kliszy, tylko że tu sami sobie pokrywamy nią to co chcemy i naświetlamy.. ;-)
Różnica może być jednak w czułości materiału, a propo może ktoś wie jaka jest czułość fotoemulsji FOMY?
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

raffus - to jest ciekawe, co napisałeś.
Mokrym kolodionem zamierzam się zająć jak tylko nabędę odpowiedni sprzęt (o to chyba łatwiej) i dalej jak uda mi się dostać gdzieś eter (z tym jest już problem nielichy).
Ciekawi mnie jak wyglądały będą takowe szklane negatywy czy pozytywy (na czarnym szkle) i czy to w ogóle wyjdzie...
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Awatar użytkownika
rafael
-#
Posty: 29
Rejestracja: 01 kwie 2011, 07:05
Lokalizacja: Warmia and Mazury

Post autor: rafael »

ModusOperandi szacun za to że myślisz poważnie o tym kolodionie.. :lol: wydaje mi się, że na tak popularnym forum jak korex, nie wielu by się znalazło praktykujących to na codzień.. Jeśli o mnie chodzi to sam nie wiem czy kiedyś nie wezmę się z tym za bary, patrząc na swoją historię - najpierw syfra, potem analog ale mały obrazek, dalej średni kwadrat, a teraz po zakupie drewniaka zaczynam ocierać się o large format.. :lol:
MirekM
-#
Posty: 81
Rejestracja: 18 mar 2010, 20:41
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: MirekM »

Tu znajdziesz ludzi robiących w kolodionie
http://www.aparaty.tradycyjne.net/ , szukaj w portretach.
Natomiast co do samej foty, na szkiełku otrzymujemy pozytyw w odbiciu lustrzanym.
Natomiast co do materiałów, bywają na ebayu aukcje z orgialnymi płytkami szklanymi w różnych formatach oczywiście z ubiegłego wieku.
Awatar użytkownika
Hrabia Miód
-#
Posty: 62
Rejestracja: 19 cze 2009, 19:32
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Hrabia Miód »

Jeśli chcesz, mogę dać namiar na wszystkie potrzebne substancje do robienia w mokrym kolodionie (ew. być może również innych technikach szlachetnych)

Byłem dziś na warsztatach kolodionowych prowadzonych przez człowieka, który jako jeden z pierwszych zaczął robić to w Polsce (nie mówię oczywiście o zamierzchłych czasach, ale o czasie teraźniejszym) i on służy namiarami na potrzebne odczynniki oraz może również sprzedać gotowe mieszaniny.

A sam kolodion.. piękna zabawa, świetne efekty. Ale trzeba to zobaczyć na żywo - skany w necie to tylko zajawka : )
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

Hrabio Miód - jeżeli to nie problem, to poproszę o namiary na potrzebne substancje...
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Awatar użytkownika
Basil
-#
Posty: 594
Rejestracja: 15 maja 2011, 12:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Basil »

o mój bosze...
podziel się wiedzą a nie kuś wzmiankami
Inspiration exists,but it has to find you working - Pablo Picasso
Awatar użytkownika
Hrabia Miód
-#
Posty: 62
Rejestracja: 19 cze 2009, 19:32
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Hrabia Miód »

Mogę udostępnić mail do człowieka, który ma namiary albo sam może sporządzić całą gotową chemię. Ale via pw.

pozdr.
Przemek N
-#
Posty: 12
Rejestracja: 04 lip 2012, 19:37
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Przemek N »

Basil pisze:raffus, powodzenia :D
ja zainspirowany pracami sally mann chciałem kiedyś pogrzebać w kolodionie ,ale większy format by się przydał,taki np. 5x7 albo i 8x10...
warszawska szkoła fotografii ma jakieś warsztaty z mokrego kolodionu.
to z czego tak naprawdę jest znana Sally Mann to chyba było robione graflexem na negatywie.
Dopiero jak jej dzieciaki dorosły to się zajęła kolodionem.

[ Dodano: Sob 07 Lip, 2012 ]
wiem, że dawniej aby równomiernie rozprowadzić emulsje na szkle używano gramofonu (kręcącego się z płytką).
Powstało wiele fajnych prac np. w ASP Poznań z np portretami na latawcach albo zdjęciami na cegle, wszystko dzięki emulsji.
Widziałem fotografie otworkową gdzie ktoś sobie malował ściany pokoju emulsją i naświetlał przez otworek zrobiony w zaciemnionym oknie widok z za okna.
Miał to co za oknem tylko do góry nogami.
To dopiero format, nie tam jakieś 8*10 cala.
dobrego światła
www.swiatloczuli.org
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

A gościom dawał specjalne okulary z pryzmatami, do obracania obrazu :-P Poza tym, trzeba mieć jeszcze widok z okna.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ